וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פוטרו מאות עובדים בענף מוצרי הבניה עקב המצב הבטחוני

26.11.2000 / 12:19

יו"ר חטיבת הבניה בהתאחדות התעשיינים טוען כי בימים האחרונים נסגרו 5 מפעלים, הושבתו עשרות קווי יצור ומאות עובדים פוטרו והוצאו לחופשה כפויה; דורש ממהמשלה לייבא עובדים זרים לענף הבניה

"מחריף המשבר בתעשיות מוצרי הבניה, והן עומדות בפני קריסה כמעט מוחלטת. מצבם של 250 המפעלים המייצרים מוצרים ותשתיות לבניה גרוע כיום אף יותר מאשר בשיא תקופות המיתון". כך מתריע אמנון דותן, יו"ר חטיבת הבניה בהתאחדות התעשיינים וחבר בנשיאות ההתאחדות, בעקבות הצמצום בעבודות באתרי הבניה בשל מחסור בעובדים.

ההתאחדות ביקשה מהממשלה לאשר לאלתר אשרות עבודה לכ-30-40 אלף עובדים זרים בענף הבניה, מה שיאפשר, לטענתו, לאתרי הבניה לחזור ולתפקד כפי שפעלו ערב המהומות, וכן למנוע מצב של סחר והסתננות של עובדים פלסטינאים ללא אישור. לטענת ההתאחדות, הדבר אף ימנע פיטוריהם של יותר מ-7,000 עובדים בתעשיות מוצרי הבניה.

דותן מציין כי מדיווחי היצרנים עולה כי בימים האחרונים פוטרו כ-350 עובדים מקצועיים במפעלי הבטון, הבלוקים, האספלט, המחצבות ועוד. הוא מציין עוד כי 5 מפעלים נסגרו בשדרות, באר שבע, בית שמש, נצר סירני ותל-חנן, כ-700 עובדים יצאו לחופשה כפויה וכאלף עובדים נוספים יוצאו לחופשה בימים הקרובים. זאת בנסיון לצמצם הוצאות קבועות. לשם כך, הושבתו עשרות קווי יצור מחוסר עבודה, מפעלים רבים צמצמו העבודה במשמרות וחלק גדול מהמחצבות עברו לעבוד 4 ימי עבודה בשבוע.

הוא מוסיף ואומר כי בחודש האחרון בלבד ירדו המכירות בענף זה בכ-35 אחוז, וזאת לאחר ירידה של 30 אחוז בשלוש השנים האחרונות. בסך הכל, טוען דותן, ישנה ירידה של יותר מ-50 אחוז בביקושים לעומת בשנת 1997.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully