וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוריה תשלים בקרוב את פריסתה בלבנון

25.11.2000 / 9:50

ראש הפרלמנט הלבנוני הודיע אתמול כי בכירים משני הצדדים ייפגשו בקרוב כדי לקבוע היכן יתמקמו הכוחות הסוריים לאחר השלמת פריסתם, שהחלה לפני כחצי שנה; נשיא סוריה מגמיש עמדותיו כלפי המתנגדים לנוכחות הסורית בלבנון

מאת שי שריג

סוריה תשלים בקרוב את פריסתה מחדש בלבנון, בין היתר כדי לשים קץ לקריאות שהלכו וגברו לנסיגת הכוחות הסוריים מלבנון, מאז הנסיגה הישראלית. יושב ראש הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אישר אתמול, כי "צבא סוריה החל לפני כחצי שנה את פריסתו מחדש, אשר תושלם בקרוב מאוד". "בכירים סוריים ולבנוניים", הוסיף ברי, "ייפגשו כדי לקבוע באילו עמדות חדשות יתמקמו הכוחות הסוריים לאחר השלמת הפריסה".

נשיא סוריה, בשאר אסד, דאג להעביר באחרונה מסרים לחוגים שונים בלבנון, כי סוריה אכן מתכוונת להשלים בקרוב את פריסת כוחותיה בלבנון, בתיאום עם השלטון הלבנוני. סוריה גם לא הכחישה עד כה את דבריו של נביה ברי, הנחשב לאחד הלבנוניים המקורבים ביותר לצמרת הסורית ולנשיא.

ראש הפרלמנט הלבנוני בחר להודיע על השלמת הפריסה הסורית דווקא לאחר פגישתו עם הפטריארך המרוני, נסראללה ספייר, אחד המתנגדים הבולטים לנוכחות הסורית במקום. מאז נסוג צה"ל מלבנון, הלכה וגברה מחאתם של הנוצרים בלבנון, שקראו לבשאר להסיג כוחותיו מהמקום. בשבועות האחרונים הגיעו קולות המחאה הלבנוניים נגד נוכחות הסורים לשיאים חדשים, כפי שלא נראו בלבנון שנים רבות.

בשאר מגמיש עמדותיו

הנשיא אסד הבין, כי הוא חייב לפעול במהרה להרגעת הרוחות האנטי-סוריות בלבנון, כדי להביא ליציבות בחזית הלבנונית, במיוחד לאור המצב העדין באזור. לכן הוא דואג להיפגש עם בכירים לבנוניים ולהעביר להם מסרים שונים על הגמישות שהוא מוכן לגלות בנוגע לנוכחות הסורית בלבנון.

בכירים לבנונים שנועדו לאחרונה בדמשק עם בשאר אסד, הופתעו לשמוע אותו מגלה הבנה למצבם של הלבנונים ומודה בגילוי לב כי "אם צבא סוריה היה מתפרס בין האנשים ברחובות דמשק למשך תקופה ארוכה, גם הם וודאי היו מואסים בו ובתפקידו".

הסיוט של העם הלבנוני

בלבנון פרוסים כיום בין 30 ל- 35 אלף חיילים סוריים, שנכנסו ללבנון בתקופת מלחמת האזרחים, באמצע שנות ה- 70. בנוסף, חיים בלבנון עשרות אלפי פועלים סוריים, שמכניסים כסף רב לקופת דמשק.

הנוכחות הסורית בלבנון מנעה פעמים רבות סכסוכים פנימיים ואף מהומות דמים בין פלגים נצים שונים בתוך המדינה. עם זאת, במשך הזמן, הפכה לבנון לבובה הנשלטת כולה על ידי המשטר בסוריה, ואשר משרתת את האינטרסים המדיניים והכלכליים של המנהיג היושב בדמשק.

ראשי לבנון מקפידים להדגיש בכל הזדמנות כי הנוכחות הסורית בלבנון היא לגיטימית וזמנית בלבד, ובהסכמת לבנון. ואולם, שכבות רבות בעם הלבנוני, חברי פרלמנט ואישי ציבור ידועים מביעים שאט נפש מן העובדה שהסורים עושים ככל העולה על רוחם בלבנון, תוך פגיעה בלתי פוסקת בחיי היום-יום הלבנוניים, בחופש הביטוי ושאר ערכי הדמוקרטיה להם שואף מרבית העם הלבנוני.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully