וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצנע נבחר ברוב גורף; הציע לבן אליעזר מספר 2

20.11.2002 / 6:55

נבחר הלילה לראשות העבודה ברוב של 54%; בנאום ניצחון פייסני קרא ליריביו לשלב כוחות; היו"ר היוצא: נתגייס למען הניצחון בבחירות; מגעים למנוע מחר עימות בכינוס הוועידה

הסתיימה ספירת הקולות בבחירות המקדימות (הפריימריס) בעבודה. עמרם מצנע קיבל 53.9 אחוז, שהם 35,945 קולות. בן אליעזר קיבל 38.17 אחוז מכלל קולות הבוחרים, שהם 25,445 קולות. רמון קיבל 7.24 אחוז, שהם 4,800 קולות. אחוז ההצבעה הכולל עמד על 59.5 אחוז.

התוצאות הסופיות מאששות את תוצאות הסקרים, ולפיהן מצנע נבחר בפער ברור כבר בסיבוב הראשון. עם פרסום תוצאות הפריימריס קראו שלושת המועמדים לשמור על אחדות המפלגה. מצנע, שהגיע הלילה לבית מפלגת העבודה בתל אביב, נשא נאום ניצחון פייסני בו קרא לבן אליעזר, לרמון ולאנשיהם ללכד כוחות במאבק על ראשות הממשלה.

"אני רוצה שמחר נקום לבוקר חדש שהוא לא בוקר של חיסול חשבונות, אלא של ביחד", אמר מצנע, "כדי לבוא לציבור הישראלי ולהציג לפניו מפלגה מאוחדת שיודעת איך לנצח בבחירות ושתוביל לשלום לביטחון". לדבריו, "אם נאמין שנוכל לנצח את הליכוד, נוכל לעשות את זה. בואו נעשה את זה ביחד. לא רק כדי להחליף את השלטון ולהרכיב הממשלה, אלא כדי ליצור אחרי קדנציה של ארבע שנים מציאות אחרת במדינת ישראל - חברה אחרת".

מצנע ציין, כי בכוונתו להציע לוועידת מפלגת העבודה, שתתכנס ביום חמישי, למנות את בן אליעזר למקום השני ברשימת המפלגה לכנסת. היו"ר הנבחר הודה גם לשמעון פרס ואמר: "אנו זקוקים לניסיונך ורוצים לראות אותך אתנו בהנהגת מפלגת העבודה... אתה שחרשת את התלמים הראשונים, יחד עם יצחק רבין ז"ל, לנכונות לפשרה היסטורית - את דרכך אנחנו נמשיך".

רמון: המאבק העיקרי - מול הליכוד

כתב "הארץ" יוסי ורטר מוסיף:

מוקדם יותר קרא מצנע במטה הבחירות שלו בבית מפלגת העבודה בחיפה, לכל בכירי המפלגה להתאחד "ככוורת אחת גדולה", לקראת ההתמודדות מול הליכוד על הנהגת המדינה. מצנע גם חזר על הבטחותיו לסגת מרצועת עזה ולפנות את ההתנחלויות בה בתוך שנה מהיבחרו לראשות הממשלה. "ניפרד מהפלסטינים, בהסכמה או בהליך חד צדדי, ונפנה את כל תשומת הלב פנימה לבעיות החברתיות", אמר.

בנימין בן אליעזר אמר עם היוודע לו תוצאות הבחירות: "את הקרב על קביעת דמותה של מפלגת העבודה הפסדנו, אך עלינו לקבל את ההכרעה בכבוד ולעשות את הכל כדי לצאת מכאן מלוכדים לקראת המחר. ממחר כולנו מתגייסים למערכה החשובה מכל, הניצחון בבחירות הקרובות". בן אליעזר אמר כי הוא ואנשיו יסייעו למצנע בכל כוחם, אך הדגיש כי ישמור על מחנהו ולא יזנח את פעיליו. בן אליעזר אמר עוד: "הברירה שלנו היא לא להיות מרצ ב', אלא להיות מפלגת עבודה, חזקה, מובילה. אם זו תהיה הדרך עמרם מצנע ימצא בנו שותפים".

ח"כ רמון, שזכה באחוזי תמיכה בודדים בלבד בפריימריס, בירך את מצנע, ואמר כי יעשה ככל שבכוחו כדי לסייע לו. "המאבק העיקרי הוא מול הליכוד", אמר רמון. הוא שיבח את בן אליעזר על תרומתו למפלגה, וקרא לו "לשלב ידיים" עם מצנע.

מאמצים להשגת פשרה

בעבודה נערכים כעת לכינוס הוועידה מחר, שם יתקיים דיון על הצעת ח"כ אפרים סנה, תומכו של בן אליעזר, לבטל את הפריימריס למועמדי המפלגה ולבחור אותם בוועידה. כך תהיה לבן אליעזר שליטה רבה על הרכב הרשימה.

גורמים במפלגה ינסו היום להשיג פשרה שתמנע עימות קשה בוועידה מחר בין מחנה בין אליעזר ליו"ר המפלגה החדש ולמרבית הח"כים, המתנגדים לביטול הפריימריס. מקורבי מצנע חוששים כי אם יובס מחר בהצבעה על שינוי שיטת הבחירות, הוא יינזק קשות ומעמדו ייפגע יום לאחר כניסתו לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה.

גורם בכיר במפלגה אמר אמש כי אם בן אליעזר יצליח לשלב את אנשיו ברשימה, הוא יוכל בבוא היום לפרוש מהסיעה יחד עם אנשיו ולהצטרף לממשלת אחדות בראשות אריאל שרון, אם מצנע יסרב לעשות זאת.

הבכיר הסביר כי על פי החוק, יש צורך בלפחות שליש מחברי הסיעה כדי להתפלג וליצור סיעה נפרדת בכנסת, ואם רוב מבין חברי הסיעה רוצים להתפלג - הם יכולים לשמור על שמה של מפלגת העבודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully