וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הרשויות מעודדות התיישבויות בודדים בנגב – בניגוד לחוק"

תמר נהרי

12.11.2002 / 19:41

החברה להגנת הטבע ועמותת "אדם, טבע ודין" פנו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה; טוענות: הרשויות מתכננות להקים עשרות התיישבויות בודדים חדשות; דורשות התערבותו במניעתן

החברה להגנת הטבע ועמותת "אדם, טבע ודין" פנו היום ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בדרישה להתערבותו במניעת התיישבויות בודדים בלתי חוקיות בנגב. לטענת הארגונים, הרשויות מתכננות להעלות על הקרקע עשרות התיישבויות בודדים חדשות מבלי שקיבלו את היתרי מוסדות התכנון לשם כך, ובניגוד להחלטת בג"ץ בנושא. שתיים מהנקודות עלו על הקרקע בחודש האחרון.

אחת הדוגמאות המובאות בפניה ליועץ, היא תוכנית לפרויקט "דרך היין", שהוגשה לפני כחודשיים לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז דרום. הפרויקט מקודם על ידי מינהל מקרקעי ישראל ועניינו "התיישבות בודדים - מיזמים חקלאיים ותיירותיים". לפני כחודש הוחלט להקים ועדת היגוי לפרויקט. אלא שכבר בשלב מוקדם זה של הפרויקט, קמו במסגרתו שתי התיישבויות בודדים, ללא היתרי בנייה ובניגוד לתכנית המתאר החלה על השטח.

ההתיישבות הראשונה הוצבה בשטח לפני כחודש, בצמוד לקיבוץ טללים ובשטח המועצה האזורית רמת נגב. לדברי שי טחנאי מהחברה להגנת הטבע, התיישבה במקום משפחה אחת המתגוררת בקרוואן שהוצב שם לאחרונה. לדבריו, המשפחה מתעתדת להקים במקום מכלאה לגמלים. התיישבות נוספת מוקמת בימים אלה בנחל בוקר, בסמוך לקיבוץ שדה בוקר. במקום מתגוררת משפחה אחת בקרוואן, ומתעתדת לדברי טכנאי לנטוע 40 דונם זיתים.

"התופעה מתחדשת בעידוד מינהל מקרקעי ישראל"

בעקבות עתירה שהגישו שני הארגונים בנושא, קבע בג"ץ ביולי 2001 כי לא יינתנו אישורים להתיישבות בודדים בניגוד לתכניות מתאר, לרבות תכנית מתאר ארצית. כן נקבע, כי על הרשות לתכנון במשרד החקלאות להתייחס לבקשות לאישור התיישבות בודדים כאל מקרים חריגים, והיא עשויה לאשר בקשות שכאלו רק בנפת באר שבע. גם במקרים אלו, על המתיישב לקבל את כל ההיתרים ולהסדיר את כל זכויותיו בקרקע לפני עלייתו על הקרקע, והרשויות רשאיות לאשר זאת רק בהתאם לייעוד הקרקע על פי תכניות המתאר.

עתה טוענים הארגונים, כי התופעה מתחדשת בעידוד מינהל מקרקעי ישראל והמועצות האזוריות. לגבי המינהל נטען, כי הוא מחכיר לצורך זה קרקע חקלאית, שאינה מיועדת להקמת מבני מגורים. האישורים הניתנים להתיישבויות, מטעמן של הוועדות המקומיות לתכנון ובניה - חלים על מבנים שאינם לצורך מגורים, אלא שבפועל מתגוררים בהם מתיישבים.

דוברת המועצה האזורית רמת נגב, אדוה לויד, מסרה כי שתי הנקודות אמנם הוצבו בשטח באישור המועצה האזורית. לדבריה, הדבר נעשה לאחר אישורו בוועדה המקומית לתכנון ובניה, ונמצאת בשלבים מתקדמים של קבלת האישורים הדרושים. לויד אף "המליצה" לארגונים לפעול כנגד ההתיישבות הבלתי חוקית של הבדואים באזור, המבטאת תופעה קשה הרבה יותר מזו שנגדה הם יוצאים. את תגובת מינהל מקרקעי ישראל לא ניתן היה להשיג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully