"קנינו, שילמנו - זה שלנו": הצצה לחיי המתנחלים שפלשו לבית המכפלה

במבנה נקי, מטבח משותף וחדרים מסודרים מתגוררת קהילה קטנה כבר יממה, ומנהלת אורח חיים שמזכיר כמעט פעילות קיץ למשפחות. הצגת ילדים מועלית לצורך העברת הזמן ובין החדרים מתכנסים בני נוער. כך נראה המבנה השנוי במחלוקת שעלול להצית את השטח – מבפנים

26/07/2017
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שמרית גולדשטיין

יממה חלפה מאז שפלשו כמאה מתנחלים לבית המכפלה שבחברון, ובתוך המבנה השנוי במחלוקת נוצר בשעות האחרונות הווי של יושבי המקום, רבים מהם ילדים ובני נוער. במבט ראשון ניתן לחשוד שמדובר בפעילות קיץ קהילתית: בני נוער ומבוגרים מבשלים במטבח משותף, בצד המבנה הוקמה הצגה לילדים ולפעוטות ובחדרים נפרסו מיטות וציוד של יושבי הבית החדשים. צלם וואלה! NEWS נכנס למבנה המוקף בכוחות ביטחון, ותיעד מבפנים את השגרה שהספיקו התושבים ליצור.

המבנה, המעוצב במשקופי קשתות ובחלונות רחבים, נוקה ביסודיות עם כניסתם של המתנחלים. בחדרים כבר ניתן לראות מחייה של ממש, לאחר שהוצבו במקום מיטות לילדים וציודם האישי נפרס השטח. בנות ובני נוער יושבים בקבוצות, והפקה קטנה עם תפאורה ותחפושות הועלתה כדי שלילדים – שגם כך לא נמצאים במסגרים לימודיות בימים אלה – לא יהיה משעמם. באחד החדרים נכתב בגדול על הקיר: "קנינו, שילמנו – זה שלנו!".

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)
מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)

חרף הנוכחות הגבוהה של כוחות הביטחון מחוץ למבנה, המתנחלים נכנסים ויוצאים ממנו בחופשיות. מחוצה לו, נושאים מדי פעם דברים מנהיגי הקהילה הקטנה שנוצרה, ובהם הרב אליעזר ולדמן - ממייסדי ההתנחלות בחברון ובקריית ארבע.

הרב ולדמן(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)
הצגת ילדים ליד בית המכפלה בחברון 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)
מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)

במהלך היום פרצו עימותים באזור בית המכפלה בין פלסטינים תושבי השכונה לכוחות המשטרה הישראליים, לאחר שמשפחה שכנה ביקשה להכניס צלמים לביתה והמשטרה סירבה. 15 המשפחות, כמאה מתנחלים, שפלשו אתמול לבית המכפלה בחברון, חמש שנים לאחר פינויו, תכננו זאת בשבועות האחרונים לאחר שוועדת העררים של הפרקליטות הצבאית ביהודה ושומרון קבעה כי תיק הבעלות על המבנה יישלח לבחינה מחודשת בוועדה לרישום ראשון במנהל האזרחי. לנוכח המתיחות המדינית והביטחונית בשבועיים האחרונים, סביב משבר הר הבית, הכניסה התעכבה – עד אתמול.

המשפחות פונו מבית המכפלה בשנת 2012 חרף טענותיהם כי הבית נרכש כדין. המבנה נאטם, אולם בעיקר בהלחמת הדלתות והחלונות, באופן שניתן לפרוץ אותו יחסית בקלות ובמהירות. הכניסה הנוכחית התבצעה בחשאי, לאחר שהמשפחות התארגנו עם ציוד מינימלי לשהייה של כמה ימים. אחד מהם דאג לפרוץ את אחד מהפתחים, והמשפחות נכנסו למבנה ונעלו את עצמן בפנים.

מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)
מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)
מתנחלים בבית המכפלה, חברון, 26 ביולי 2017(צילום: ניב אהרונסון, ניב אהרונסון)

בתוך כך, במהלך אחר הצהריים הגיעו ראשי סניפי ליכוד וחברי מרכז הליכוד לחזק את המתנחלים. לדבריהם, "ההחלטה שלא לגרש יהודים מביתם היא בידי נתניהו". עוד הוסיפו התומכים כי "זהו זמנם של שרי וחברי הכנסת בליכוד להוכיח שהם נאמנים למצע הליכוד ולארץ ישראל".

לדברי יו"ר סניף הליכוד בראש העין, מתי יצחק, "זו ההזדמנות של שרי הליכוד לבטא את המצע האידאולוגי של הליכוד שעיקרו 'ארץ ישראל השלמה'". לדבריו, "מי שיפשיל שרוולים, יעשה מהלכים ויתמוך בפומבי בזכותם של הדיירים להישאר בביתם יוכיח שלא רק במילים אלא גם במעשים לכל מתפקדי ופעילי הליכוד שהוא נאמן למצע האידאולוגי ולדרך האמיתית היחידה של הליכוד. ראשי הסניפים בליכוד פועלים מול כלל חברי הסיעה על מנת שייצאו וייתנו גיבוי מלא לראש הממשלה על החלטתו האמיצה שלא לפגוע בתושבים. זאת, לאחר שהוכחנו מעבר לכל ספק שהבניין נרכש כדת וכדין ואף קיבלנו על כך אישור בוועדת הערר העליונה של המנהל האזרחי. שרים בליכוד נתנו את ברכת הדרך למהלך והדגישו כי הם מאחורינו ככל שיתבקש".

  • בית המכפלה
  • חברון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully