וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעת חוק: למנוע שלילת השלמת הכנסה מסטודנטים נכים

24.11.2000 / 15:57

החוק הנוכחי קובע שאדם הסובל ממגבלה ולומד באוניברסיטה או ישיבה - לא יקבל קצבה; יוזם ההצעה הוא ח"כ אילן גילאון ממרצ

מאת גלי סימן-טוב

ח"כ אילן גילאון (מרצ) הגיש לכנסת הצעת חוק, לתיקון בחוק הבטחת הכנסה משנת 1980. חוק הבטחת ההכנסה נועד בעיקרו להבטיח קיום מינימלי בכבוד לכלל תושבי ישראל, בכללם מי שאינם מסוגלים לעבוד.

על-פי אחד הסעיפים בחוק, סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות, תלמידי ישיבות, ומי שלומד במוסדות להכשרת כוהני דת, אינם זכאים לקבל את הגמלה גם אם הם עומדים בכל תנאי הזכאות בחוק.

יהונדב בראון בן 25, מקבל הבטחת הכנסה מאז חודש מרץ 1998. חוות דעת רפואית קבעה, כי מצבו הרפואי אינו מאפשר לו לעבוד. במשך שלושה חודשים קיבל בראון דמי אבטלה ומאז הוא מקבל הבטחת הכנסה בסך של 1500 שקלים בחודש.

"הוגדרתי כמי ש"בלתי ניתן להשמה", מצבי הגופני ירוד מאד ולא מאפשר לי לצאת לעבוד. לפני זמן מה נמצאתי מתאים לקורס מחשבים ורופא קבע, כי אני יכול ללמוד בקורס מחשבים בבית לוינשטיין שם ימומנו הלימודים ע"י הלשכה ותינתן לי הקצבה".

רגע אחד לפני שבראון החליט ללמוד מחשבים, הוא נרשם ללימודי משפטים באוניברסיטת תל-אביב. הלימודים לא קלים ולעיתים קשה לו למצוא את הכוחות הפיסיים לקום בבוקר. אבל הוא לא מוותר למרות הכל.

אך הקימה בבוקר היא בעיה שולית מכיוון שעל-פי החוק ברגע שבראון החליט לממש את עצמו, ויצא ללמוד, הוא אינו זכאי עוד להשלמת ההכנסה הכוללת בתוכה גם תשלום לביטוח הלאומי.

"אם לא אקבל את הקצבה לא אוכל לשרוד הרבה זמן. המדינה אונסת אותי להישאר תלוי בסעד כל חיי. אני רק רוצה לצאת ללמוד, להתקיים בעצמי ולשלם מסים".

ח"כ גילאון אומר, כי המצב האבסורדי שנוצר מונע מקבוצות חלשות באוכלוסייה לרכוש השכלה גבוהה ולהיחלץ ממעגל המצוקה. גילאון מציע לבטל את שלילת הזכאות באופן אוטומטי מתלמידים במוסדות להשכלה גבוהה, ישיבות או מוסדות להכשרה דתית. לדבריו, "אלו אנשים שרוצים לצאת ממעגל הסבל והמדינה פשוט לא מאפשרת להם להתקדם".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully