וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל עשויה להצטרף לאמנת בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה

26.11.2000 / 9:28

שר החוץ הנחה את אנשי משרדו להתכונן לחתימה על האמנה. היועץ המשפטי של משרדו ייקח חלק בוועידה המכינה של בית הדין הבינלאומי; היועץ המשפטי לממשלה ומערכת הביטחון מתנגדים לחתימה; בינתיים החתימה אינה מחייבת יישום עקרונות האמנה והיא בעלת תוקף הצהרתי בלבד


שר החוץ, שלמה בן עמי, פועל לצרוף ישראל לאמנת בית הדין הפלילי הבינלאומי לפושעי מלחמה. בן עמי הנחה את אנשי משרדו להתכונן לחתימה על האמנה. "הארץ" מדווח כי בימים הקרובים צפוי שר החוץ להעלות את הנושא בימים הקרובים בדיון עם ראש הממשלה, אהוד ברק.

הממשלה תצטרך להחליט אם לחתום על האמנה על הקמת בית הדין לפשעי מלחמה עד סוף השנה. אם תרצה ישראל להצטרף לבית הדין הבינלאומי היא תידרש לעבור תהליך אישרור שכרוך בשינויי חקיקה פנימיים. החתימה אינה מחייבת בינתיים ליישם את עקרונות האמנה והיא בעלת תוקף הצהרתי בלבד, כהבעת תמיכה בעקרונות המוסד.

שר המשפטים, יוסי ביילין, נפגש השבוע עם בן עמי והשניים סיכמו לשתף פעולה כדי לקדם את החתימה. במערכת הביטחון מתנגדים לחתימה וגם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשייטן אינו תומך בה. היום ייצא היועץ המשפטי של משרד החוץ, אלן בקר, לניו יורק לקחת חלק בוועידה המכינה של בית הדין הבינלאומי.

כיום בחוקת בית הדין הבינלאומי הוכנסו לרשימת פשעי המלחמה , ביוזמת מצרים וסוריה, גם התנחלויות בשטחים. סעיף נוסף המקשה על ישראל לחתום על האמנה היא הדרישה למסור מידע צבאי חסוי. לפני שנתיים חתמה ישראל נגד האמנה בעקבות הכנסת סעיף ההתנחלויות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully