וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצה"ל מודאגים: "הצלפים הפלסטינים משתפרים מיום ליום"

26.11.2000 / 9:02

הפלסטינים השתפרו באיסוף המודיעין ורמת מטעני החבלה; בצה"ל נערכים: "יש לנו אפשרות לפגוע בצלפים הפלסטינים באמצעות הצלפים שלנו"; סוף השבוע בשטחים: שני ישראלים ו-11 פלסטינים נהרגו; הבוקר: התחדש הירי בגדה וברצועה

בצה"ל מודאגים מהשיפור של הצלפים הפלסטינים מאז תחילת המהומות. "הצלפים הפלסטינים השתפרו באופן מדהים וזה מדאיג ביותר", אמרו בסוף השבוע גורמים במערכת הביטחון. בשבועות האחרונים נפגעו חיילים ותושבים ישראלים מפגיעות מדוייקות של צלפים פלסטינים. "זו בעצם מלחמת גרילה. הפלסטינים מזהים את נקודות התורפה של צה"ל ומפתחים את יכולותיהם בהתאם", אומרים בצה"ל.

בצה"ל יודעים כי הפלסטינים השקיעו בשנים האחרונות מאמצים רבים בהכשרת יחידות צלפים, כתגובה לצלפים של צה"ל בשטחים. סגן מפקד אוגדת עזה, פיני לוי, אמר ל"ידיעות אחרונות" כי צה"ל נערך לתת מענה לצלפים הפלסטינים. "יש לנו אפשרות לפגוע במקורות הירי של הצלפים באמצעות צלפים שלנו ובפעולות עומק. אם הפלסטינים ימשיכו לירות באמצעות צלפים מבתים מרוחקים, אנחנו נפגע בבתים בפגזי טנקים", אמר לוי.

בסוף השבוע עיבה צה"ל את כוחותיו באיזור עזה, כך מאשר הבוקר אלוף משנה פיני לוי, סגן מפקד אוגדת עזה. הוא אמר את הדברים בתשובה לשאלה האם גוייסו כוחות מילואים לצורכי תגבור.
לוי סיפר שהצבא איים להפגיז בתים בחאן יונס אם יימשך הירי מהם וכתוצאה מכך נרשמת רגיעה.

תושב נצר חזני, נורה ביום שלישי שעבר, בעת שהיה במכונית בדרכו לניחום אבלים בכפר דרום. ביום חמישי שעבר, ליד מחסום ארז, ירו צלפים פלסטינים למוות בלוחם צה"ל ופצעו אנושות את חברו. ביום שישי האחרון נורה למוות, ממרחק 700 מטרים, רס"ן שרון ארמה בשעה שהיה בתוך הבסיס, בצה"ל נבדקת האפשרות שהירי בוצע גם כן על ידי צלפים פלסטינים.

הצלפים הפלסטינים משתמשים ברובים רוסים מסוג "דרוגונוב", המסוגלים לפגוע ביעילות, מטווחים גדולים של כ-700 מטרים. "הפלסטינים השתפרו באיסוף המודיעין ורמת מטעני החבלה, עד כדי שימוש במטעני קלע הנורים לעבר המטרה", טוענים בצה"ל. מהתחקירים עולה כי כי הצבת הצלפים נעשו לאחר תצפיות ואיסוף מודיעיני חזותי. התצפיתנים אוספים מידע על שגרת החיים, מועד החלפת משמרות, שעות נסיעה של קווי אוטובוסים ונסיעות שגרתיות אחרות, כמו זמני נסיעת תלמידים".

אירועי ירי קשים, בצל הבטחות לתיאום ביטחוני

למרות שיחת הטלפון בין ראש הממשלה, אהוד ברק, ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת וההבטחה לחידוש התיאום הביטחוני בין שני הצדדים, בסוף השבוע התנהלו אירועי ירי קשים.

במהלך האירועים נהרגו שני ישראלים ו-11 פלסטינים, שמונה בגדה ושלושה ברצועת עזה. ירי כבד נפתח הבוקר לעבר גיפ משמר הגבול, שהגיע לפזר התפרעות בכפר חווארה שבאזור שכם, לא היו נפגעים. לאחר התקרית, צה"ל סגר לתנועה את כביש צומת תפוח-שכם. אש נפתחה גם לעבר מכונית סמוך ליישוב נווה צוף, לא היו נפגעים.

בסוף השבוע: קצין צה"ל נפצע קל בכפר חיזמה, מלבנה שנזרקה לעברו במהלך מרדף אחרי פלסטיני שזרק בקבוק תבערה לעבר המחסום.

ליד קבר רחל ירו חיילי צה"ל טילים למלון "פרדייז" שממנו נפתחה עליהם אש צלפים. ירי פגזים היה גם לכיוון הכפר קליק שליד שכם, שני אחים פלסטינים נהרגו בבתיהם. בעקבות הירי התרבו המהומות באזור.

אתמול נורו יריות לעבר שכונת אברהם אברהם אבינו ולעבר תל-רומידה שבחברון. ביישוב פסגות התחדשו אירועי הירי. יריות היו גם לעבר תצפית צה"ל בהר גריזים ולעבר מחסום צה"ל סמוך לקלקיליה. מטען חבלה פוצץ ללא פגע סמוך לכלי רכב של צה"ל שנע על כביש הגישה ליישוב נצרים, לא היו נפגעים.

יריות נורו גם על מתקני התיאום והקישור ברצועת עזה ולעבר מוצב צה"ל בגבול רפיח. צה"ל תקף מטרות רבות בחאן-יונס, שמהן נורתה אש לעבר החיילים. לדברי מקורות פלסטינים, נער אחד נהרג במהלך חילופי האש ועשרות נפצעו. בעקבות הירי המאסיבי תושבים רבים בחאן יונס נמלטו מבתיהם.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully