וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקץ לצניעות: אם את "שווה" את גם בריאה

25.11.2000 / 11:03

מחקר חדש בארצות הברית קובע כי נשים בעלות ביטחון עצמי נהנות מבריאות נפשית וגופנית טובה יותר; המחקר מוצא קשר הדוק בין תפיסתן העצמית של נשים לבריאותן, ללא קשר להכנסתן או עבודתן

מאת מוטי גל

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו מגלה כי נשים בעלות ביטחון עצמי רב, אשר חשות כי אינן נופלות במאומה מחברותיהן, נהנות מבריאות נפשית וגופנית טובה יותר. אלו אשר חשות ש"אינן שוות", סובלות מבריאות לקוייה יותר, בלא קשר להכנסתן או סוג עבודתן.

"אין המדובר רק בהכנסה או השכלה הקשורים לבריאות טובה", אמרה ראש צוות החוקרים, ד"ר ננסי אדלר, "כי אם גם בתפיסה העצמית של האישה כגבוהה יותר בסולם החברתי". אדלר ועמיתיה חקרו 157 נשים בריאות בגילאי 46-30 בעלות השכלה תיכונית או גבוהה יותר. החוקרים ביקשו מהנבדקות לסמן על גבי ציור של סולם היכן הן נמצאות מבחינת ממון, השכלה ותעסוקה - מ"שוות יותר" ל"לא שוות כלל".

מהמחקר עולה כי אלו אשר דירגו עצמן גבוה בסולם, סבלו פחות מהשמנה, היו בעלי קצב לב איטי יותר ותגובה בריאה למצבי מתח ולחץ, גורמים אשר קשורים לסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם, סכרת ומחלות אחרות. החוקרים עוד מצאו כי קיים קשר בין הדרך בה הנשים רואות עצמן מבחינת המעמד החברתי-כלכלי שלהן - לבריאותן הנפשית. נשים אשר דירגו עצמן גבוה יותר סבלו פחות ממתחים או רגשות שליליים וזכו לתחושת שליטה והתמודדות בחייהן.

המחקר הינו הראשון אשר מוצא קשר הדוק בין תפיסתן העצמית של נשים לבריאותן, ללא קשר למצבן בפועל. לדעת החוקרים, גורמים אלו עשויים להשפיע לכיוון של מסלול בריאותי טוב יותר. לטענתם, הראייה העצמית של המעמד הסוציאלי משפיעה על תוצאות נפשיות וגופניות של הנשים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully