וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ויאגרה: חבל ההצלה האחרון של חיות הבר

12.11.2002 / 0:21

חוקרים טוענים: חלה ירידה בציד של חיות בסכנת הכחדה בזכות הגלולה; לפי הרפואה הסינית, לחיות יש סגולות מרפא לטיפול במחלות, כמו אימפוטנציה; זמינות התרופה תרמה להפחתת מקרי הציד

במשך כמה עשרות שנים צדו בני האדם חיות בסכנת הכחדה, כמו כלבי ים וטיגריסים, בשל האמונה הסינית בסגולותיהן של החיות להציל בני אדם. על פי הרפואה הסינית המסורתית, לחלקים מסוימים של חיות הבר יש סגולות ריפוי של מחלות, כמו אימפוטנציה.

ציד חיות הבר לצורך ריפוי אנשים הסובלים מאימפוטנציה ירד במידה ניכרת בסוף שנות ה-90, במקביל לעלייה הניכרת במכירת גלולות ויאגרה ברחבי העולם. כך טוענים רנקוון הייפל, ביולוג מאוניברסיטת אלסקה, ואחיו, וויליאם, פסיכולוג מאוניברסיטת ניו סאות' ווילס בסידני, אוסטרליה.

על פי הדיווח בסי.אן.אן החוקרים מייחסים את הירידה בציד של חיות הבר לעלייה בשימוש בוויאגרה, אך כמה פעילים בנושא חיות הבר מטילים ספק בקשר שבין הדברים. ג'ן ורטפילו, נציג קרן חיות הבר העולמית (WWF) טוען כי בדומה לוויאגרה, גם תרופות מערביות אחרות לא נכנסו עדיין לשימוש ברפואה הסינית המסורתית. "אם מה שהאחים טוענים היה נכון, הרי שהדרישה לעצמות טיגריס או נמרים - שמהווה את הסיבה העיקרית להכחדתם - היתה יורדת כבר עם המצאת גלולת האספירין". על פי הרפואה הסינית, עצמות של נמרים וטיגריסים בוגרים משמשות, בין השאר, לשיכוך כאבים.

קטיפה של איל ואיברי מין של כלבי ים

קאו דן, מומחה לרפואה סינית שעובד עם קרן חיות הבר העולמית, טוען כי במדינות רבות באסיה חוששים משימוש בתרופות מערביות, כמו ויאגרה, ולכן ברפואה הסינית המסורתית לא מאמצים אותן. "אחת הסיבות העיקרית לרתיעה מתרופות מערביות היא החשש מתופעות הלוואי שלהן", אומר דן. ויאגרה, למשל, גורמת לבעיות לב קשות אצל חלק מהאנשים הנוטלים אותה.

ברפואה הסינית נעשה גם שימוש בקטיפה של איל ובאיברי מין של כלבי ים, מאחר שמאמינים כי הם מגדילים את האון של הגבר. לפי נתונים שהציג הביולוג רנקוון הייפל, ירד מחירה של קטיפת צבי משנת 1997 ל-1998 ב-72 אחוז - מ-700 אלף דולר ל-200 אלף דולר. בשנת 2000, צדו בקנדה רק עשרה כלבי ים, מתוך מכסה מותרת של עשרת אלפים. ב-1998, איברים פנימיים של כלבי ים נמכרו במחיר ממוצע של 20 דולר בלבד. בשנים קודמות, מחירם האמיר אף ל-115 דולר. מחלקת הדיג הקנדית דיווחה כי בשנים 2000-1999, לא נעשתה כלל מכירה של חלקים של כלבי ים.

לדברי רנקוון הייפל, ברפואה הסינית המסורתית אין אמנם אין דגש מיוחד על אין-אונות, אך גברים באסיה מוכנים לשלם סכומים גבוהים מאוד כדי לזכות בריפוי למחלה. לדבריו, בשל כך מהווה גלולת הוויאגרה פתרון מושלם - היא זולה וזמינה יותר מרכישת חלקי חיות בר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully