המשטרה מציגה: בית הספר שמלמד את האירופאים לוחמה בטרור

כמה חודשים עברו מאז הוקם בית הספר בתצורתו החדשה, וכבר צובאות על דלתותיו יחידות צבאיות ומשטרתיות מהעולם המבקשות לשאוב מהידע הישראלי בנושא. "טרור הסכינים" מלמד כי שיטות הלחימה הישנות צריכות עדכון: "כיום על הלוחם להילחם במחבל בידיים חשופות"

23/06/2017
צילום: רוני כנפו, עריכה: שניר דבוש

סגן-ניצב רון קריג הוא אחד הקצינים הכי עסוקים במערכת הביטחון בישראל. קריג משמש מפקד בית הספר ללוחמה בטרור של המשטרה, שבחודשים האחרונים שינה את פניו והוקם מחדש בתצורה חדשה. במלחמה בטרור אין רגע אחד של מנוחה. הפיגועים הרצחניים שאירעו בערי אירופה בחודשים האחרונים, יחד עם פעילותם של ארגוני טרור באפריקה, מובילים ממשלות ויחידות צבאיות ומשטרתיות לבקש עזרה מישראל בהדרכה ובלימוד דרכי התמודדות עם טרור.

למרות גילו הצעיר של בית הספר, נציגי מדינות רבות מבקשים להגיע לבית הספר של קריג, או לכל הפחות לארח את אנשיו ביחידות שיטור באירופה ובאפריקה, כדי לשאוב מהם ידע שיסייע להם בהתמודדות מול האיום. בעת הפיגוע הרצחני שאירע לפני שבועיים בגשר לונדון נכח קריג בהדרכת כוח משטרתי מיוחד באחת ממדינות אירופה. אחרי שסיים את עבודתו שם, הגיע הישר אל בית הספר שעליו הוא מפקד. בשטח אימונים אחד התאמנו אז חניכי קורס המסתערבים של משמר הגבול, ובאחר – לוחמי יס"מ. במקביל, התאמנו בשטח אימונים אחר טירוני מג"ב.

עוד בוואלה! NEWS:
ליברמן על המשבר בעזה: "אם הפלסטינים ישלמו – הם יקבלו חשמל"
"אין עם מי לדבר": משפחות החיילים שנפגעו בשיזפון דורשות פתרון
כשחיזבאללה יהפוך ל"מרגרינה נמסה": הקצין ששולט על מכונת המלחמה הצפונית

אין רגע מנוחה. אימון בבית הספר ללוחמה בטרור(צילום: ראובן קסטרו)

עד לפני כמה חודשים פעל בית הספר בבסיס האימונים של מג"ב בבית חורון בתור מגמה בלבד. מפקד מג"ב ניצב יעקב שבתאי ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך הבינו כי יש צורך לשנות את מערך האימונים וההכשרות של כל השוטרים בעקבות גל הטרור שהחל לפני כשנתיים וחצי, והשינוי באופיים של אירועי הטרור – סכינאות, דריסה וירי מטווחים קצרים. במשטרה הסיקו כי לנוכח אלה יש להעניק לשוטרים וליחידות הייעודיות מערך אימונים שונה, ולהתאים את ההדרכה בלוחמה לתרחישי הייחוס החדשים.

לאחר עבודת מטה הוחלט על הקמת בית הספר ועל בניית מערך הדרכה הולם. כך למשל, הוחלט על הקמת מגמת אופנועים. בחודש אוקטובר בשנה שעברה הגיע מחבל לגבעת התחמושת שבירושלים, פתח בירי לעבר עוברים ושבים, רצח אישה ופצע שישה בני אדם אחרים. צוות שוטרי יס"מ רכוב על אופנועים שהיה בקרבת מקום פתח במרדף אחרי המחבל, תוך ששני הצדדים יורים זה על זה. בשלב מסוים נפגע ונהרג לוחם היחידה יוסף קירמה, וחבריו הסתערו והרגו את המחבל. אחרי האירוע הבינו במשטרה כי יש לחזק את רמת הלחימה וההתמקצעות של לוחמי היס"מ הרכובים על אופנועים, ולכן הוחלט על הקמת המגמה, שבה עוברים הלוחמים מטווחי ירי תוך כדי נהיגה במהירות גבוהה על אופנועים.

גם העובדה כי גל הטרור הנוכחי מתאפיין ברובו בפיגועי דקירה חייבה את המשטרה להכשיר ולשפר את רמת המיומנות של כלל השוטרים בקרב מגע. "המחבל שדוקר מגיע לטווח קצר, כאשר בחלק מהאירועים השוטר לא יכול בשלב הראשון להגיע למצב ירי, אלא עליו להדוף את המחבל או להילחם בו בידיים חשופות", אמר אחד המדריכים.

עוד בוואלה!

SKYMAX, כרטיס האשראי שייקח אתכם הכי מהר לחו"ל

בשיתוף max
בית הספר ללוחמה בטרור(צילום: ראובן קסטרו)
בית ספר ללוחמה בטרור של משמר הגבול 12 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)

לפני כשבועיים התאמנו בבית הספר לוחמי קורס המסתערבים של משמר הגבול. מדובר בלוחמים שעומדים להצטרף לאחת מיחידות העילית של המשטרה ושל מערכת הביטחון בכלל. הלוחמים נחשבים למעולים בתחומם והם פועלים במקביל ליחידות הגדעונים וימ"מ של המשטרה וליחידת דובדבן של צה"ל. 22 מתוך מאה הלוחמים הגיעו לשלב הסופי של ההכשרה שהתקיים בבית הספר בפיקודו של קריג. בצעד חריג, אפשרו במג"ב לצוות וואלה! NEWS להצטרף לאימון לחימה של חניכי הקורס.

האימון כלל מסלול כוח שעיקרו הגברת הדופק, ולאחר מכן עברו הלוחמים לאימון קרב ידיים שכלל שני מקצים – במקצה אחד כל לוחם הותקף על ידי שניים או שלושה מדריכים, ונדרש להתגונן ואף לתקוף בחזרה. לאחר מכן נחלקו הלוחמים לזוגות. כל אחד מהם הותקף על ידי עמיתו בסכין תרגול ונדרש להתגונן ולפרוק את התוקף מכלי הנשק. כשהלוחמים הגיעו לקצה היכולת הגופנית שלהם, יצאו לתרגול בצורת מבוך, שבו המתינו להם שלושה "מחבלים" המחזיקים בני ערובה. במבוך, המדמה שטח בנוי, הוצבו גם דמויות תמימות כמו ילדים, נשים וזקנים. הלוחמים נדרשו לפעול במהירות ולפגוע רק ב"מחבלים" בירי מטווח קצר.

רבים מהלוחמים הגיעו לקורס אחרי שהחלו או סיימו מסלול לוחמים ביחידות העלית של צה"ל. כך למשל, במחזור הנוכחי הגיעו לוחמים מהשייטת, ממגלן, מהצנחנים ומיחידות נוספות. כשנשאל לוחם היחידה שהגיע מהשייטת למה עזב את יחידתו, השיב: "בשייטת אני אולי בסוף אשתתף במבצע אחד, אבל כאן במסתערבים אני אמצא כמעט כל יום במבצע כזה או אחר".

בית ספר ללוחמה בטרור של משמר הגבול 12 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)
בית ספר ללוחמה בטרור של משמר הגבול 12 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)
בית ספר ללוחמה בטרור של משמר הגבול 12 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)
בית ספר ללוחמה בטרור של משמר הגבול 12 ביוני 2017(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully