"בעידן המלחמה של היום המחבל נסתר": הצצה ל"לונה בא"ח" צנחנים

בשבועות הקרובים ייכנסו בשערי בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים מתגייסי קיץ 2017, שם הם יוכשרו לקראת המלחמה הבאה. מפקד הבסיס סא"ל יואב ברונר, שיסיים השבוע את תפקידו, מצפה מהלוחמים לייצר פתרונות: "להיות יצירתיים, לחיות את השטח ולראות צעד אחד קדימה"

17/07/2017
צילום: בני בן סימון, עריכה: יאיר דניאל ויוסי אלטר

בסיס האימונים של חטיבת הצנחנים, שנמצא ליד קיבוץ שומריה שבנגב, מכונה בפי הלוחמים "לונה בא"ח". הכינוי די מצדיק את המתקן, שבו תשתיות חדשות, חדרי שינה ממוזגים, חדרי כושר, מרפאות, כיתות ממוחשבות וסימולטורים. בשבועות הקרובים ייכנסו בשערי הבא"ח מתגייסי קיץ 2017 – שם יוכשרו לקראת המלחמה הבאה.

במלחמת הלבנון השנייה היה מפקד בסיס האימונים החטיבתי, סגן-אלוף יואב ברונר, מ"פ בפלוגת החוד של גדוד 890 בחטיבה. "אני זוכר את החשש שהיה לנו שחיזבאללה ינסה להיכנס לאלמנות קש (בתי הלבנונים שהפכו לעמדות זמניות, א"ב)", הוא סיפר. "סיירתי בבית וראיתי לוחם מחזיק רימון. שאלתי אותו – 'למה אתה לא מאבטח את פתח הבית עם רובה?' אז הוא הסביר לי: 'אי אפשר לירות כדורים דרך המדרגות, את הרימון אזרוק למטה ואפגע במחבל. אהבתי את התשובה. זה צנחן – חושב מעבר", המשיך. "אני מצפה מלוחמים להביא פתרונות. להיות יצירתיים, לחיות את השטח ולראות צעד אחד קדימה. זו המטרה, לפתח אותם בכיוון הזה. הם צנחנים".

סא"ל ברונר יסיים השבוע שנתיים כמפקד הבא"ח, שבו אחראים על הכשרת החיילים, החל מהטירונות ועד סוף המסלול, כמו גם בהכנה לקורסי המ"כים ולקורסי הקצינים. "העיסוק המרכזי של הבא"ח הוא ליצור לוחם חזק. הם מגיעים למקום שמכשיר אותם להתמודד עם קשיים, עם שינויים. אני רוצה שיהיה להם כושר גופני גבוה, אבל גם כוח מנטלי", הוא הבהיר.

מכשירים אותם להתמודד עם קשיים. חיילים מתאמנים בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חדרים ממוזגים. בסיס האימונים החטיבתי בשומריה(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)

"ראיתי את מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה וצוק איתן. רוב ההיתקלויות מוכרעות בדקה הראשונה", הוסיף ברונר. "אנחנו מרכזים מאמץ סביב הלוחם. משלבים מורשת קרב, הרבה תרגילים ושימוש באש חיה, היתקלויות מטווח אפס. בסוף מדובר פה בלוחמים, אבל הם עוברים מבחן ייחודי בשונה משאר חטיבות החי"ר - הם קופצים ממטוס וצונחים".

מפקד פלגת ההכשרות של גדוד 890, סגן מתן רוזנס, סיים תרגול ירי במטווחים והסביר כי הבא"ח נותן את הרושם שהכול מתנהל בנחת. "זה שיש לנו חדרים ממוזגים זה לא אומר שהחיילים לא ישנים בשטח באוהלים. בחלק מהמקרים אם הם נשארים שבת הם מעבירים אותה בשטח", הוא אמר. על המיקוד בתהליך ההכשרה, הסביר כי "בעידן המלחמה של היום המחבל הוא נסתר, מעל ומתחת לקרקע. אנחנו מלמדים אותם איך לאתר אותו ולהיות מוכן להיתקלות ממקום לא צפוי. הלוחמים אצלנו כל הזמן על גחלים ובמוכנות למלחמה. אף אחד לא יודע מתי היא תתפרץ".

עוד בוואלה!

התחרות המתוקה ביותר בעולם חוזרת לישראל

בשיתוף גרבר

"כשמשקיעים בך, זה גורם לך להרגיש חשוב"

בכיתת הלימוד הממוזגת נפגשים מפקדים וקצינים לשיח על הייחודיות של הבא"ח בהשוואה לבסיסים האחרים. סגן-משנה ממוש מרשה, ניסה לפענח את המוטיבציה הגבוהה להתנדב לצנחנים. "הרוב פה הולכים אחרי משפחה ששירתה בצנחנים או חברים שהיו בעבר. החטיבה מחנכת להיות הכי טוב שיש. בקצה אתה רואה תוצאות, וזה יוצר עניין".

דור עמר המשרת כמפקד כיתה בבסיס הוסיף כי "הבא"ח מייצר מוטיבציה אדירה, בניגוד למה שחושבים. חדר הכושר, חדר האוכל, גם מתקן הלחימה בשטח בנוי ברמה גבוהה". מפקד המחלקה, סג"ם עומר לוי, מצטרף לגישת חבריו: "אנחנו כל הזמן מנווטים, טסים הרבה במסוקים. אתה רואה שמשקיעים בך וזה גורם לך להרגיש חשוב. כשאתה מגיע לקורס מ"כים ומשווה תנאים ברור לך מאוד איפה חטיבת הצנחנים ממוקמת".

מתקנים ברמה גבוהה. חדר האוכל בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חיילים באימון במטווחים בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חיילי החטיבה באימון בשטחי האש של הבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חיילים מסתערים באימון בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חיילים באימון בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
חיילים במסדר בשטחי האש של הבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)
שיעור באחת הכיתות בבא"ח(צילום: מערכת וואלה!, לירון מולדובן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully