וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תעודות מימי בר כוכבא נתגלו במערה בעין גדי

תמר נהרי

19.11.2002 / 10:43

תעודות מפפירוס, מטבעות נדירים, כלי נשק ואריגים התגלו במערות באזור; החוקרים מעריכים: הפליטים הסתתרו במערה ב-135 לספירה; מקווים כי פיענוח המגילות ישפוך אור נוסף על המרד

שתי תעודות כתובות על גבי פפירוס, מטבעות נדירים מימי מרד בר כוכבא, כלי נשק ואריגים התגלו בשבוע שעבר במערה שבשמורת עין גדי. הארכיאולוגים מייחסים לממצאים חשיבות רבה, ומקווים שישפכו אור חדש על תקופת מרד בר כוכבא.

התעודות, הנחשבות לממצא החשוב והנדיר מכולם, הועברו למעבדות מוזיאון ישראל והן נמצאות כעת בשלבי פתיחה. החוקרים מקווים כי יפוענחו בעתיד הקרוב, וישפכו אור נוסף על מרד בר כוכבא, שהמידע ההיסטורי לגביו מעורפל. על חלק מהמטבעות שנמצאו ניתן להבחין בכתובת "שמעון" באותיות עבריות, המציינת את שמו של שמעון בר כוכבא, מנהיג המרד. התגלית מוסיפה נדבך היסטורי חשוב לתולדות הישוב היהודי בנאות עין גדי, שהתקיים בין המאה ה-7 לפנה"ס ועד המאה ה-6 לספירה. עוד נמצאו תריסר חצים מעץ וראשי חצים ממתכת, אריגים ושרידי פירות.

המגילות הראשונות במדבר יהודה התגלו בקומראן בשנת 1947. גילוין הוביל לחשיפתן של מאות מגילות נוספות עד סיום החפירות במצדה בשנת 1965. עד אמצע שנות ה-80 לא נתגלו מגילות נוספות, והארכיאולוגים נטו לקבוע שאין תעודות נוספות במדבר יהודה. אבל עם הקמת המרכז לחקר מערות (מלח"ם) בשנות ה-80, הוחל בסקר מערות בצפון מדבר יהודה. ב-1986 וב-1993 נמצאו מספר תעודות במערות בכתף יריחו.

הממצאים במערה התגלו במסגרת סקר מערות יסודי שנערך עתה במצוקי מדבר יהודה, לאורך ים המלח. הסקר מבוצע בשיטות חדשניות, כדוגמת חישה מרחוק באמצעות ציוד אלקטרוני, צילום אווירי של המצוקים, ומיפוי אלקטרוני של השטח. רוב המערות, ובכללן זו שבה נחשפו התעודות, נמצאות במצוקים תלולים ומחייבות שימוש בציוד גלישה וטיפוס. בסקר משתתפים גיאולוגים, ארכיאולוגים ואנשי מדעי הסביבה.

אחת ממטרות הסקר היא איתור מערות מפלט שאליהן ברחו פליטים בשנת 135 לספירה, בסופו של מרד בר כוכבא. ואמנם, במהלכו נתגלו בשנה האחרונה ממצאים בודדים מתקופת המרד בארבע מערות שלא היו מוכרות עד כה. התגלית הנוכחית מהווה את שיא הסקר עד כה, המנוהל על ידי המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן והמרכז לחקר מערות של המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully