וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

2,000 ניאו נאצים במצעד בברלין: "גרמניה לא יכולה להחרים אותנו"

25.11.2000 / 17:55

מחו על כוונת ממשלת גרמניה להוציא אל מחוץ לחוק את המפלגה הדמוקרטית הלאומית, הימנית-קיצונית; נשיא הפרלמנט: "יש חשש לעלייתו של היטלר חדש"; על הצועדים הניאו נאצים הוטלו הגבלות רבות, אולם השופט הרשה להם לצעוד בשם חופש הביטוי


כאלפיים מפגינים של תנועות הימין הקיצוני בגרמניה צעדו היום בברלין במחאה על כוונת ממשלת גרמניה להוציא אל מחוץ לחוק את המפלגה הדמוקרטית הלאומית, שהיא מפלגת ימין.

אלפיים המפגינים נשמרו על ידי 4,000 שוטרים. מולם הפגינו כמה מאות אנטי פאשיסטים שצעקו "נאצים החוצה". הניאו נאצים צעדו כשלושה קילומטרים תחת הסיסמא "גרמניה לא יכולה להחרים אתכם".

מנהיג המפלגה הדמוקרטית הלאומית (NPD), אודו וייט, ומנהיגה לשעבר של מחתרת באדר מיינהוף, הורסט מהלר, השתתפו בהפגנה.

ממשלת המרכז-שמאל של קנצלר גרמניה, גרהארד שרודר, זוכה לגיבוי מהפרלמנט בבקשתה מבית המשפט העליון של גרמניה להוציא אל מחוץ לחוק את המפלגה הדמוקרטית הלאומית, ועל ידי כך למנוע ממנה לקבל מימון למסע הבחירות שלה. הממשלה הזהירה כי אם לא תתקבל הבקשה, הדבר יכול להביא לעלייתו של אדולף היטלר חדש. פסיקת בית המשפט יכולה להתקבל רק בעוד מספר שנים.

בהפגנת הנגד קראו מפגיני השמאל להגנה על בתי הכנסת, ולא על מפלגת הימין. נשיא הפרלמנט, וולפגאנג טירס, אמר: "אנחנו נמצאים כאן בגלל סיבה איומה. המפלגה הדמוקרטית הלאומית שוב משתמשת בברלין עבור מצעד לתנועה הנאצית".

המצעד היום הוא החמישי שמקיימת המפלגה הדמוקרטית בגרמניה בשנה האחרונה. להבדיל ממצעדים קודמים, היום הם לא הורשו לצעוד לפני שער ברנדרבורג, סמל לאיחוד גרמניה וכן נאסר עליהם לתופף ולהניף את דגלי הנאציזם. עם זאת, שופט בברלין שאישר את המצעד נימק זאת בחופש הביטוי בגרמניה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully