פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   טראמפ העניק חנינה לשריף שהתנכל למהגרים: "שמר על אריזונה מוגנת"

   בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב נשיא ארה"ב כי "שמח להודיע שהענקתי חנינה מלאה לפטריוט האמריקני שריף ג'ו ארפיאו". השריף לשעבר הורשע בביזוי בית המשפט והיה אמור להישלח לחצי שנת מאסר

   ג'ו ארפיאו, לשעבר שריף מחוז מאריקופה באריזונה, ארצות הברית, שהורשע בביזוי בית המשפט (רויטרס)
   "יכול לישון טוב בלילה". ארפיאו (צילום: רויטרס)

   נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הלילה (שבת) כי החליט לחון את השריף לשעבר ג'ו ארפיאו מאריזונה, שהורשע בביזוי בית המשפט והיה אמור להישלח לחצי שנת מאסר. "אני שמח להודיע שכרגע הענקתי חנינה מלאה לפטריוט האמריקני בן 85, שריף ג'ו ארפיאו. הוא שמר על אריזונה מוגנת", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

   ארפיאו אמר בתגובה כי הוא מעריך את הנשיא על כך שהחליט לחון אותו וכי תמיד יעמוד לצדו של טראמפ. הוא הוסיף כי הוא גאה בעבודה שעשה הצוות המשפטי שלו בבקשת החנינה, וכי יתייחס לנושא בהרחבה בשבוע הבא. לדבריו, הוא אינו שולל חזרה לזירה הפוליטית ובכוונתו להיות "פעיל מאוד".

   מוקדם יותר השבוע, דחק ראש עיריית פניקס בטראמפ שלא להודיע על המהלך בעת ביקורו בעיר מחשש שהדבר יצית מהומות. טראמפ אמנם לא עשה זאת, אך רמז בבירור כי בכוונתו להוציא את המהלך לפועל כשאמר: "ביקשו ממני לא להודיע זאת הלילה, אבל ארפיאו יכול לישון טוב בלילה".

   הודעתו של טראמפ על החנינה בטוויטר:

   ארפיאו שימש שריף מחוז מאריקופה במשך 24 שנים ומיתג את עצמו בתור "השריף הקשוח ביותר באמריקה". הוא נודע כמתנגד חריף ביותר להגירה בלתי חוקית, ובית המשפט מתח בעבר בכמה מקרים ביקורת חריפה על מדיניות המעצרים שלו, אשר כללה מעצרים של תושבים היספאנים גם כשלא היו חשודים בפשע ספציפי.

   במקרים אחרים, מתח בית המשפט ביקורת על תנאי המחיה הקשים של העצירים במתקני הכליאה במחוז, לרבות מניעה של טיפול רפואי, צפיפות יתר ותנאים סניטריים ירודים. לאחר שהמשיך את מעצרי היתר בקרב האוכלוסייה ההיספאנית בניגוד לאזהרות חוזרות ונשנות מצד בית הדין הורשע ארפיאו בביזוי בית המשפט.

   לארפיאו הייתה קריירה ארוכה ושנויה במחלוקת. בין היתר, הוא ניסה, בשיתוף פעולה עם התובע המחוזי, להעמיד לדין 11 יריבים פוליטיים באשמת שחיתות. בית המשפט העליון של אריזונה דחה את התביעות הללו, מתח ביקורת חריפה על התובע המחוזי, וכתוצאה מכך נאלצו משלמי המסים במדינה לשלם מיליוני דולרים בהוצאות משפטיות ופיצויים לאותם נתבעים.

   ב-2012 הוא הצטרף למקדמי תיאוריית הקונספירציה לפיה הנשיא לשעבר ברק אובמה נולד בקניה, תיאוריה שאותה קידם בשעתו גם דונלד טראמפ, בטרם נכנס לבית הלבן. גם לאחר שאובמה הציג את תעודת הלידה שלו, התעקש ארפיאו כי התעודה מזויפת.

   נאום טראמפ על תוכנית החומה בפיניקס, אריזונה (רויטרס)
   ראש העיר ביקש שלא יכריז על חנינה בנאומו. טראמפ בעצרת באריזונה, השבוע (צילום: רויטרס)

   הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין הגיב על מתן החנינה בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "אף אחד אינו מעל החוק ואלו שקיבלו את הפריבילגיה לשמור על החוק חייבים לשמור עליו ותמיד לחשוב כיצד לשמור עליו". עוד כתב כי "ארפאו נמצא אשם בכך שעשה 'פרופיילינג' באופן שיטתי להיספאנים באריזונה. לנשיא יש את הסמכות לתת לו את החנינה הזו, אבל בעשותו זאת בעת הזו הוא חותר תחת טענותיו לכיבוד החוק, שכן ארפאו לא הראה שום חרטה על מעשיו".

   ציוצו של מקיין: