וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט: שבס הסתיר מידע מרבין

26.11.2000 / 15:23

הבוקר התיר בית המשפט לפרסם את הכרעת הדין בעניינו של מנכ"ל ראש הממשלה לשעבר; השופט: שבס פעל בשני מישורים - תחילה החל במגעים סמויים עם אנשי עסקים כדי להכין את הקרקע לביצוע העסקה, ולאחר מכן החל ללחוץ על רבין להסכים לביקור נשיאה של המדינה בארץ

מאת אסף לוי

בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר לפרסם הבוקר את הכרעת הדין בעניינו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, שמעון שבס. בפסק הדין מתח השופט, אדמונד לוי, ביקורת קשה על שבס, על פיה זמם לבצע עסקת נשק עם מדינה זרה, ממנה אמור היה להרוויח כסף רב. את העסקה תכנן שבס להעלים מראש הממשלה המנוח, יצחק רבין. בית המשפט אסר לפרסם את שמה של המדינה הזרה.

בהכרעת הדין כותב השופט לוי כי "אין ספק כי הנאשם פעל בשני מישורים. ראשית החל במגעים ישירים עם אנשי עסקים על מנת לוודא שהעסקה המתוכננת תתחיל לקרום עור וגידים, ורק אז, כשהיה נדמה לו שהתוכנית ניתנת להגשמה, הוא החל לפעול במישור השני שהיה אמור להיות גלוי".

השופט קבע כי ראש הממשלה רבין לא ידע על העסקה אותה תכנן שבס להוציא אל הפועל וזאת משום ששבס דאג שלא לערב אותו. לדבריו, "הנאשם פעל מתוך מניע לרווח אישי והטיל את מלוא כובד משקלו על מנת שראש הממשלה רבין יסכים לביקור של נשיא אותה מדינה. זאת למרות התנגדות משרד החוץ וגורמים נוספים".

היום נפתח בבית המשפט המחוזי בתל אביב שלב הטיעונים לעונש במשפטו של שבס. השרים אמנון ליפקין-שחק וחיים רמון העידו היום בבית המשפט וסיפרו על היכרותם רבת השנים עם שבס ועל תרומתו הרבה, לדבריהם, לביטחון המדינה. שבס גם הציג מסמך מהשר שמעון פרס בו הוא מבקש מבית המשפט להקל בעונשו של שבס ככל האפשר. פרס גם העיד במהלך המשפט עצמו.

שבס הורשע לפני כחודש בניסיון לקבלת שוחד בהיקף של כחמישה עד עשרה מיליון דולר. הוא מתכוון לערער על ההרשעה לאחר שייגזר דינו, ביום שישי הקרוב. הכרעת הדין פורסמה לאחר בקשה שהגישו עורכי דינם של העיתונים "ידיעות" ו"מעריב", והערוץ השני.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully