וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר: לידה הופכת נשים לחכמות יותר

17.11.2002 / 19:01

גורמת ל"שטיפת" המוח בהורמונים, שמגינים עליו; בניסוי שנערך נמצא שחולדות שילדו הצליחו יותר במבחני זיכרון מאשר אלו שלא; עורך המחקר: הרעיון עלה במהלך ההריון של אשתי

חוקרים אמריקאיים טוענים כי לידה הופכת נשים לחכמות יותר ועוזרת במניעת מחלות הקשורות בזיקנה, בעקבות "שטיפת" המוח בהורמונים מגוננים. בדיקות שנערכו על חולדות הראו, שמי שהמליטו שני צאצאים ומעלה הצליחו יותר במבחני זיכרון, מאשר חולדות שלא ילדו כלל. בדיקות שנעשו במוחן של החולדות נמצאו שינויים שמצביעים על כך שהמוח "חוסן" בפני שיכחה.

קרייג קינסלי, פרופ' לפסיכולוגיה מאוניברסיטת ריצ'מונד, שערך את המחקר, מאמין שניתן לתרגם את ממצאיו לתועלתם של בני האדם. "המחקר מראה, שהורמונים המופרשים בזמן ההריון, ובכללם אסטרוגן, מגינים על המוח", אמר פרופ' קינסלי לרשת סי.אן.אן. "אמנם המחקר נערך על חולדות, אבל גם הן וגם בני האדם הם יונקים", הוא הוסיף, "והתהליכים ההורמונלים בזמן ההריון זהים".

צוות החוקרים בראשותו של פרופ' קינסלי בדק חולדות שמעולם לא נכנסו להריון, כאלו שילדו פעם אחת וכאלו שילדו פעמיים. גילן – עד שנתיים ימים, המקבילה האנושית ל-70 שנה. לחולדות ניתנו שני מבחנים, הראשון היה מציאת מזון בתוך מבוך, השני מחוצה לו. "חולדות שילדו פעמיים הצליחו לזכור טוב יותר היכן המזון מאשר אלו שילדו פעם אחת. בתחתית סולם ההצלחות עמדו חולדות שלא ילדו כלל", אמר קינסלי.

לאחר ניסוי המבוכים הרג הצוות את החולדות ובחן את מוחן. בניתוחי המוח שעשו החוקרים נמצא שלחולדה שילדה הכי הרבה היתה רמת הפרוטאין "עמילויד" הנמוכה ביותר. אצל בני האדם קשור פרוטאין זה להתפתחותה של מחלת האלצהיימר.

פרופ' קינסלי סיפר כי הוא חשב על הרעיון למחקר אחרי שאשתו ילדה את בנם, במהלכה של שנה מתוחה מאוד. "הסתכלתי עליה ועל איך שהיא הפכה יעילה הרבה יותר. זה גרם לי לחשוב על הקשר שבין אימהות לבין יעילות", אמר. "נראה שהטבע מספק לאם את הכוח הדרוש לה לצורך גידול ילדים. מאפשר לה פיזית את הדבר החשוב ביותר – גידול ילדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully