הטבח שקטע את החגיגה המשפחתית: סב ושני ילדיו נרצחו בחלמיש

המשפחה קיימה אירוע לאחר ארוחת שבת, ובו אירחו הסב והסבתא, כבני 60, את ילדיהם ונכדיהם ואת תושבי ההתנחלות שבבנימין. המחבל בן ה-19 התפרץ לביתם במהלך האירוע ופתח במסע הרג - בעוד הנכדים התחבאו עם אמם באחד החדרים

צילום: TPS, מד"א, דיווח ראשוני

פיגוע דקירה בחלמיש – עדכונים שוטפים

• סב בשנות ה-60 לחייו, בנו ובתו כבני 40, נרצחו
• שיפור במצבה של אם המשפחה שנפצעה באורח קשה; לאחר שנותחה התבשרה על מות בעלה ושני ילדיה
• האישה שבעלה נרצח הסתתרה עם ילדיהם הקטנים בקומה השניה של הבית
• חייל בחופשה נזעק לבית שכניו וירה במחבל באקדח דרך החלון
• בתום הערכת מצב במטכ"ל: הכוחות באיו"ש יתוגברו
• המחבל: בן 19 מכפר סמוך לרמאללה
• חמאס בירך על הפיגוע: "תגובה לאל-אקצא"
• צה"ל ערך חיפוש בבית משפחת המחבל ועצר את אחיו לחקירה
• בפעילות צה"ל בכפרו של המחבל נערך מיפוי של בית המשפחה לקראת הריסתו והוחרמו כספים ששימשו למטרות טרור
• שר הביטחון ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט ביקרו בחלמיש וקיבלו סקירה ממפקד החטיבה ומאנשי שב"כ על הפיגוע

עוד בוואלה!

לא התאהבתן בתינוק מיד לאחר הלידה? הכל ממש בסדר איתכן

דניאל סרנצקי
לכתבה המלאה

בפיגוע שאירע אמש (שישי) בהתנחלות חלמיש (נווה צוף) שבבנימין, התפרץ המחבל בן ה-19 לבית משפחה במהלך אירוע שהתקיים לאחר ארוחת שישי, ורצח בדקירות סכין סב בשנות ה-60 לחייו ושני ילדיו, גבר ואישה בשנות ה-40 לחייהם. אם המשפחה, בת 68, נפצעה באורח בינוני-קשה לאחר שנדקרה כמה פעמים בגבה, ובמהלך האירוע כולו - התחבאו הנכדים יחד עם אמם, אשתו של האח שנרצח, באחד מחדרי הבית.

מבית החולים שערי צדק שבירושלים נמסר כי הפצועה נותחה אמש בסמוך להגעתה, היא נמצאת בהתאוששות ומצבה טוב. מנהל יחידת הטראומה בבית החולים שערי צדק ד"ר עפר מרין סיפר כי לאחר שנותחה והתייצב מצבה של האם סיפרו לה אנשי הצוות הרפואי על שאירע לבני משפחתה. "היא בהכרה מלאה ובהתאוששות לאחר הניתוח ולא נשקפת לה סכנת חיים", הוסיף.

המשפחה, שלא מזמן חגגה את הולדתו של נכד חדש - בנו של אח נוסף מלבד השניים שנרצחו - קיימה אירוע נוסף והזמינה את תושבי ההתנחלות לביתה, לאחר הארוחה המסורתית בערב שישי. במהלך האירוע, דלתם הייתה פתוחה לאורחים. המחבל, עומר עבד אל-ג'ליל מהכפר כובר שבאזור רמאללה, קפץ מעל גדר היישוב, נכנס אל הבית - ופתח במסע הדקירות. על אף שהייתה אינדיקציה של נגיעה בגדר וכיתת הכוננות הוקפצה, המחבל הספיק להיכנס לבית המשפחה בשל המרחק הקצר מהגדר.

עוד בנושא:
"מערכת ירושלים החלה": פתח קראה לפלסטינים "להקריב נשמות"
בזמן שהמחבל רצח את בעלה - האם החביאה את הילדים בחדר אחר
אחרי 18 אלף לייקים והודעות תמיכה: נסגר פרופיל המחבל

דם ליד שולחן השבת. זירת הפיגוע בחלמיש, הבוקר (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)
כתמי דם על מדרגות הבית, היום (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)

כוחות של חטיבת בנימין ערכו הבוקר חיפוש בבית משפחתו של המחבל, חקרו את קרוביו ועצרו את אחיו למטרות חקירה. כוחות צבא גדולים מכתרים את הכפר משעות הבוקר. במהלך הפעילות ערכו הכוחות מיפוי הנדסי של בית המשפחה לקראת הריסתו, ערכו סריקות אחר אמצעי לחימה בשטח הכפר והחרימו כספים ששימשו למימון פעולות טרור.

הבוקר ערכו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט ביקור בחלמיש וקיבלו סקירה על אירועי הלילה ממפקד חטיבת בנימין אלוף-משנה יובל גז ומאנשי שב"כ. בסקירה השתתפו גם אלוף פיקוד מרכז רוני נומה ומפקד אוגדת יהודה ושומרון תת-אלוף ליאור כרמלי.

בית המשפחה בחלמיש, הלילה (צילום: דובר צה"ל, דובר צה"ל)
המטבח המשפחתי לאחר האירוע (צילום: דובר צה"ל)

במהלך האירוע, אשתו של האח שנרצח לקחה את הנכדים שהגיעו לחגיגה אל אחד החדרים ואלה התחבאו שם, בעודה מזעיקה את הכוחות. לבסוף, חייל שיצא לחופשה בביתו שמע את קולות המצוקה העולים מהבית, נזעק למקום - וירה במחבל דרך חלון הבית. החייל, לוחם ביחידת עוקץ, סיפר בשיחה עם מפקדיו כי בשנת 2014 חדרו מחבלים אל ביתו ותקפו את אחותו ואדם נוסף, אך הוא הצליח להבריחם.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים הלילה הערכת מצב בהשתתפות בכירי המטה הכללי, ובה הוחלט על מספר צעדים להמשך הפעילות הלילה ובימים הקרובים. במסגרת הערכת המצב הוחלט לתגבר את מספר הכוחות באוגדת איו"ש, בנוסף לתגבור שכבר בוצע לקראת סוף השבוע. מפקד האוגדה תת-אלוף ליאור כרמלי הגיע לזירה ופתח בחקירת האירוע.

זירת פיגוע הדקירה בחלמיש, היום (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)
הרמטכ"ל איזנקוט בסקירה בחלמיש, הבוקר (צילום: דובר צה"ל)
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דיפולט)
כוח צה"ל בכפר כובר, הבוקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך טוויטר)
תושבי הכפר כובר מחוץ לבית משפחת המחבל, הבוקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך טוויטר)
בית משפחת המחבל, הבוקר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך טוויטר)
הערכת מצב של הכוחות בזירת האירוע (צילום: דובר צה"ל)

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש גינה הלילה את הפיגוע ומסר את תנחומיו למשפחה האבלה. לפי ההודעה שפרסם הארגון, "המזכ"ל מגנה את מתקפת הדקירות על משפחה ישראלית בגדה המערבית". בנוסף, קרא המזכ"ל להימנע ממעשים שעלולים להביא להסלמה.

גורם צבאי בכיר אמר הלילה: "זה אירוע קשה. אנחנו מזהים מהבוקר שהשטח מתעורר, פיגוע שלישי על רקע אל-אקצא. בתקוע הישנה, בחברון, כל עוד וזה ממשיך ההשראה של זה ממשיכה. קיבלנו הודעה רשמית של אבו מאזן. אנחנו לומדים את ההודעה".

בחמאס בירכו על הפיגוע, ואמרו כי מדובר בתגובה על האירועים במסגד אל-אקצא. מצבו של המחבל מוגדר קשה, והוא פונה לבית החולים בילינסון בפתח תקוה. לדברי הגורם הצבאי, המחבל מזוהה עם חמאס, אך אינו מוכר כפעיל בארגון.

אמבולנסים מגיעים אל זירת האירוע, אמש (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)
כוחות צה"ל בחלמיש, הלילה (צילום: תצפית TPS, TPS)
כוחות צה"ל בחלמיש, הלילה (צילום: תצפית TPS, TPS)

כשלוש שעות לפני שיצא לבצע את הפיגוע כתב המחבל בפייסבוק: "אין חיים אחרי מה שקורה באל-אקצא. אני יודע שאני הולך לשם ולא חוזר, לא חוזר לכאן אלא לגן עדן, למות שהידים למען אללה ומסגד הנביא. אנא מכם תסלחו לי, נשמתי עומדת לצאת. אמי אבי ואחיי, אתם שתסבלו לאחר לכתי, תסלחו לי - אני הולך לגן עדן.

"הצוואה שלי או בעצם המילים האחרונות שלי ייקראו: אני צעיר שלא עבר את גיל ה-20, בעל שאיפות וחלומות רבים, ידעתי בעזרת אללה כי חלומותיי יתגשמו, אהבתי את החיים, אהבתי לצייר חיוך על פני האנשים, אבל איזה חיים אלה שבהם נהרגים נשותינו וצעירינו, פוגעים באל-אקצא שלנו ואנחנו ישנים, האם זו לא בושה לנו?

"אתם אלה שנושאים נשק סתם, משתמשים בו רק לחתונות, אתם לא מתביישים מעצמכם? תכריזו מלחמה למען אללה, הם סגרו את אל-אקצא שלנו והנשק שלכם דומם, כל מה שיש לי זה סכין מושחז שכן יענה לקריאת אל-אקצא, בושה לכם אלה שמדליקים מריבות בינינו, שאלוהים ינקום בכם כאשר תתחשבנו מולו. בני הקופים והחזירים, אם לא תפתחו את שערי אל-אקצא, אני בטוח שייצאו אחריי גברים ויכו בכם ביד מברזל, ראו הוזהרתם".

הפוסט שכתב המחבל (צילום: צילום מסך, פייסבוק)

כונן מד"א אהוד אמיתון שטיפל בנפגעים סיפר: "מדובר באירוע קשה מאוד. כשנכנסנו לבית ראינו ארבעה פצועים שוכבים כשהם סובלים מפצעי דקירה. שלושה מהפצועים היו מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה, הענקנו להם טיפול רפואי שכלל חבישות ועצירת דימומים וביצענו בהם פעולות החייאה מתקדמות וממושכות תוך שימוש בתרופות.

"פצועה נוספת כבת 60 שהייתה בהכרה וסבלה מפצעי דקירה בפלג גופה העליון טופלה בשטח ופונתה בניידת טיפול נמרץ של מד"א תוך כדי המשך טיפול רפואי מציל חיים לבי"ח שע"צ כשמצבה בינוני-קשה".

(עדכון ראשון: 10:30)

חגיגות בעזה בעקבות הידיעה על הפיגוע, הלילה (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)
הפצועה פונתה לבית החולים שערי צדק, הלילה (צילום: תצפית TPS, TPS)
הכניסה לבית המשפחה בחלמיש (צילום: תצפית TPS, TPS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully