וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמחקה עתירת "בג"ץ הקופים": ועדה מיוחדת תבדוק טענות העותרות

תמר נהרי

11.11.2002 / 17:34

זאת, לאחר שהאוניברסיטה העברית הודיעה על סיום הניסוי בארבעת הקופים שנגדו הוגשה העתירה; הוועדה תגיש את מסקנותיה בתוך 90 יום; האוניברסיטה: הקופים בדרך לשיקום

ועדה מיוחדת תכריע ביחס לחומר העובדתי בעתירה נגד ניסוי בארבעה קופים שנערך באוניברסיטה העברית. כך נקבע היום בדיון בבג"ץ, בעתירת הארגונים להגנת בעלי החיים, שדרשו להפסיק הניסוי. פסק הדין ניתן בהסכמת הצדדים.

הוועדה תורכב מחברי ועדת ביקורת שתאשר המועצה הציבורית לניסויים בבעלי חיים בישיבתה הקרובה ב-21 לנובמבר, ותגיש את מסקנותיה בתוך 90 יום. בכך נמחקה העתירה, ובוטל צו על תנאי שהוצא כנגד האוניברסיטה העברית ומשרד הבריאות בעקבות דיון קודם בעתירה. על ההחלטה חתומים השופטים מישאל חשין, דורית בייניש ואשר גרוניס.

הפסיקה ניתנה לאחר שהאוניברסיטה העברית הודיעה לבג"ץ, כי הניסוי נגדו הוגשה העתירה הסתיים בחודש ספטמבר האחרון. הודעת האוניברסיטה נמסרה במסגרת תשובתה לצו על תנאי שהוצא נגדה בדיון קודם בעתירה, בו נדרשה לנמק מדוע לא יבוטל ההיתר לניסוי האמור.

מתשובתה של האוניברסיטה עולה עוד, כי ארבעת הקופים נמצאים בדרך לשיקום. על הקמתה של ועדת הביקורת המתחייבת מחוק הניסויים התחייבה המועצה לניסויים בתשובתה הראשונה לעתירה לפני כשלושה חודשים. למרות זאת, הוועדה טרם הוקמה - אך כאמור תתחיל לפעול בקרוב.

השופטים: רק גורם מקצועי יוכל להכריע בנושא

גם בדיון הראשון בעתירה, שנערך בחודש יולי האחרון, ניסה הרכב שופטים בראשות נשיא בית המשפט אהרון ברק, לפעול להסכם דומה בין הצדדים. בדיון זה סירבה האוניברסיטה להצעה, לאחר שטענה כי הניסוי נערך על פי הכללים ובמסגרת החוק – ולכן אין היא רואה סיבה לעמוד בפני חקירות הוועדה. השופט חשין נימק ההחלטה בכך שבית המשפט אינו יכול לדון בעתירה לגופה, וכי רק גורם מקצועי יכול להכריע בנושא.

העתירה בוססה על צילומי סתר שנלקחו במהלך הניסוי. העותרים טענו, כי מהצילומים עולה תמונה קשה של אי ציות לכללי הניסויים, תוך גרימת סבל מופרז לקופים. בנוסף נטען, כי הניסוי לא אושר כחוק. האוניברסיטה העברית והמועצה לניסויים הכחישו מכל וכל את הטענות.

העתירה הוגשה על ידי "העמותה למען מדע מוסרי", עמותת "תנו לחיות לחיות" ו"נח" - ארגון הגג של ארגוני בעלי החיים. את העותרות יצגו עוה"ד ערן לב, חגי אשלגי ושגיא אגמון. את האוניברסיטה העברית יצג עו"ד רנאטו יארק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully