וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרצ היא הסיעה "הירוקה" ביותר בכנסת ה-15

תמר נהרי

13.11.2002 / 11:31

הגישה 19 הצעות חוק סביבתיות; אחריה סיעת שינוי; הנתונים נאספו על ידי עמותת "אדם, טבע ודין"; הח"כים המובילים - מוסי רז ונחמה רונן; הסיעה המובילה בפעילות אנטי סביבתית - ש"ס

מרצ היא הסיעה שהגישה את המספר הגדול ביותר של הצעות חוק סביבתיות בקדנציה החולפת של הכנסת, ואחריה סיעת שינוי. לעומתן, התבלטה ש"ס בפעילותה האנטי סביבתית. במקצה האישי זוכים ח"כ מוסי רז ממרצ וח"כ נחמה רונן מסיעת המרכז, החולקים יחד את המקום הראשון בייזום הצעות חוק סביבתיות. הנתונים נאספו על ידי עמותת "אדם, טבע ודין", העוסקת בהגנה על הסביבה בישראל, ומתפרסמים כאן לראשונה.

19 הצעות חוק בעלות גוון ירוק הגישו ח"כים ממרצ במהלך הכנסת ה-15, ואילו הח"כים משינוי הגישו בסך הכל 15 הצעות חוק סביבתיות. את המקום השלישי, עם עשר הצעות חוק בסך הכל, חולקים חברי סיעת המרכז ומפלגת העבודה. למרות מספר שווה של הצעות חוק, קשה להכתיר את הח"כים של העבודה כמתבלטים בתחום, משום גודלה של הסיעה ביחס למספר הצעות החוק. אחרי הסיעות המובילות ניצבות בסדר יורד סיעות האיחוד הלאומי – ישראל ביתנו, הליכוד, המפד"ל ויהדות התורה.

מנתוני הסקר עולה עוד, כי לזכותם של הח"כים מוסי רז ממרצ ונחמה רונן מסיעת המרכז נזקפות שמונה הצעות חוק סביבתיות. אחריהם ניצבים הח"כים יהודית נאות ואברהם פורז משינוי, אשר לזכותו של כל אחד מהם נזקפות שבע הצעות חוק סביבתיות. בלטו בתמיכתם העקבית בהצעות חוק סביבתיות, בהגשת שאילתות והצעות לסדר היום בנושאים סביבתיים: אילן גילאון ונעמי חזן ממרצ, משה גפני מיהדות התורה, ויקטור בריילובסקי משינוי, אבי יחזקאל ואופיר פינס ממפלגת העבודה, ח"כ רוני מילוא מהמרכז, ח"כ מיכאל נולדמן ואליעזר כהן מהאיחוד הלאומי – ישראל ביתנו, השר עוזי לנדאו מהליכוד, ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל, ח"כ תמר גוז'נסקי מחד"ש וח"כ אחמד טיבי מתע"ל.

רק שש הצעות נכנסו לספר החוקים

סיעת ש"ס אחראית לשתי הצעות חוק בעלות גוון סביבתי שהוגשו על ידי חבריה, ול-10 הצעות חוק המשרתות אינטרסים אנטי סביבתיים. בכך היא זוכה, ללא עוררין, בבכורה ברשימת אויבי הסביבה, בנוסף על פעילות חברתית דלה שהוצגה בסקר אחר. עיקר החקיקה האנטי סביבתית שח"כים של ש"ס חתומים עליה נוגעת, אגב, לזירוז הליכי בניה בשטחים פתוחים ולתרומתם במאמץ בהפיכת אדמות חקלאיות לנדל"ן.

יש לציין כי רק שש מבין הצעות החוק הסביבתיות של חברי הכנסת, עברו את כל הליכי החקיקה ונכנסו לספר החוקים. בין הצעות החוק הסביבתיות שאושרו בקריאה שלישית: הצעת חוק של ח"כ יהודית נאות המחייבת הצבת שלט בכל מקום בו עתידה להתבצע בנייה, כדי לאפשר לתושבים לדעת ולהתנגד בזמן לפרויקט החדש מתחת לחלון; הצעת חוק הפיקדון על מכלי משקה של ח"כ אברהם פורז והצעת החוק המחייבת דיווח על איכות מי שתייה של ח"כ אבי יחזקאל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully