וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שבוע המודעות לאיידס - 250 חולים מתגלים בישראל מדי שנה

26.11.2000 / 16:00

הוועד למלחמה באיידס פתח במסע פרסום נרחב שכותרתו: "איידס. חייבים לדבר על זה"; בהוספיס לחולי האיידס היחיד בישראל חמש מיטות בלבד; 250 נשאי איידס חדשים מתגלים מידי שנה בישראל

מאת מוטי גל

היום נפתח שבוע המודעות הבינלאומי לאיידס, במסגרתו החל הוועד למלחמה באיידס בקמפיין שכותרתו: "איידס. חייבים לדבר על זה". במהלך השבוע, יעלה הוועד למלחמה באיידס 15 קמפיינים פרסומיים שונים, בשיתוף קופת חולים כללית וחברת הקונדומים R3. כל הקמפיינים והתשדירים נכתבו והופקו על ידי סטודנטים.

על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי, יהיו בסוף השנה ברחבי העולם כמאה מיליון בני אדם החולים במחלה. מרביתם מצויים באפריקה, שם התגלה וירוס ה-HIV לראשונה. אחת מכל 10 נשים דרום אפריקאיות חולה במחלת האיידס. 1,700 תושבים נוספים לרשימה מידי יום, רבים מתוכם תינוקות בני יומם אשר נדבקו בנגיף באמצעות חלב אמם.

על אף התחזיות לגבי הארצות המתפתחות, המצב במדינות המערב נראה מעט יותר מעודד. "האיידס הופך יותר ויותר למחלה כרונית, ממש כמו סכרת ולחץ דם", אומר היום ד"ר איציק לוי, מנהל ההוספיס לחולי איידס שבמרכז הרפואי ע"ש "שיבא" בתל השומר.

לדבריו, "בעקבות קוקטייל התרופות פחתה התמותה לכדי 20 אחוזים, אם כי הטיפול כרוך בתופעות לוואי רבות ואחריות רבה ליטול תרופות רבות מידי יום".

אולם גם בנושא זה ההתפתחויות המדעיות מביאות בשורה: מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, אישר בשבוע שעבר את שיווקה של גלולה חדשה המיועדת לחולי איידס. הגלולה החדשה הקרוייה "טריזיוויר" משלבת את שלושת מרכיבי הקוקטייל "אבקאוויר", "זידוודין" ו-"לאמיוודין", אשר מעכבים את האנזים המהפך אשר מאפשר לנגיף ה-HIV להתביית על תאים ולשכפל את עצמו. שלושת מרכיבי הקוקטייל שימשו את חולי האיידס במשך השנים האחרונות.

המלחמה הטובה ביותר: אחריות

בהוספיס היחיד בישראל לטיפול בחולי איידס במצב סופני, המצוי במרכז הרפואי ע"ש שיבא שבתל השומר, יש חמש מיטות בלבד. "התפוסה אצלנו תמיד מלאה" אמר לוי, "ואנו מקווים שהמצב ישתפר בעתיד. ההוספיס נפתח לפני שמונה שנים. עד שנת 1995 שימש ההוספיס כמרכז תומך, בעיקר לשיכוך כאבים או טיפולים מקומיים. עד שנה זו, נפטרו כל חולי האיידס שאושפזו. בשנת 1996, בעקבות כניסת הקוקטייל, שילב ההוספיס טיפול תומך יחד עם טיפול תרופתי, והתמותה פחתה עד לכדי 20 אחוזים בלבד.

קוקטייל התרופות שהביא מהפיכה של ממש בטיפול באיידס נמצא בסל הבריאות של כל קופות החולים, בזכות מאבקו של הוועד למלחמה באיידס והעומד בראשו, רמי הסמן. "למרות הקוקטייל, צריך להמשיך ולהיזהר" מבהיר לוי, "בניגוד לבני האדם, האיידס אינו בעל דעות קדומות. הוא תוקף אנשים מכל המינים, הטרוסקסואלים והומוסקסואלים כאחד עדיין יש 250 נשאים חדשים בישראל מידי שנה, ולכן המלחמה הטובה ביותר באיידס היא אחריות: להמשיך בכללי הזהירות, עד שיהיה חיסון אפקטיבי".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully