וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע בארה"ב פירסמה תקנות חדשות לפיקוח על ענף ראיית החשבון

יהודה שויצר

19.11.2002 / 18:43

ייאסר על חברות רו"ח לספק שירותים שאינם חשבונאיים; הרו"ח יחויבו לחשוף העמלות וההטבות שקיבלו מלקוחותיהן

רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) פרסמה היום שורה של תקנות חדשות שנועדו להדק את הפיקוח על חברות ראיית החשבון ועל האנליסטים. את שורת התקנות פירסמה ה-SEC לציבור על מנת שזה יבחן אותן וישלח הערות לשיפור, שינוי וכיוצא בזה. בתום ההליך הזה יעברו התקנות לממשל הפדרלי לקבלת אישור סופי.

תקנות אלה הוכנו על ידי ה-SEC לבקשת הקונגרס האמריקאי, וזאת על רקע התפוצצות פרשת אנרון וכל הפרשיות שבאו בעקבותיה שערערו את אמון המשקיעים בשוק המניות. ה-SEC הקציבה לציבור 30 יום למסור את תגובותיו והערותיו בנושא, ובתום תקופה זו יגיע תורו של המחוקק לעגן תקנות אלה בחוק.

במסגרת התקנות החדשות יעוגן מעמדה של מועצת הפיקוח על רואי החשבון בארה"ב, שעמדה בשבועות האחרונים בעין הסערה על רקע מינויו והתפטרותו של היו"ר שלה וויליאם ובסטר.

אחת התקנות הבולטות תאסור על חברות ראיית חשבון לספק שירותים שאינם חשבונאיים כגון שירותי יעוץ ושירותי מחקר, לרבות כל שירותי IT, הנהלת חשבונות, ייעוץ משפטי וכיוצא בזה. תקנה זו תגרום ללא מעט מפח נפש בקרב חברות ראיית החשבון שגרפו רווחים נאים ממתן שירותים אלה.

רק לשם המחשה, עם כניסת תקנות אלה לתוקף, חברות ראיית החשבון לא יוכלו לייצג את לקוחותיהן בדיונים בפני מס הכנסה. עם זאת, תינתן להם האפשרות להיות נוכחים בדיון ולהסביר דברים הנוגעים רק למסגרת עבודתם - כלומר ייעוץ המס.

דבר נוסף שיהיה קשה לעיכול לחברות ראיית החשבון הוא חיובן לחשוף את כל העמלות וההטבות שקיבלו מלקוחותיהן על מתן שירותי ראיית חשבון וכל הכנסות נוספות. בכל שנה יחויבו החברות לספק דו"ח מיוחד ובו פירוט מלא של הכספים שקיבלו.

חברת הביקורת החיצונית לחברת ראיית החשבון תוחלף בכל חמש שנים, ולא תינתן לה אפשרות לשוב ולכהן כמבקרת חיצונית לפחות חמש שנים נוספות.

ייאסר על שותפים בחברת ראיית החשבון לקבל כל פיצוי עבור מכירה של שירותים שאינם במסגרת ראיית החשבון לחברה.

אלמנט נוסף הבולט בתקנות החדשות נוגע לשמירת מסמכים. חברות ראיית החשבון יחויבו לשמור מסמכי עבודה, מזכרים, תכתובות ואי מיילים לחמש שנים. התקנה היא תולדה ברורה של פרשת אנרון ושל התנהלות ארתור אנדרסן, חברת ראיית החשבון שלה, שהורשעה בשיבוש הליכי חקירה לאחר שהשמידה מסמכים רבים.

כל התקנות שפירסמה ה-SEC צפויות להיכנס לחוק חדש שיערוך רפורמה בדרכי הדיווח העסקי. במסגרת חוק זה יוטלו גם מגבלות על חברות עסקיות, בהן הידוק הגילוי הנאות שיחויבו חברות בכל הקשור למכירת מניות על ידי בכירים, איסור על בכירים וחברי דירקטוריון למכור מניות בעת התקופה השקטה שלפני פרסום דו"חות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully