וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"קו מתח בצפון ים המלח יפגע קשות בסביבה"

תמר נהרי

13.11.2002 / 21:17

כך טוענת החברה להגנת הטבע, הפועלת נגד הפרויקט שצפוי להתחיל בימים הקרובים; חברת החשמל: תכנון הקו נעשה בתאום מלא עם פורום הירוקים ורובו ייטמן תחת הקרקע

החברה להגנת הטבע יוצאת היום נגד כוונת חברת החשמל להתחיל בהקמת קו מתח גבוה לאורך חופו הצפוני של ים המלח. העבודות צפויות להתחיל בימים הקרובים. בחברה טוענים, כי לפי התכנון יותקן חלק מהקו מעל פני השטח, דבר שיסב פגיעה חמורה לנוף. מנגד טוענת חברת החשמל, כי תכנונו של הקו נעשה בתיאום מלא עם גורמי סביבה, ורובו מתוכנן להיטמן מתחת לפני השטח.

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מיקי ליפשיץ, פנה היום בנושא למנכ"ל חברת החשמל, ד"ר יעקב רזון, בדרישה כי כל קווי המתח יוטמנו בקרקע. בנוסף דורש ליפשיץ להיפגש בדחיפות בנושא עם אנשי התכנון בחברת החשמל, "לפני שייגרמו נזקים כבדים ובלתי הפיכים לסביבה".

החברה להגנת הטבע מציינת, כי שתי תכניות מתאר קיימות מתייחסות בצורה ברורה לפריסת קווי חשמל: תכנית האב לפיתוח התיירות בחבל ים המלח, בה מודגשת "התנגדות להתוויית קווי הולכה עיליים בקטע של רצועת המצוקים, מקלי"ה ועד עין גדי, ופעולה נמרצת להטמנת קווי ההולכה בקטע זה בתת הקרקע"; ותכנית המתאר החדשה למועצה אזורית מגילות, בה נקבע כי "קווי חשמל, מתח עליון, מתח גבוה ומתח נמוך בשטח התכנית יהיו ככל הניתן תת קרקעיים".

עמודי החשמל יצבעו בצבע הסוואה

בתגובה לדברים מסר דובר חברת החשמל, כי "מדובר בקו מתח גבוה באורך של 18 ק"מ, שיעבור מצומת קלי"ה עד למצוקי דרגות. תכנונו של הקו התבצע תוך כדי קשר אינטנסיבי עם פורום הירוקים, המיוצג על ידי רשות הטבע והגנים, וכולל בתוכו את החברה להגנת הטבע. לאור דרישות פורום הירוקים, רובו של הקו תת קרקעי, ורק חלק ממנו – העובר לאורך קו המצוקים הינו אווירי – וזאת בתאום מלא עם הירוקים".

הדובר הוסיף כי "על מנת שנוכחות הקו האווירי תהיה מועטה ככל שניתן, הסכימה חברת החשמל לדרישות הירוקים, לפיהן עמודי החשמל יהיו עמודי עץ שייצבעו בצבע הסוואה אותו תקבע רשות הטבע והגנים. מחוז ירושלים של חברת החשמל יחל בימים הקרובים בהקמת הקו. החברה תעשה כל מאמץ על מנת לשמור על ערכי הנוף של ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully