וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תקופת הסיכון לחזור על ניסיון התאבדות - 20 שנה

18.11.2002 / 19:00

כך עולה ממחקר בריטי שנמשך 22 שנים; החוקרים: הסיכוי לחזור על המעשה בשנה שאחרי ההתאבדות - פי 100 מבכלל האוכלוסיה; מומחה: למרות שהמחקר עשוי להיות מוטה, מדובר בפריצת דרך

האפשרות שאדם ינסה ליטול שוב את חייו קיים במשך 20 שנה לאחר ניסיון ההתאבדות הראשון - כך עולה ממחקר בריטי, שנערך מאז שנות ה-70 המאוחרות. תוצאות המחקר, שעסק בניסיונות התאבדות כושלים ובמקרים שהסתיימו במוות, פורסמו השבוע ב"מגזין הרפואה הבריטי".

במהלך הניסוי בדקו החוקר גארי ג'נקינס מהמחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים "איסט האם ממוריאל" ועמיתיו, את פרק הזמן שבמהלכו עלול אדם שניסה להתאבד, לחזור על המעשה. במשך 22 שנה עקבו החוקרים אחרי קבוצה של 140 בני אדם, שאושפזו לאחר ניסיון התאבדות. בסיום המחקר קבעו כי הסיכון אינו פוחת עם השנים, והציגו מסקנות שונות ממה שהיה מקובל לחשוב עד כה. בנוסף קבעו כי "הסיכוי שאדם ינסה לחזור על המעשה בשנה שלאחר ניסיון ההתאבדות, גבוה פי 100 משיעור ההתאבדויות בכלל האוכלוסיה".

עשירית מהאנשים יתאבדו

פרופ' דייגו דה ליאו מהמכון האוסטרלי לחקר ומניעת התאבדויות התייחס למחקר: "מתוך 100 איש שניסו להתאבד, 10-12 יתאבדו במהלך חייהם. עם זאת, מקובל לחשוב שעיקר הסיכון קיים בששת החודשים הראשונים, ולאחר מכן הוא יורד בהדרגה". הוא ציין כי גם לפני שנערך המחקר היה ידוע שסכנת ההתאבדות נמשכת. ואולם לדבריו, עד היום היה מקובל לחשוב שהתקופה אורכת רק כ-12 שנה. דה ליאו הוסיף כי התוצאות עומדות בסתירה למחקרים אחרים, שמצאו כי ישנה ירידה הדרגתית לאורך פרק זמן קצר בהרבה.

למרות טענותיו כי המחקר סובל מממספר חסרונות - העובדה שהנבדקים היו מאושפזים במשך כל התקופה, והעובדה שמדובר במספר נבדקים נמוך - סבור דה ליאו כי מדובר בפריצת דרך משמעותית. "על אף שהמחקר עשוי להיות מוטה, הוא חשוב מכמה בחינות, בעיקר תשומת הלב שיש לייחס לטיפול ולהיסטוריה הרפואית של בני אדם שניסו להתאבד", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully