וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוקטור דאון

24.11.2000 / 21:07

סקר חדש מגלה כי הרופאים בישראל מתוסכלים מעבודתם; הסיבות: משכורת נמוכה, מחסור בזמן מול המטופל וחוסר אפשרות קידום; אצל הרופאות הנתונים יותר מעודדים מאשר אצל עמיתיהם הגברים

מאת מוטי גל

פניו של הרופא שלכם נפולות? ייתכן שזה לא רק מחוסר שינה: מחקר חדש שנערך בקרב 1065 רופאים ישראלים מגלה כי רובם אינם שבעי רצון מהעיסוק ברפואה. המחקר פורסם בירחון ההסתדרות הרפואית הישראלית שיצא לאור החודש.

עורכי הסקר ניפו 193 רופאים גימלאים, ונותרו עם 677 רופאים אשר ענו על השאלון. היעדר האנונימיות שבסקר הביא לסירובם של רופאים רבים להשתתף בו. לדעת החוקרים, אם היה השאלון אנונימי, הממצאים היו גרועים הרבה יותר.

מהסקר עולה כי הרופאות הישראליות מרוצות יותר מעמיתיהן הגברים. רופאי משפחה עצמאיים מרוצים מעבודתם יותר מרופאי המרפאות השכירים. הרופאים המתוסכלים ביותר הינם רופאי קופת חולים כללית, אשר מרוצים פחות מרופאים בקופות אחרות. עיקר תסכולם של כלל הרופאים קשור למטלות מינהליות, אי יכולתם להקדיש לחולים את הזמן הדרוש וחוסר האפשרות לקידום וקריירה.

החוקרים מסבירים כי לאחר השקעה כה רבה שבהכשרתו המקצועית של הרופא, ציפיותיו למימוש יעודו גדולים יותר במישורים המקצועי והאקדמי, וכשהמימוש אינו מתקיים ובמקומו מתבצעת עבודה בירוקרטית הכרוכה ב"טופסולוגיה" שאינה תורמת למימוש היכולת האישית, גובר התסכול.

ייתכן, כך משערים החוקרים, כי חוסר שביעות הרצון הניכר של רופאי קופת חולים כללית נובע בין היתר מהבירוקרטיה הרבה הכרוכה בעבודתם, או בשל עומס חולים רב יותר לעומת קופות חולים אחרות. כך או אחרת, ממליצים מחברי הסקר כי רשויות הבריאות בישראל יתנו דעתם לכשל מערכת הבריאות הצפוי אם יימשך תסכול הרופאים מעומס העבודה והתגמול המועט.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully