מברכים על השינוי – וחוזרים לחסום כבישים: תגובות הנכים למתווה

בעוד יש מי שמברך על ניצחון עם התוספת שניתנה לקצבאות והשינוי בחלוקת הכספים, קבוצת "הפנתרים" לא מתכוונת לוותר עד להשוואה לשכר המינימום ותשוב ביום ראשון לכבישים. "הם חיים בלה לה לנד, מעדיפים להישאר עם כלום ביד", אמרה אחת מנציגות הנכים

  • נכים
  • משרד האוצר
צלמים זמניים מורשים

חסימת כביש אחר חסימת כביש, הביאה בסופו של דבר את נציגי משרד ראש הממשלה לשנות את עמדותיהם ואת המתווה לקצבאות הנכים. לאחר שנותרו במשך שבועות בעמדתם, הגיעו אתמול נציגי המאבק יחד עם נציגי ראש הממשלה וההסתדרות להסכמה בנוגע להעלאת הקצבאות – עוד 200 מיליון שקל במסגרת התקציבית ושינוי אופן ההעלאה.

הנכים אמנם לא השיגו את מה שדרשו בתחילה, העלאת הקצבאות לגובה שכר המינימום, אבל הם ידעו במידה רבה שזוהי ההזדמנות האחרונה שלהם להביא לשינוי בהעלאת הקצבאות כי חודש ינואר קרב. הם יסתפקו במתווה שהציג פרופ' אבי שמחון, ולפיו הקצבאות יעלו לסכום של 3,700 שקל לנכים בעלי 90% נכות.

למרות הודעות הברכה שהוציאו ארגוני הנכים שלקחו חלק במשא ומתן, מי שהובילו בימים האחרונים לשיא של חסימות בגוש דן הם קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", שהודיעו כי הם חולקים על ההסכם האחרון ועל כן ימשיכו בחסימות וכבר ביום ראשון יצאו לחסום כבישים ברחבי הארץ. "על פי הידוע לנו יהודה דורון יו"ר ארגון נכי הפוליו שהי השותף למו"מ עזב אותו במחאה בעקבות הסיכום. הנכים הגמלאים לא יקבלו שום תוספת ויישארו עם קצבה של 2,343 שקל. למיטב ידיעתנו ההסכם רצוף חורים ואינו נותן מענה מלא ואמיתי למצוקות הנכים. בנוסף לכך, ובמיוחד לחוסר האמון הטוטאלי שלנו בממשלת ישראל המאבק ממשיך ללא כל שינוי. אם מישהו העלה בדעתו שבעקבות הודעה ופרסומים בתקשורת אנחנו נעצור את המאבק, הוא טועה".

טוב לדעת (מקודם)

הטכנלוגיה בנעליים שתציל אתכם מכאבי הגב והברכיים

לכתבה המלאה
חסימות בכביש 4, החודש (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות המשטרה.)

נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים שהובילה יחד עם אלכס פרידמן את המאבק להעלאת הקצבאות, הסבירה כי ההסכם הנוכחי טוב למרות שלאורך כל המאבק אמרו שלא יוותרו על העלאת הקצבאות לגובה שכר המינימום. "אחרי חודשים ארוכים של מאבק סיזיפי והירואי על הכבישים, סוף סוף הצלחנו לממש את התקציב של ארבע מיליארד שקל שהוקצב לצורך העלאת הקצבאות ואף להגדיל אותו בעוד 250 מיליון שקל. בחלוקה של האוצר אמנם נאלצנו להתפשר על עקרון הפעימות, אך בתמורה קיבלנו דבר שלא קרה מעולם לפני כן, כל 244 אלף מקבלי הקצבאות, כולל ילדים עם מוגבלות וכולל אנשים עם נכות שעברו לקצבת זקנה, יקבלו את התוספות".

אמתם שלא תוותרו על העלאת הקצבאות לגובה שכר מינימום, ובסוף לא השגתם את זה.

"כל הסכם שנחתם הוא בוקר של יום חדש. כרגע נתנו לנו ארבעה מיליארד ולקחנו אותם. יש עוד הרבה גופים שמתדפקים מאחורי הדלת של משרד האוצר, כולל השוטרים. אם לא היינו לוקחים, מישהו אחר היה לוקח את הכסף. נמשיך להיאבק על הזכויות שלנו. אנחנו אומרים תודה ומינואר יהיו אנשים שיוכלו להיות מתוגמלים מאוד יפה. יהיו נכים שיגיעו ל-4,500 שקל בחודש, שזה לא רחוק משכר המינימום, ולעומת זאת מגזרים שעד היום לא קיבלו כלום יקבלו היום קצבה של 3,000 שקל. זה משהו שלא היה. לא לקחו את זה בחשבון."

על קבוצת "הפנתרים", שמתכננת להמשיך ביום ראשון בחסימות, אמרה כי "דעתו של אדם כבודו. הכול טוב והכל בסדר. לא ציפיתי מהם למחיאות כפיים, מי שחי בלה לה לנד ישאר בלה לה לנד. אם הם מעדיפים להישאר עם כלום ביד זה בעיה שלהם, אני ראיתי את טובת הציבור הכללי ולא את טובתי האישית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully