אלפי נשים הפגינו ברחבי הארץ: "לא נשתוק כל עוד דם אחיותינו נשפך"

ההפגנות המרכזיות, בסיומו של שבוע שבו ארבע נשים שלפי החשד נרצחו, התרכזו בחיפה, בירושלים ובתל אביב, שם חסמו המפגינות לתנועה צומת במרכז העיר. מארגנת ההפגנה בצפון: "יש כאן מדיניות ממשלתית של חיסול הרווחה, שעולה בחייהן של נשים"

18/06/2017
צילום: ניב אהרונסון ורוני כנפו, עריכה: יוסי אלטר

אלפי נשים הפגינו בכמה עצרות מרכזיות אמש (שבת) בחיפה, בירושלים ובתל אביב נגד רצח נשים ואלימות נגד נשים, בשבוע שבו ארבע נשים מצאו את מותן. ההפגנות התקיימו בכיכר הבימה בתל אביב, בכיכר ציון בירושלים, בכיכר ספר בחויפה, בצומת הגומא שבגליל העליון, בכיכר העצמאות שבעפולה, ובמסעדת "לה פלאז" שבאילת התקיימו מעגלי שיח. בתל אביב ערכו המפגניות מייצג לזכר הנשים שנרצחו השנה עם נרות כמספר הנרצחות. מאות מפגינות חסמו לתנועת כלי רכב את צומת הרחובות המלך ג'ורג' ובוגרשוב בתל אביב, בהמשך חסמו המפגינות את התנועה ברחוב אלנבי לכיוון צפון.

נסרין שחאדה, ממארגנות ההפגנה ופעילה במעגל חיפה של תנועת "עומדים ביחד" אמרה: "ארבע נשים נרצחו השבוע ברחבי הארץ, סך הכל 16 מתחילת השנה. יהודיות, ערביות, אשכנזיות, מזרחיות, רוסיות, ואתיופיות, מהפריפריה והמרכז - מכל מעמד חברתי, מכל מקום ומכל מגזר בארץ. באלימות, למרבה הצער, יש שוויון. יש כאן מדיניות ממשלתית שגורמת למוות הזה – מדיניות של קיצוץ וחיסול מערכת הרווחה, שעולה בחייהן של נשים. שתי נשים בחודש. אנו יוצאות בקריאה לממשלת ישראל לכנס ישיבה דחופה ולפעול להקמת תכנית חירום לאומית למלחמה באלימות כלפי נשים".

עוד בוואלה!

תיעוד: גדול הכדורסלנים בארה"ב נפגש עם האדמו"ר הרב פינטו

מוגש מטעם שובה ישראל
המפגינות חסמו את התנועה ברחוב המלך ג'ורג', אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
"זה טרור בלתי נתפס". חסימת הכבישים בתל אביב, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
ההתכנסות בכיכר הבימה בתל אביב, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, הגיעה להפגנה בתל אביב. "הגיע הזמן שממשלת ישראל תסתכל לנו בעיניים ותיקח אחריות על הזנחה פושעת של שנים. אין תופעה יותר מקוממת שזוכה לכזו התעלמות ממוסדות המדינה והממשלה", אמרה. "זו מגיפה לאומית, טרור בלתי נתפס שזוכה להפניית גב מהממסד. השבוע האחרון מהווה קריאת השכמה לכך שהמאבק באלימות נגד נשים צריך לעלות לראש סדר העדיפויות הלאומי. אני קוראת לממשלה לפעול ולהגיע למסקנות ופעולות של ממש בישיבת החירום של ועדת השרים למאבק באלימות במשפחה ולא תסתפק רק בסיסמאות ריקות והמשך ההפקרה".

יו"ר ויצו גילה אשרת אמרה אתמול בהפגנה כי: במדינה מתוקנת, שבוע כזה היה שבוע אבל לאומי. במדינת ישראל כמיליון נשים וילדים נמצאים במעגל האלימות, מאחורי המספרים האלו, מסתתר ים סוער של תהומות כאב. נשים שלא שרדו את המלחמה היומיומית הקשה של האלימות מצד בני משפחתם, ועשרות אלפי נשים וילדים הנושאים עימם צלקות פיזיות ונפשיות לאורך כל ימי חייהם. אני קוראת לממשלת ישראל לקחת אחריות, ולהעמיק את הטיפול בטרור חברתי זה".

"מי תהיה הבאה בתור?"(צילום: ראובן קסטרו)

מיכל גרינוולד, שאמה נרצחה בילדותה הגיעה אתמול להפגנה. "אני לא מוכנה להיות חלק מהאדישות של הממשלה, אני דורשת מהממשלה לפעול ולהבין שנשים הם יותר מכותרות בעיתון. אני דורשת ממך, ראש הממשלה והשר ארדן לפעול", דרשה. "לממשלה שלי לא אכפת מנשים, הן לא מספיק חשובות כדי לקבל תקציבים למקלטי נשים. לא ייתכן שהממשלה תישאר אדישה לטרור הזה. אני לא מרגישה בטוחה לחיות ולהינות. אני פונה לכל הנשים שסובלות מאלימות לפנות לעזרה ולהפסיק להתבייש. לא נותר לי לצעוק את הצעקה הזאת היום".

עוזיעם ספיר, אביה של מעיין ספיר שנאנסה ונרצחה ברחובות לפני 12 שנה הגיע גם הוא להפגנה. "זה היה רוע לב ואכזריות, היא יצאה להיפגש עם מישהו והוא תקף אותה, נער עבריין מועד שיצא לחופשת שישי שבת. אחרי שהטיח את ראשה במדרכה אמר למישהו 'היא בסדר, היא שכורה אני מטפל בה'. הזמן עובר והכאב רק הולך וגובר עם הזמן הוא לא רצח רק את הבת שלי הוא רצח גם אותי ואת אשתי, סיפר". ספיר דרש מהממשלה לפעול כדי להגביר את תחושת הביטחון של נשים, "בממשלה לא עושים מספיק, העובדה שהביטחון האישי של האזרחים כל כך נמוך, אכיפת החוק כל כך נמוכה, כשאישה מתלוננת על אלימות מצד בן זוגה המשטרה לא מסלקת אותו לאלתר. למה הם מחכים לפעם השנייה והשלישית ואז למצבה?", שאל.

"בממשלה מחכים למצבה?". ספיר, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)

פרויקט "תזכור", להנצחת נשים, ארגן חלק מההפגנות. "במוצאי שבת נצא לרחוב ונצעק – לא עוד. לא עוד לרצח נשים, לא עוד לשפיכת דם אחיותנו", נכתב על ידי הארגון. "אנו יוצאות בקריאה לממשלת ישראל לכנס ישיבה דחופה ולפעול להקמת תכנית חירום לאומית למלחמה באלימות כלפי נשים".

ארבע הנשים הן מיה גורן, שעל פי החשד נרצחה בידי בן זוגה, אודליה בכר, שנמצאה מתה לצד בן זוגה ברוך אינדיג, דליה ברוך, שנמצא מתה ובן זוגה ככל הנראה ניסה לשים קץ לחייו, והנרייט קרא, בת 18, שנמצאה ללא רוח חיים כשעל גופתה סימני אלימות קשים.

(עדכון ראשון: 20:05)

"לממשלה לא אכפת מנשים". גרינוולד, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה בתל אביב, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה בתל אביב, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה בתל אביב, אתמול(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנה על אוזלת היד של הרשויות בטיפול במאבק באלימות נגד נשים 17 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנה על אוזלת היד של הרשויות בטיפול במאבק באלימות נגד נשים 17 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully