וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות האמברגו: נחת מטוסו של שר החוץ העיראקי בסוריה

25.11.2000 / 21:33

הנחיתה הבעייתית מבחינה בינלאומית זכתה לאישורו של נשיא סוריה. אסד התעלם מההנחיות הבינלאומיות בנושא. טארק עזיז בתגובה: זו הייתה רק נחיתת ביניים בדרכנו לסין. תשובה בעייתית למי שנאסר עליו לצאת מגבולות המדינה


טיסה ראשונה מסוגה שברה את האמברגו שהטיל האו"ם על עיראק אחרי מלחמת המפרץ. סגנו של סאדאם חוסיין, טארק עזיז טס היום לסוריה במטוס עיראקי. זוהי הטיסה הראשונה מסוגה בעשור האחרון. עזיז אמר כי הוא בסך הכל עשה עצירה בסוריה בדרכו לסין. תשובה מעט בעייתית עבור מי שנאסר עליו לצאת מגבולות מדינתו במשך עשר שנים.

עזיז אמר לעיתונאים כי האמברגו האווירי של האו"ם הוא שקר אמריקאי וכי עיראק עמדה לחדש את הנסיעות אל מחוץ לגבולות המדינה ולהחזיר את המצב לנורמליות. בתקופה האחרונה מנסים העיראקים לבטל את הסנקציות שהוטלו עליהם ועל פי ההערכות עצם אישורה של סוריה את נחיתתו של עזיז בתחומה היא בעלת משמעות. השלטון הסורי התעלם מתרגולת על פיה לא מאושרות נחיתות מטוסים עיראקים.

גם מטוסים נכנסים הם בעייתיים מבחינת האמברגו האווירי והויכוח על הבדלה בין תעופה צבאית לאזרחית עדיין לא הסתיים. על פי הנוהל שנקבע יש לקבל את אישור האו"ם לפני ששולחים מטוסים לעבר עיראק, אולם רוסיה, צרפת ומדינות ערביות נוספות שלחו את מטוסיהן מספר פעמים בתקופה האחרונה מבלי לקבל את אישור האו"ם. הסיבות לטיסות הללו הן בדרך כלל הומניטריות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully