ונצואלה: 7 מיליון הצביעו במשאל עם נגד הנשיא; הרוגה מירי בקלפי

המשאל הלא רשמי שארגנו מפלגות האופוזיציה נערך במחאה על כוונתו של מדורו להקים גוף מחוקק חדש, שיהיה בסמכותו לשנות את החוקה. חמושים פתחו בירי לעבר קלפי בבירה קראקס. מנהיגת האופוזיציה: "העריצות הפסידה"

רויטרס
17/07/2017
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

יותר משבעה מיליון אזרחים הצביעו אתמול (ראשון) במשאל העם הלא רשמי שעורכות מפלגות האופוזיציה בוונצואלה, כצעד של הבעת אי אמון בנשיא ניקולס מדורו, שנועד להגביר את הלחץ הפוליטי עליו בצל המשבר במדינה ולהניא אותו משינוי החוקה. במהלך ההצבעה, שעליה פיקחו משקיפים מטעם האופוזיציה, נורתה למוות אישה אחת בקלפי בקראקס.

המשאל הסמלי, שמגיע בצל המשבר הפוליטי והכלכלי החמור במדינה, מצטרף להפגנות האופוזיציה מהחודשים האחרונים, שצפויות כעת להתחדש ביתר שאת. "היום, הכבוד ניצח והעריצות הפסידה", קראה בתום ההצבעה בכירת האופוזיציה מריה קורינה מצ'אדו. "הענקנו מנדט חד משמעי עבור ונצואלה חדשה, החל ממחר".

לקריאה נוספת:
בגידה, מרד וביזה: 120 חיילים נעצרו מאז החלה המחאה בוונצואלה
תומכי נשיא ונצואלה התפרצו לפרלמנט - ותקפו חברי אופוזיציה
המשבר בוונצואלה מחריף: מסוק משטרה הפציץ את בית המשפט העליון

"היינו נואשים". זירת הירי מחוץ לקלפי בשכונת קאטיה בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס, רויטרס)
אזרחים בתור לקלפי בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס, רויטרס)

הנשיא מדורו טען כי משאל העם אינו חוקתי. בעוד שבועיים, ב-30 ביולי, יתקיימו בחירות ליצירת גוף מחוקק חדש במדינה בת 30 מיליון התושבים, ומדורו מתמקד בקמפיין לקראת כך. הגוף החדש, שאת הקמתו קידם מדורו, יהיה בעל הסמכות לשנות את החוקה ולפזר מוסדות שלטון אחרים. באופוזיציה ביקרו את המהלך והזהירו כי הוא נועד לשמור את המפלגה הסוציאליסטית בשלטון בניגוד לרצון האזרחים.

על פי המשקיפים במשאל העם, רוב מכריע של 98% דחו את ההצעה להקמת הגוף המחוקק החדש וקראו לצבא להגן על החוקה הקיימת. כמו כן, הם תמכו בהצעה להקדמת הבחירות הכלליות לפני תום כהונתו של מדורו, שאמורה להסתיים רק בשנת 2019. גורמי האופוזיציה תיארו את המשאל כמעשה של אי-ציות אזרחי, שעשוי להוביל למעשים אחרים, כמו שביתה כללית.

עוד באותו נושא

ברקע המחאה נגד הממשלה: מנהיג האופוזיציה בוונצואלה שוחרר מהכלא

לכתבה המלאה
תומכי האופוזיציה בקראקס, הלילה(צילום: רויטרס)
תומכי האופוזיציה בקראקס, הלילה(צילום: רויטרס)

הקלפיות הוצבו בערים השונות באולמות תיאטרון, מגרשי ספורט וכיכרות, ברחבי המדינה מייצאת הנפט, ובמוקדים נוספים ברחבי העולם, כמו מיאמי ומדריד, שם יש ריכוזים גבוהים של אזרחים ונצואליאנים שעזבו לאחרונה. במהלך היום, נרשמו חגיגות ומפגני כוח של האופוזיציה. ברחובות נופפו בדגלי ונצואלה, ונשמעו קריאות "כן, אנחנו יכולים!".

אולם באחת מהקלפיות בשכונת קאטיה שבבירה, שם אלפי תושבים הגיעו להצביע, דווח על ירי. על פי גורמי אופוזיציה, "כנופיה" של תומכי המשטר פתחו באש לעבר המצביעים בשכונת העוני. מלשכת התובע הממשלתי נמסר כי אישה בת 61 נהרגה במקרה, ושלושה בני אדם נוספים נפצעו.

מריאלה פרז, שעובדת במרפאה סמוכה, סיפרה כי מאות בני אדם נמלטו לכנסייה שנמצאת בקרבת מקום מיד לאחר שהחל הירי. היא הוסיפה כי מפגינים תומכי מדורו צרו על המקום. "הם התחילו לצעוק, אמרו שיציתו את הכומר ושמשאל העם לא הולך לקרות", תיארה פרז. "זה היה נורא. היינו נואשים". לבסוף המפגינים התפזרו, בתיווך אחד מאנשי הכנסייה.

98% נגד הנשיא. ספירת הקלפיות בקראקס, הלילה(צילום: רויטרס)

לפני כשבועיים התפרצו תומכיו של מדורו לפרלמנט בקראקס והתעמתו עם מחוקקים ועיתונאים. במשך כמה שעות צרו תומכי הנשיא על בית המחוקקים שבו היו כ-350 בני אדם. עדי ראייה דיווחו על השלכת זיקוקים בסמוך לבניין, בתקרית שבה נפצעו חמישה חברי מפלגות אופוזיציה.

ה"מצור" אירע ביום העצמאות של המדינה ששקעה בשנה האחרונה למשבר פוליטי חריף ברקע הידרדרות במצב הכלכלי, אינפלציה גואה ומחסור בתרופות ובמזון. בהפגנות מחאה נגד משטרו של מדורו נהרגו בשבועות האחרונים קרוב למאה בני אדם, בהם צעירים רבים ואף בני נוער, מירי של כוחות הביטחון ושל תומכי הממשלה הסוציאליסטית.

"תודה". מנהיג האופוזיציה חוליו בורחס נושא דברים לאחר פרסום התוצאות(צילום: רויטרס)
בכירי האופוזיציה בעצרת לאחר משאל העם, הלילה(צילום: רויטרס)
הפגנת תומכי האופוזיציה, אתמול(צילום: רויטרס)
הפגנת תומכי האופוזיציה, אתמול(צילום: רויטרס)
תרמילי כדורים ודם בזירת הירי, אתמול(צילום: רויטרס, רויטרס)
אזרחים בקלפי בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס, רויטרס)
אזרחים מניפים דגל ומריעים למצלמה מחוץ לתחנת הצבעה(צילום: רויטרס, רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully