וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רוסיה מכינה משלוח של מאות טילים לאיראן

24.11.2000 / 8:34

מאות טילי כתף עומדים להישלח בימים הקרובים לאיראן; רוסיה מפרה בכך הסכם שחתמה עם ארצות הברית, ובו התחייבה לא לספק נשק לאיראנים; הממשל האמריקאי מאיים בסנקציות; איראן מברכת

בימים הקרובים מתכוננת רוסיה להעביר כמות גדולה של טילי כתף מדגם "איגלה" לאיראן. רוסיה, שחתמה הסכם עם ארצות הברית בשנת 1995, ובו התחייבה לא למכור נשק לאיראן, מפרה בכך את כל ההסכמות שהושגו.

"ידיעות אחרונות" מפרסם כי לפי מקורות בארצות הברית, מאז אתמול מועמסים 325 טילים על רכבת וספינה רוסית, שעומדות לעשות דרכן לאיראן. המשלוח הוא במסגרת עסקה שחתמו מוסקבה וטהרן לפני כשלושה שבועות, בשווי 1.75 מיליארד דולר, בה יסופקו 700 טילים ארוכי טווח מדגם "איגלה", וגם כלי נשק אחרים וחלקי חילוף למטוסים. הטילים יכולים להוות סיכון עבור מטוסי חיל האוויר שטסים בשמי לבנון.

העיסקה הנוכחית היא הפרה של ההסכם שנחתם ב-1995 בין סגן נשיא ארצות הברית, אל גור, וראש ממשלת רוסיה דאז, ויקטור צ'רנומירדין. בהסכם הסודי התחייבה רוסיה לסיים את כל עיסקאות הנשק שלה עם איראן עד לתאריך 31 בדצמבר 1999, ולא לספק לה נשק מעבר לכך. שלושה ימים לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית, ב-3 בנובמבר, שלח שר החוץ הרוסי, איגור איוונוב, מכתב למזכירת המדינה האמריקאית, מדלן אולברייט, בו הוא מודיע לה על ביטול ההסכם, משום שלטענתו פורסמו פרטים מההסכם הסודי, ולכן החליטה רוסיה לחדש את עיסקאות הנשק עם איראן.

בארצות הברית מעריכים שרוסיה מנסה לנצל את המצב הפוליטי הלא ברור בוושינגטון, משום שכנראה לא הספיקה לספק לאיראן את כל כמות הנשק שהתחייבה עליה, בשל עיכוב תשלומים של האיראנים.
ארצות הברית רואה בחומרה רבה את ביטול ההסכם ואתמול הודיעה אולברייט שיוטלו סנקציות על רוסיה, כולל סנקציות כלכליות, אם אכן יגיע משלוח נשק לאיראן. הנשיא קלינטון מחה באוזני נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על הפרת ההסכם, בעת שנפגשו בכנס כלכלי בברוניי.

שר החוץ הרוסי אמר אתמול בתגובה, כי רוסיה מתעלמת מהאיומים: "מוסקבה תבחר בעצמה עם מי לסחור". באיראן כמובן בירכו על החלטת רוסיה להתעלם מההסכם שנחתם עם ארצות הברית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully