טעם רע: רכבת בגרמניה תיקרא על שמה של אנה פרנק

חברת הרכבות הלאומית במדינה, שבגלגולה הקודם שירתה את מערך הגירושים של הנאצים, בחרה בנערה שהסתתרה בהולנד כשמה של אחת הרכבות החדשות שלה. ההחלטה גררה ביקורת רבה, והחברה התנצלה: "לא הייתה כוונה לפגוע במורשתה"

CNN
31/10/2017
גורשה עם משפחתה לאוושויץ ומתה בברגן-בלזן. אנה פרנק(צילום: AP, Anne Frank Center, HO)

חברת הרכבות הלאומית של גרמניה מתכננת לקרוא לרכבת חדשה על שמה של אנה פרנק וספגה על כך תגובות נזעמות לנוכח העובדה כי הנאצים השתמשו ברכבות כדי לשלח יהודים למחנות במהלך מלחמת העולם השנייה.

שמה של הנערה ההולנדית, שהתפרסמה בזכות היומן שכתבה בזמן שמשפחתה הסתתרה מהנאצים, הופיע ברשימה של 25 שמות שגובשה על ידי ועדה מיוחדת, אחרי שחברת הרכבות "דויטשה באן" צמצמה את 19,400 השמות שהציע
הציבור לקבוצת הרכבות החדשות שיעלו על הפסים.

ג'יזלה מיטל, פרופסור להיסטוריה מגדרית באוניברסיטת פרידריך שילר וחברת הוועדה, אמרה כי "לכל השמות היה דבר אחד במשותף – הם היו סקרנים לגבי העולם".

עם זאת, אחרים הצביעו על הטעם הרע בכך שפרנק, שגורשה יחד עם משפחתה לאושוויץ, ומשם לברגן-בלזן, תתנוסס על אחת הרכבות של החברה שבגלגולה הקודם – דויטשה רייכסבאן - שירתה את העברת היהודים אל המחנות ברחבי אירופה.

לקריאה נוספת בנושא
אוהדי לאציו החרימו את המחווה לאנה פרנק ושרו שירים פאשיסטיים

עוד בוואלה!

קולקציית האיפור שתסגור לכן לוק זוהר - גם לערב וגם ליומיום

בשיתוף בובי בראון
בית אנה פרנק באמסטרדם(צילום: AP, אי-פי)

בארי לנגפורד, ממכון חקר השואה באוניברסיטת הולוויי בלונדון, אמר כי ההחלטה התקבלה מתוך "כוונות טובות, אך הייתה מוטעית". לדבריו, "לכל היותר, זהו שילוב גרוטסקי של טעם ושיפוט היסטורי. בהתחשב בתפקיד המרכזי של גלגולה הקודם של החברה בגירושים בזמן השואה, הקישור היחד בין אנה פרנק לרכבות הגרמניות יכול להיות רק רצח".
איריס אברל, חברת המפלגה השמרנית בגרמניה, כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי ההחלטה לקרוא לרכבת על שמה של אנה פרנק "פוגעת בכבודה".

קרן אנה פרנק מסרה כי זהו "קישור כואב עבור אלו שסבלו מגירושים" בזמן המלחמה, אך ציינה כי שמה של הנערה שמתה ממחלת הטיפוס בעודה במחנה הריכוז נושא כוח סמלי רב וכי היו כוונות טובות מאחורי השימוש בשם.

חברת הרכבות של גרמניה התנצלה ואמרה כי היא לא התכוונה לפגוע בזיכרונה ובמורשתה של אנה פרנק.

  • גרמניה
  • אנה פרנק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully