וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצנע: להתאחד למאבק בליכוד

20.11.2002 / 0:54

תוצאות חלקיות: מצנע נבחר לראשות העבודה בסיבוב ה-1; בנאום ניצחון פייסני קרא ליריביו לשלב כוחות; הציע: בן אליעזר - למקום ה-2 ברשימה; היו"ר היוצא: נתגייס למען הניצחון בבחירות

ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, נבחר הלילה, על פי תוצאות חלקיות, לראשות מפלגת העבודה. התוצאות החלקיות מאששות את תוצאות הסקרים, ולפיהם נבחר מצנע בפער ברור כבר בסיבוב הראשון. בגלי צה"ל דווח, כי בתום ספירת מרבית קולות המצביעים זכה מצנע בכ-54 אחוז מהקולות, לעומת כ-37 אחוז לבן אליעזר וכ-7 אחוז בלבד לרמון.

עם פרסום תוצאות הפריימריס קראו שלושת המועמדים לשמור על אחדות המפלגה. מצנע, שהגיע הלילה לבית מפלגת העבודה בתל אביב, נשא נאום ניצחון חכם ופייסני בו קרא לבן אליעזר, לרמון ולאנשיהם ללכד כוחות במאבק על ראשות הממשלה.

"אני רוצה שמחר נקום לבוקר חדש שהוא לא בוקר של חיסול חשבונות, אלא של ביחד", אמר מצנע, "כדי לבוא לציבור הישראלי ולהציג לפניו מפלגה מאוחדת שיודעת איך לנצח בבחירות ושתוביל לשלום לביטחון". לדבריו, "אם נאמין שנוכל לנצח את הליכוד, נוכל לעשות את זה. בואו נעשה את זה ביחד. לא רק כדי להחליף את השלטון ולהרכיב הממשלה, אלא כדי ליצור אחרי קדנציה של ארבע שנים מציאות אחרת במדינת ישראל - חברה אחרת".

מצנע ציין, כי בכוונתו להציע לוועידת מפלגת העבודה שתתכנס ביום חמישי למנות את בן אליעזר למקום השני ברשימת המפלגה לכנסת. היו"ר הנבחר הודה גם לשמעון פרס ואמר: "אנו זקוקים לניסיונך ורוצים לראות אותך אתנו בהנהגת מפלגת העבודה... אתה שחרשת את התלמים הראשונים, יחד עם יצחק רבין ז"ל, לנכונות לפשרה היסטורית - את דרכך אנחנו נמשיך".

"נסיגה מהרצועה - בתוך שנה"

כתב "הארץ" יוסי ורטר ושירות "הארץ" מוסיפים:

מוקדם יותר קרא מצנע במטה הבחירות שלו בבית מפלגת העבודה בחיפה, לכל בכירי המפלגה להתאחד "ככוורת אחת גדולה", לקראת ההתמודדות מול הליכוד על הנהגת המדינה. מצנע גם חזר על הבטחותיו לסגת מרצועת עזה ולפנות את ההתנחלויות בה בתוך שנה מהיבחרו לראשות הממשלה. "ניפרד מהפלסטינים, בהסכמה או בהליך חד צדדי, ונפנה את כל תשומת הלב פנימה לבעיות החברתיות", אמר.

ח"כ רמון, שזכה באחוזי תמיכה בודדים בלבד בפריימריס, בירך את מצנע, ואמר כי יעשה ככל שבכוחו כדי לסייע לו. "המאבק העיקרי הוא מול הליכוד", אמר רמון. הוא שיבח את בן אליעזר על תרומתו למפלגה, וקרא לו "לשלב ידיים" עם מצנע.

בנימין בן אליעזר אמר עם היוודע לו תוצאות הבחירות: "את הקרב על קביעת דמותה של מפלגת העבודה הפסדנו, אך עלינו לקבל את ההכרעה בכבוד ולעשות את הכל כדי לצאת מכאן מלוכדים לקראת המחר. ממחר כולנו מתגייסים למערכה החשובה מכל, הניצחון בבחירות הקרובות". בן אליעזר אמר כי הוא ואנשיו יסייעו למצנע בכל כוחם, אך הדגיש כי ישמור על מחנהו ולא יזנח את פעיליו. בן אליעזר אמר עוד: "הברירה שלנו היא לא להיות מרצ ב', אלא להיות מפלגת עבודה, חזקה, מובילה. אם זו תהיה הדרך עמרם מצנע ימצא בנו שותפים".

"הקיבוצים בחרו את יו"ר המפלגה"

לפי תוצאות אמת חלקיות זכה מצנע זכה לרוב ברור באזור חיפה, ובתל אביב. כצפוי, זכה מצנע לרוב גורף גם בקיבוצים, שם גרף 69 אחוז מהקולות לעומת 22 אחוז לבן אליעזר ו-8 אחוז לרמון. בן אליעזר ניצח ברוב דומה במושבים וביישובי הדרוזים.

שיעור ההצבעה הסתכם ביותר מ-55 אחוז. בקלפיות שבערים היה שיעור ההצבעה גבוה יותר, ובפרט בערים תל אביב וחיפה, שבהם נחשב מצנע למועמד מוביל. במגזר הערבי הצביעו רק 30 אחוז מהמתפקדים. במחוזות שבהם נחשב בן אליעזר למועמד המוביל - המושבים והדרוזים - היה שיעור ההצבעה נמוך מעט מהממוצע. במטהו של בן אליעזר, קיוו ששיעור ההצבעה הכללי עד סגירת הקלפיות לא יעלה על 50 אחוז.

חבר הכנסת אלי בן מנחם, שתמך בבן-אליעזר, טען כי ההצבעה היתה עדתית וכי ניתן לראות זאת לפי ההבדלים בין ההצבעה בקיבוצים לבין ההצבעה בשכונתו, כפר שלם. "חבל שהקיבוצים קבעו מי יהיה יו"ר המפלגה, למרות שחלקם במדינה אינו תואם את משקלם במפלגה", אמר בן מנחם. מצנע דחה את הדברים, והדגיש כי זכה גם בערים "הנתפשות כלא אשכנזיות, כמו לוד ורמלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully