וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אישום: ערביה ישראלית סייעה למחבל שניסה לבצע פיגוע בטיילת

ורד כהן-ברזילי

14.11.2002 / 9:38

הצעירה, תושבת עראבה, ידעה על כוונתו של המחבל לבצע פיגוע בתל אביב והציע לו את עזרתה; מאבטח בית הקפה סיכל את הפיגוע והמחבל נעצר; בן 16 מטייבה תיכנן פיגוע התאבדות והסגיר עצמו

הבוקר הוגש כתב אישום נגד ערביה ישראלית תושבת עראבה, הנחשדת כי סייעה למחבל שניסה לבצע פיגוע התאבדות בקפה הטיילת בתל אביב, לפני כחודשיים. החשודה היא וארדה עבאס בכראווי, בת 32 המתגוררת בכפר הסמוך לכרמיאל.

פרקליטות מחוז חיפה מאשימה את בכראווי בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, קשירת קשר למתן שירות להתאבדות בלתי מותרת וחיפוי. מכתב האישום עולה כי החשודה, שניהלה חנות בגדים בכפר עראבה, היתה בקשרים חברתיים הדוקים עם רפעת רשיד מוקאדי, המחבל שתיכנן לבצע את הפיגוע בתל אביב.

מוקאדי אמר לבכראווי כי הוא מכיר את מבצע פיגוע ההתאבדות ברחוב אלנבי בתל אביב, וכי שניהם משתייכים לארגון החמאס. באוקטובר השנה אמר לה שחברי הארגון סיכמו כי יבצע פיגוע התאבדות, וקבע להיפגש עימה בחנותה כדי לעדכנה בפרטים נוספים. בפגישה הודיע לה על כוונותיו לבצע פיגוע. בכראווי הציעה לו עזרה בהסעתו לפיגוע מהחנות, אולם הוא סירב. בהמשך הוא ביקש ממנה לסייע לאירגון החמאס בכך שתסתיר בחנות הבגדים שבבעלותה אמצעי לחימה מסוגים שונים, הכוללית כלי נשק, רימונים וחומרי נפץ אשר ישמשו את הארגון בפעולות טרור עתידיות. בכראווי הסכימה.

מוקאדי הודיע לה כי לאחר שיבצע את פיגוע ההתאבדות יצור עמה קשר חבר חמאס המכונה "אבו נור" שיגיע לחנות הבגדים שלה. "רפאת ביקש מהנאשמת כי תמשיך בלימודי הנהיגה בהם החלה, וזאת על מנת שבעתיד תוכל לסייע לארגון החמאס בכך שתשתמש במכונית אותה ירכשו עבורה חברי הארגון, לצורך העברת חומרי נפץ ומחבלים מתאבדים לאזורים בהם יש ריכוז רב של יהודים וחיילים בתוך ישראל", נכתב בכתב באישום. בכראווי הסכימה גם להצעה זו.

ביום יציאתו לפיגוע התקשר מוקאדי לבכרוואי, סיפר לה כי הוא בילה את הלילה בדירה בה שהה המחבל שביצע את ההתאבדות ברחוב אלנבי בתל אביב. בלילה הוא התקשר אליה שוב, אמר לה כי הוא יוצא לבצע את פיגוע ההתאבדות ונפרד ממנה לשלום.

הפיגוע בקפה הטיילת סוכל לאחר שהמאבטח בכניסה לבית הקפה ערך חיפוש על גופו של המחבל ואיתר את המטען על גופו. המאבטח הזעיק את מאבטחי השגרירות האמריקאית הסמוכה למקום. המחבל ניסה להימלט מהמקום, ואולם מאבטחי השגרירות קפצו עליו, והחזיקו את ידיו כדי למנוע ממנו לפוצץ את עצמו. זמן קצר לאחר מכן הגיעו כוחות גדולים של משטרה, וחבלנים הסירו מגופו של המחבל את חגורת הנפץ.

רצה לבצע פיגוע התאבדות כדי להתייחד עם חברו בגן עדן

כתב אישום נוסף הוגש היום כנגד נער בן 16 תושב טייבה בחשד שהתכוון לבצע פיגוע התאבדות.

מכתב האישום עולה כי הנער נפגש בתחילת חודש אוגוסט עם פעיל פתח בקלקיליה ואמר לו כי ברצונו לבצע פיגוע התאבדות בתחום ישראל, משום שחברו צאדק עאהד עבד אלחאפז מקלקיליה נהרג בפיגוע התאבדות וברצונו והגיע לגן עדן ולפגוש אותו.

בפת"ח הציעו לנער לבצע פעולת ירי בכביש עוקב קלקיליה לאלפי מנשה או לשגר טיל לעבר אוטובוס, אולם הוא סירב ואמר שהוא מעוניין בפעולה בתוך ישראל. במעמד זה סוכם כי ביום שלמחרת יצלם פעיל הפתח את סרט הצוואה שלו ואז יעביר את הנער למקום הפיגוע.

הפיגוע נדחה משום שצה"ל נכנס באותו הלילה לקלקיליה. ב-4.11 הנער הסגיר עצמו לידי ה-DCO בקלקליה. בהודאותיו מסר כי עשה זאת לאחר שגילה כי לפחות ארבעה אנשים שונים יודעים על תוכניותיו וחשש כי המידע על כך יגיע לרשויות החוק והוא ייעצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully