וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צ'ילה: הדיקטטור לשעבר פינושה קיבל על עצמו אחריות למעשי הזוועה

25.11.2000 / 16:01

הדיקטטור ששלט בצ'ילה ואחראי למותם ועינויים של אלפי אנשים העביר את המסר הזה לתומכיו בקלטת וידיאו לרגל יום הולדתו ה-85; במרץ האחרון חזר פינושה לארצו לאחר שבית משפט בלונדון קבע כי הוא חולה מכדי לעמוד לדין בספרד; כעת עומדים בפניו 170 אישומים בצ'ילה

הדיקטטור לשעבר של צ'ילה, גנרל אוגוסטו פינושה, הפתיע כאשר קיבל על עצמו אחריות לכל הפשעים שהתבצעו בצ'ילה ב-17 שנות שלטונו.

פינושה העביר את המסר הבלתי צפוי הזה בקלטת וידיאו ששודרה במהלך יום הולדתו ה-85, אמש. הוא עצמו לא השתתף בחגיגת יום ההולדת שערכו לו מאות מתומכיו בעיר סנטיאגו. במסר המצולם שהעביר להם הוא נראה יושב ליד דגל צ'ילה ותמונה של אשתו. בקול הססני אומר הדיקטטור שגרם למותם של אלפי אנשים: "כנשיא לשעבר, אני מקבל אחריות לכל הפעולות שנטען כי בוצעו על ידי הצבא וכוחות הביטחון". פינושה לא פירט את המשמעויות הפוליטיות של אחריות זו. במקום זה הקדיש את המשך הנאום שלו לתיאור סבלו במעצר הבית בלונדון.

בקלטת הוידיאו מתאר פינושה את 16 חודשי המעצר שלו בלונדון כ"עצובים מאוד". הוא חזר לצ'ילה במרץ 2000 לאחר מעצר בית סמוך ללונדון באנגליה. הרשויות הבריטיות קבעו כי הוא חולה מכדי לעמוד למשפט בספרד, אשר דרשה את הסגרתו. גם רשויות ארגנטינה דורשות את הסגרתו. כעת עומדות בפניו למעלה מ-170 אישומים בצ'ילה על הפרת זכויות אדם בין השנים 1973-1990.

פינושה נעצר בלונדון בשנת 1998. לאחר שחזר לצ'ילה הסיר ממנו בית המשפט העליון במדינה את החסינות ממנה נהנה כנשיא לשעבר. אולם לפני פתיחת המשפט צריך פינושה לעבור בדיקות רפואיות שיקבעו האם הוא כשיר לעמוד לדין מבחינה פיזית ומנטאלית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully