וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוחט מתנגד להצעה להכיר בריבית על המשכנתא

26.11.2000 / 15:55

שר האוצר:הצעת החוק מתיימרת לסייע לכלל הציבור אך בפועל מהווה הטבה ניכרת לבעלי היכולת ופוגעת במי שאינם מגיעים לסף המס; הצעת החוק תעלה מחרתיים לדיון בוועדת הכספים

ביום שלישי הקרוב תעלה לדיון בוועדת הכספים הצעת החוק להכיר בהוצאות ריבית על משכנתאות לצורכי מס, בה תומכים גופים שונים כמו התאחדות הקבלנים.

שר האוצר, אברהם (בייגה) שוחט, אמר היום כי ההצעה להכיר בריבית על המשכנתא לצורכי מס היא הצעה שמתיימרת לסייע לכלל הציבור אך בפועל מהווה הטבה ניכרת לבעלי היכולת ופוגעת במי שאינם מגיעים לסף המס ובמי שידם אינה משגת לרכוש דירה.

שוחט הוסיף כי חברי הכנסת התומכים התומכים בהצעת החוק מפילים את הציבור בפח, שכן כ-40 אחוז מהעובדים בישראל שנמצאים מתחת לסף המס כלל לא יהנו מההטבה ועבור עשרות אחוזים נוספים שהכנסתם נמוכה, מדובר בהטבה לא משמעותית. ההטבה תלויה בשיעור המס השולי וגדלה ככל שההכנסה והמס השולי הנגזר ממנה, גבוהים יותר, ולפיכך הנהנים העיקריים ממנה הם בעלי ההכנסות הגבוהות.

עוד ציין שוחט: "הצעה זו מהווה למעשה החלת חובת דיווח כללי למס הכנסה ותחייב מאות אלפי אזרחים להגיש למס הכנסה דוחו"ת לאורך שנים". הוא ציין כי עלות הטיפול בדוחו"ת אלו במערכת המס עשויה להגיע למאות מיליוני שקל מדי שנה, ועלותה של הצעת החוק עשויה להגיע לכ-2 מיליארד שקל בשנה.

לדבריו, "אם המדינה מעוניינת לסייע לשכבות החלשות, והיא מעוניינת, היא צריכה לדבוק בשיטה הקיימת שהיא שיטה פרוגרסיבית והיעילה ביותר מבחינה חברתית, שכן היא מעניקה הלוואות מסובסדות ומענקים למי שזכאים להן, לפי המצב הסוציו-אקונומי.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully