פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מערך מסוקי האפאצ'י עדיין מקורקע: תיעוד הסדק שהתגלה ברוטור האחורי

   זה תשעה ימים שהמערך מקורקע בשל סדק "משמעותי מאוד" שהתגלה באחד המסוקים. לידי וואלה! NEWS הגיעה תמונה של הסדק. לפי גורמים בחיל האוויר, הסדק חמור באופן שהרוטור יכול להישבר בזמן טיסה

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   הסדק במסוק

   מערך מסוקי האפאצ'י מקורקע זה תשעה ימים והיום (חמישי) מתברר הסדק שהתגלה ברוטור האחורי של אחד המסוקים והוביל לנקיטת המהלך, משמעותי מאוד וטרם תוקן. לידי וואלה! NEWS הגיעה תמונה של הסדק. מידע עליו הועבר לחברת "בואינג" האמריקנית שמייצרת את המסוק.

   מדובר צה"ל נמסר: "החקירה בעניין הסדק שנמצא בלהב רוטור אחורי במסוק האפאצ'י עדיין מתנהלת, המערך ימשיך להיות מקורקע עד לסיומה ולקביעת תהליך חזרה לכשירות.
   ממצאי החקירה מוצגים לפיקוד הבכיר בחיל האוויר באופן שוטף".

   ביום רביעי שעבר הודיע מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, על החלטתו לקרקע את מערך המסוקים לאחר שהתקבל דיווח מטכנאי מטוסים על סדק ברוטור האחורי של אחד המסוקים זמן קצר לאחר שנחת. גורמים בחיל האוויר הסבירו כי מרגע שהתגלה הסדק הגיעו אל הטייסת מהנדסים מלהק ציוד. מפקדים שבחנו את הסדק והגדירו אותו כחמור באופן שיכול היה להישבר בזמן הטיסה.

   מסוק אפאצ'י של חיל האוויר חמוש בטילי הלפייר בבסיס בדרום הארץ (GettyImages)
   מסוק אפאצ'י של חיל האוויר (צילום: GettyImages)

   מטה חיל האוויר הנחה על ביצוע בדיקות מקיפות בכל המסוקים במערך, אך לא אותרו מקרים דומים. למרות שחלפו תשעה ימים ואף שסדרת הבדיקות ההנדסיות והכימיות לרוטור לאופן הטיפול והאחזקה בו, נמצאת בשלב מתקדם, טרם החזיר מטה חיל האוויר את המערך לשגרה. זאת, מאחר שעדיין לא ברור מה הסיבה לסדק הארוך ברוטור, שעשוי מחומרים מורכבים עטוף בחלקו טיטניום ועמיד גם מפני מגע עם ענפי עץ וגם מפני מזג אוויר קשה.

   גורמים בחיל האוויר הדגישו כי טייסי מסוקי האפאצ'י מתרגלים טיסה במקרי קיצון ואחד התרחישים הוא טיסה ללא רוטור אחורי. במהירות גבוהה יודע גוף מסוק האפאצ'י לחפות עד הנחיתה על תקלה חמורה שכזו. אותם גורמים העריכו כי עד שלא תאותר הסיבה המדויקת לסדק החמור לא יחזור המערך לפעילות.