וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לקראת העימות באולפן וואלה! NEWS: אלה המתמודדים לראשות העבודה

דשה טס

2.6.2017 / 14:33

מהיו"ר המכהן, דרך מייסד "שלום עכשיו" ועד אלוף פיקוד צפון לשעבר, ששת המתמודדים המובילים, הרצוג, פרץ, מרגלית, גבאי, בר-לב ולוין, יתכנסו באולפן השקוף לעימות ראשון מסוגו. העימות ייערך ביום ראשון ב-14:00 ויועבר בשידור חי בוואלה! NEWS. הכירו את המועמדים

עריכה: רן צימט, מעצב גרפי: אביחי ברוך

חודש לפני הקרב על ראשות מפלגת העבודה יגיעו מחרתיים (ראשון) בשעה 14:00 ששת המועמדים המובילים לעימות באולפן וואלה! NEWS, בהנחיית יעקב אילון. המתמודדים יתבקשו לענות על השאלות שיציג להם המנחה ויתעמתו זה עם זה לקראת הבחירות לראשות המפלגה שייערכו ב-4 ביולי. העימות ישודר בשידור חי באתר, באפליקציה ובעמוד הפייסבוק של וואלה! NEWS.

העימות באולפן השקוף יפגיש את ששת המתמודדים המובילים במרוץ לראשות המפלגה: ח"כ יצחק הרצוג, היו"ר המכהן השואף להמשיך בתפקידו ולהוביל פעם נוספת את העבודה בבחירות הבאות; ח"כ עמיר פרץ, לשעבר שר הביטחון המקווה לשוב ולעמוד בראשות המפלגה; ח"כ אראל מרגלית, איש ההיי-טק לשעבר המבקש להחליף את הנהגת המפלגה הנוכחית; ח"כ עמר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר; אבי גבאי, השר להגנת הסביבה לשעבר שפרש מהממשלה בשנה שעברה והודיע על הצטרפותו לעבודה; ועמירם לוין, אלוף פיקוד הצפון לשעבר.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

בנוסף לששת המתמודדים שישתתפו בעימות ישנם שלושה מתמודדים נוספים לראשות המפלגה: דינה דיין, פרופ' אבנר בן-זקן והוד קרובי. הכירו את המתמודדים לראשות העבודה:

sheen-shitof

תוצאות מהיום ה-1

הפיתוח המהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית - כעת במבצע מיוחד

בשיתוף נומייר פלוס

יצחק הרצוג

יצחק הרצוג. ראובן קסטרו
מכהן כחבר כנסת מאז 2003. הרצוג/ראובן קסטרו

יצחק הרצוג נולד בתל אביב ב-1960, אביו היה חיים הרצוג, נשיא המדינה השישי, וסבו היה יצחק אייזק הלוי הרצוג, הרב הראשי של ישראל. הוא למד בבית הספר ישיבת רמז שבמנהטן, ניו יורק, בעת שאביו שימש השגריר באו"ם. בצבא שירת ביחידת המודיעין 8200 והגיע לדרגת רב-סרן במילואים.

הרצוג, בעל תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, היה שותף בכיר במשרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן ושות'. בשנת 1999 מונה למזכיר הממשלה בממשלתו של אהוד ברק עד ל-2001. בשנת 2003 נכנס לראשונה לכנסת, שבה הוא מכהן עד היום. הרצוג שימש במהלך השנים שר במשרדי הרווחה, הבינוי והתיירות והיה חבר הקבינט המדיני-בטחוני. בנובמבר 2013 גבר על שלי יחימוביץ' בפריימריז לראשות המפלגה, ומשמש מאז יו"ר האופוזיציה.

מדוע אתה הוא שצריך לעמוד בראשות מפלגת העבודה?
"לא יהיה ניצחון ולא יהיה שלטון אם לא נקים גוש פוליטי מרכזי של מפלגות, תנועות ואישים, שהעבודה במרכזו, שביחד יסתערו להחלפת השלטון ואת זה רק אני יודע לעשות, כמו שהוכחתי עם בניית המחנה הציוני עם ציפי לבני. חיבור שהביא 24 מנדטים. כעת צריך עוד חיבורים ועוד חבירות ואני יודע לעשות זאת".

מה מפלגת העבודה צריכה לעשות כדי לחזור להנהגת המדינה?
"כדי שמפלגת העבודה תשוב להנהגת המדינה היא צריכה לעשות את מה שהנהגת 'המערך' עשתה ומה שאהוד ברק עשה כשהקים את 'ישראל אחת' שעמה ניצח בבחירות - לבנות גוש פוליטי מרכזי ציוני ומתון. זו הדרך היחידה לנצח וגם זו הוכיחה את עצמה לאורך ההיסטוריה".

עמיר פרץ

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
חזר למפלגת העבודה בפברואר 2016. פרץ/מערכת וואלה, צילום מסך

עמיר פרץ נולד בשם ארמנד פרץ בבוז'עד שבמרוקו לדוד ורוחמה. פרץ עלה לישראל בגיל ארבע עם משפחתו והם התיישבו בשדרות שם הוא גר עד היום. פרץ נשוי לאחלמה ואב לארבעה ילדים. הוא הצטרף למפלגת העבודה ב-1988 וכיהן כראש המועצה המקומית שדרות ויושב ראש ההסתדרות.

במקביל לכהונתו כיו"ר ההסתדרות פרש פרץ ממפלגת העבודה והקים את מפלגת "עם אחד" שהתמזגה שש שנים לאחר מכן עם העבודה. ב-2005 זכה פרץ בבחירות לראשות מפלגת העבודה ומונה לסגן ראש הממשלה ושר הביטחון במהלך מלחמת לבנון השנייה.

ב-2012 התפטר פרץ מהכנסת והצטרף לסיעתה של ציפי לבני "התנועה" שהצטרפה לממשלה ה-33, שבה כיהן כשר להגנת הסביבה עד להתפטרותו בנובמבר 2014 ובפברואר 2016 חזר למפלגת העבודה.

מדוע אתה הוא שצריך לעמוד בראשות מפלגת העבודה?
"אני מגיע להתמודדות על תפקיד יו"ר העבודה, ומועמדה לראשות הממשלה, מוכן ובשל מתמיד. אני חש בשל ומתאים להנהיג את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר, בדרך בן גוריון ובדרך רבין. מאחורי קריירה עשירה וניסיון רב ברוב תחומי החיים, בממשל, ובצמתים שבהם מקבלים החלטות. כיהנתי כשר ביטחון, כשר להגנת הסביבה, כיו"ר ההסתדרות, כיו"ר וחבר בוועדות החשובות ביותר בכנסת וכראש העיר שדרות - כבר בגיל 30.

"אני יכול לומר בגאווה, שניסיון החיים העשיר שלי שזור בהצלחות רבות, למרות שיש גם מעט החלטות פחות טובות. מאז ומעולם נשאתי בגאווה את שני הדגלים הערכיים שלנו, החברתי והמדיני שאת שניהם אני רואה כשזורים האחד בשני ללא יכולת הפרדה. המדיני הוא חברתי והחברתי הוא מדיני. מעולם לא נטשתי את דרכי הערכית ולעולם אמשיך להחזיק בעקרונות האבות המייסדים שלנו".

מה מפלגת העבודה צריכה לעשות כדי לחזור להנהגת המדינה?
"מפלגת העבודה בראשותי תתייצב בגאווה ובראש מורם בראש גוש מרכז-שמאל ותוביל את המאבק בנתניהו עד להחלפת ממשלת הימין הקיצונית הזאת. אני מאמין באמונה שלמה שאני המועמד שיכול להביא למפלגת העבודה ציבורים נוספים להוסיף לעבודה ולגוש המרכז-שמאל קולות של מי שנמנעו מהצבעה כזאת בבחירות הקודמות ועל ידי כך להביא לניצחון.

"כמנהיג מפלגת העבודה אפעל ואביא לריפוי השסעים בחברה הישראלית, וכראש ממשלת ישראל אנהיג מדיניות של צדק חברתי הלכה למעשה, יחד נשיב את ישראל למסלול של חתירה להסדר מדיני ולשלום, שלצדם ביטחון ועוצמה וננהל מלחמת חורמה בעוני ובאי-שוויון שפוגעים והורסים כל חלקה טובה".

אראל מרגלית

ח"כ אראל מרגלית הודיע על התמודדות לראשות העבודה. צילום מסך
נבחר לראשונה לכנסת בשנת 2013. מרגלית/צילום מסך

חבר הכנסת אראל מרגלית נולד ב-1961 בקיבוץ נען ושירת בחטיבת גולני במהלך מלחמת לבנון הראשונה. מרגלית נשוי לדבי ואב לשלוש בנות ומתגורר בשכונת עין כרם בירושלים. הוא למד פילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים וסיים לימודי תואר שני ושלישי באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. בשנת 1993 הוא הקים את קרן ההון JVP, שמשקיעה בחברות מדיה, תוכנה ואבטחת מידע.

מרגלית, שתמך ב-2011 במועמדתו של הרצוג לראשות המפלגה, שובץ במקום העשירי ברשימת המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-19 ב-2013, אז נבחר לראשונה. שנתיים לאחר מכן, בבחירות לכנסת ה-20, הוא שובץ במקום ה-11 וזכה בכהונה נוספת בכנסת. מרגלית משמש חבר בוועדת הכספים.

מדוע אתה הוא שצריך לעמוד בראשות מפלגת העבודה?
"כיוון שאני מביא איתי ניסיון בינלאומי, שכולל גיוס תשע ממשלות לתמיכה בפרויקטים בארץ. משום שפעלתי למען הפריפריה במעשים ולא בדיבורים. משום שנלחמתי בשחיתות של נתניהו בלי להתנצל ובלי להתבלבל. משום שאני אגבש את מחנה השמאל למאבק גאה שיביא לניצחון על נתניהו. בגלל שהבטחתי לבנות שלי לשנות את המדינה".

מה מפלגת העבודה צריכה לעשות כדי לחזור להנהגת המדינה?
"לחזור להיות גאים במה שאנחנו: מנהיגי מחנה השמאל, כמו שהליכוד מוביל את מחנה הימין. רק ככה ננצח".

אבי גבאי

השר להגנת הסביבה אבי גבאי במסיבת עיתונאים על התפטרותו, 27 במאי. מגד גוזני
הצטרף בתחילת השנה למפלגה. גבאי/מגד גוזני

אבי גבאי נולד בירושלים למשפחה בת שמונה ילדים והורים שעלו ממרוקו. הוא למד בגימנסיה העברית רחביה וסיים את שירותו הצבאי בחיל המודיעין בדרגת רב-סרן. גבאי הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית.

גבאי החל את דרכו המקצועית כרכז צוות התקשורת במשרד האוצר ועבר לחברת בזק. ב-2007 הוא מונה למנכ"ל החברה. בפברואר 2014 הוביל גבאי את ועדת הבדיקה הציבורית שבחנה את הסיבות לקריסת המרכז הרפואי הדסה. במהלך אותה שנה הצטרף גבאי למפלגת "כולנו" ועם הקמת הממשלה ה-34 מונה לשר להגנת הסביבה, אך לא כיהן כחבר כנסת.
במאי 2016 התפטר גבאי מתפקידו כשר ובמרץ 2017 הצטרף למפלגת העבודה.

מדוע אתה הוא שצריך לעמוד בראש מפלגת העבודה?
"רק מפלגת העבודה תחליף את נתניהו ואני היחיד שיכול להחזיר למפלגת העבודה את ציבור הבוחרים שערקו למפלגות אחרות ובנוסף להביא קהלים חדשים למפלגה. רק כך ננצח את נתניהו. גדלתי במעברה ירושלמית עד 1981, ילד שביעי במשפחה של שמונה אחים ואחיות, עבדתי במשרד האוצר והייתי מנכ"ל בזק. אני מכיר את החיים בישראל מכל הכיוונים.

"מרבית חיי הצבעתי למפלגת העבודה ואני מזדהה עם הערכים האידאולוגים שלה. וגם מרבית אזרחי ישראל מזדהים עם הערכים של מפלגת העבודה, מבחינה כלכלית ומדינית. בסופו של יום, אני מאמין ששינוי אמיתי במציאות הפוליטית ניתן לעשות רק דרך מפלגת העבודה - רק מפלגת העבודה תוכל להביא להחלפת שלטון נתניהו ואני, כיו"ר מפלגת העבודה אוכל למשוך קהלים חדשים ולהחזיר אותה להיות מפלגה מנצחת".

מה מפלגת העבודה צריכה לעשות כדי לחזור להנהגת המדינה?
"מפלגת העבודה צריכה לחזור ולהתמקד בניצחון ולא בלהיות מרכיב בקואליציה או באופוזיציה. אני לא מאמין בשיטה הזו. אנחנו חייבים לחזור לעמדת ההובלה ולהוביל וליישם את האידאולוגיה שלנו. בכדי לחזור לשלטון צריך לתת למצביעים תקווה שמפלגת העבודה יכולה להיות בשלטון עם מנהיג משמעותי וחדש בראשה. מנהיגות שתביא להחזרת המצביעים שממתינים אצל לפיד וכזו שתביא קהלים חדשים.

"אני נמצא במסע לאורכה ולרוחבה של הארץ, נפגש עם אלפי אנשים ורואה את זה באופן מוחשי. הציבור מאס בפוליטיקה הישנה ואיבד אמון בפוליטיקאים. מפלגה ותיקה שנתפסת כמיושנת, חייבת להגיע לבחירות עם מנהיג חדש, שונה ומרענן. מנהיג שעוסק בצרכים האמיתיים של האזרחים. במה שבאמת מדאיג אותם ולא כמו הפוליטיקאים הנוכחיים שעסוקים רק באיך להיבחר מחדש".

עמירם לוין

עמירם לוין  במסיבת עיתונאים  של מפלגת העבודה בנושא התפישה מדינית-בטחונית, דצמבר 2012. נמרוד סונדרס
כיהן כמשנה לראש המוסד לאחר שחרורו מצה"ל בדרגת אלוף. לוין/נמרוד סונדרס

עמירם לוין נולד בקיבוץ להבות הבשן בעמק החולה ב-1946 התגייס לצנחנים ולאחר מסלול כלוחם בסיירת מטכ"ל עבר קורס קציני חי"ר והפך למפקד צוות. הוא פיקד בין היתר על הצייר מיכאל קובנר וראש הממשלה בנימין נתניהו. לוין השתתף במלחמת יום הכיפורים ושבר את שתי רגליו במהלך פעילות של סיירת מטכ"ל בשדה התעופה פאיד שבמצרים. למרות זאת לאחר חצי שנה פיקד על כוח היחידה שכבש את שיא החרמון במלחמת יום הכיפורים. בתפקידו האחרון בצה"ל שימש לוין כאלוף פיקוד הצפון.

לוין בוגר תואר ראשון במדע המדינה וניהול מאוניברסיטת חיפה, תואר שני בבית ספר סלואן למנהל עסקים של המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס והמכללה לפיקוד ומטה של צבא ארצות הברית. לאחר שחרורו מצה"ל מונה על ידי ראש הממשלה נתניהו למשנה לראש המוסד. לאחר פרישתו מהמוסד שימש לוין כיושב ראש החברה הלאומית לבטיחות בדרכים.

מדוע אתה הוא שצריך לעמוד בראשות מפלגת העבודה?
"כל המועמדים טובים, כולם יפים, כולם חכמים. כולם בעלי כושר ביצוע יוצא מן הכלל בתחומם. הבחירות הקרובות לראשות מפלגת העבודה הן לא לתפקיד יו"ר האופוזיציה. השאלה איננה מי יכול להיות יו"ר המפלגה או ראש האופוזיציה אלא מי המועמד המתאים ביותר לשקם את המפלגה, להחזיר אותה לבוחריה ולהחליף את נתניהו.

"אני מתייצב מול הבוחרים בידיים נקיות מתוך תחושת שליחות. בלי פוליטיקה ובלי אגו. אבל עם הרבה ניסיון, שיקול דעת ואמונה באמת. אני מביא איתי ניסיון של שנים במנהיגות במצבים מורכבים וקשים ביותר. מנהיגות אמיצה, שלא ממצמצת, שלא זוחלת, לא מגמגמת, ולא נבהלת מקרב אמיתי להחלפת שלטון הימין – מנהיגות שיודעת לנצח.

מה מפלגת העבודה צריכה לעשות כדי לחזור להנהגת המדינה?
"להפסיק את קרבות האגו ולהתחיל לעבוד כמו נבחרת מלוכדת שיש לה מטרה מוגדרת ולחזור אל כל חלקי העם בכל חלקי הארץ בידיים נקיות, עם האמת שלה והערכים שלה. אם מפלגת העבודה רוצה להציל את עצמה היא צריכה לעשות את הדברים אחרת. והיא חייבת לחזור לאמת הבסיסית שלה. להפסיק לפעול לפי סקרים ולפי כיוון הרוח, להפסיק להתחפש למשהו אחר ולהפסיק עם החתרנות והסכינאות.

"כדי לחזור ולהיות אלטרנטיבה אנחנו צריכים לעשות משהו אחר. להעיז. לחשוב מחוץ לקופסה ולבחור במנהיגות שתדע לאחד את כל הכוחות הטובים והאיכותיים במפלגה בפרט ובמחנה המרכז-שמאל בכלל. אני משוכנע שניתן לשקם את המפלגה, ולהחזיר אותה לימיה הגדולים. ימי רבין. ימי בן גוריון – ימים של עשייה והובלה – שם מקומנו ולשם אני מתכוון להביא אותנו".

עמר בר-לב

עמר בר לב וועדה משותפת לוועדת חוקה וועדת חוץ וביטחון בדיון בהצעות חוק ההסדרה, כנסת. נובמבר 2016. נועם מושקוביץ
מכהן כח"כ מטעם העבודה מאז הכנסת הקודמת. בר-לב/נועם מושקוביץ

עמר בר-לב, בנו של הרמטכ"ל השמיני חיים בר-לב, נולד בחיפה וגדל ברמת השרון. לפני גיוסו לצבא הוא ניסה להתקבל לקורס טיס ונכשל בשל פגם בראייה. הוא שירת כלוחם בסיירת מטכ"ל במהלך מלחמת יום כיפור והיה חלק מכוח הפריצה לאוטובוס בפיגוע בקו 300. בין השנים 1987-1984 הוא פיקד על היחידה המובחרת והשתחרר בדרגת אלוף-משנה.

בר-לב נמנע עם מקימי חברת "איתוראן" ובשנת 2000 ייסד את חברת "פאיון מדיקל", העוסקת בתחום הדימות הרפואי. כמו כן, בראשית פעילותו הפוליטית, היה בר-לב ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". ב-1997 הקים את תנועת "אחרי!" המפעילה קבוצות הכנה לצבא ולבחינות הבגרות. ביום העצמאות ה-63 נבחר בר-לב להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות.

בבחירות לכנסת ה-19 נבחר לכנסת מטעם מפלגת העבודה ויזם חוק לסבסוד קייטנות עבור ילדים להורים עובדים בפריפריה. בכנסת ה-20 משמש בר-לב כחבר בוועדת חוץ וביטחון.

דינה דיין

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
"מספרים לנו שהעושר יחלחל למטה אבל זה לא קורה". דיין/מערכת וואלה, צילום מסך

דינה דיין היא פעילה חברתית חרדית שגדלה במצפה רמון. דיין היא האישה היחידה המתמודדת לראשות המפלגה. דיין מדגישה בקמפיין הבחירות שלה את הפערים בין הפריפריה למרכז ואת הצורך לסייע ליותר משני מיליון אזרחים עניים במדינה. לדבריה, "40 שנה מספרים לנו גם בימין וגם בשמאל שאם נחזק את החזקים העושר יחלחל למטה אלינו, אבל זה לא קורה. 40 שנה אנחנו מחזקים את החזקים ורק הם מתחזקים אנחנו נהיים עניים יותר, החיים שלנו נהיים קשים יותר".

אבנר בן-זקן

אבנר בן זקן, מתמודד בפריימריז במפלגת העבודה. מפלגת העבודה, אתר רשמי
הקים את רשת בתי הספר "קדמה". בן-זקן/אתר רשמי, מפלגת העבודה

פרופ' אבנר בן-זקן נולד וגדל בבאר שבע, התגייס לחטיבת גולני ומילא תפקידים כקצין בחטיבה. בן-זקן מחזיק בשני תארים בהיסטוריה של המזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית והיה שותף להקמת רשת בתי הספר "קדמה" לחינוך עיוני בשכונות מצוקה. הוא השלים לימודי דוקטורט בהיסטוריה של המדע וסיים בהצטיינות יתרה באוניברסיטת UCLA בקליפורניה, שימש בחברת העמיתים של אוניברסיטת הרווארד, כתב שלושה ספרים ועשרות מאמרים והוא מלמד כיום בקריה האקדמית אונו.

הוד קרובי

הוד קרובי. מפלגת העבודה, אתר רשמי
"מגיע מלמטה". קרובי/אתר רשמי, מפלגת העבודה

הוד קרובי הוא פעיל חברתי ומעיד על עצמו שהיה חבר מפלגת העבודה מאז גיל חמש, אז חילק פתקים למצביעים בדרכם לקלפי באשדוד, שבה גדל. אביו אילן, היה ממייסדי העיר והקים בה את סניף הנוער העובד. קרובי הוא תושב רעננה, נשוי ואב לחמישה ילדים. לדבריו הוא אדם "שמגיע מלמטה. לא איש עשיר ולא מנכ"ל חברות עם משכורות ענק. מחובר למצוקות של הציבור. כואב את כאבם וכועס את כעסם".

כללי העימות נקבעו מראש על ידי מערכת וואלה! NEWS והוסכמו על ששת המתמודדים:

• המנחה: יעקב אילון.

• משך העימות: עד 90 דקות.

• השאלות: כלל השאלות נקבעו אך ורק על ידי מערכת וואלה! NEWS. איש מהמתמודדים או מטעמם לא קיבל את השאלות מראש.

• זמן: למתמודדים יינתן זמן תגובה של עד דקה למתן מענה שבסיומה יושמע צליל. בשלב זה יוכל המנחה להעלות בפני המתמודד שאלת המשך, שלה תינתן אפשרות מענה של עד 30 שניות.

• מתמודד שיותקף באופן אישי, יוכל להגיב במשך 30 שניות

• תחילת העימות בדקה שבה כל אחד מהמועמדים יוכל להציג את עצמו ואת משנתו ולפרוס את חזונו לעתיד המפלגה בפני הצופים.

• בפני המתמודדים יוצגו שאלות זהות בנושאי מחלוקת מרכזיים וכן שאלות אישיות הנוגעות לכל אחד מהם.

• כל אחד מהמתמודדים יוכל להפנות שאלה למתמודד אחר בשלב השאלות הזהות והאישיות.

• במהלך העימות יתאפשר למתמודדים להתווכח ולדון ביניהם בסוגיות שבמחלוקת. מערכת וואלה! NEWS מבקשת מהמתמודדים לשמור על כללי העימות לצד הגינות וכבוד הדדי.

• בסיום העימות יוכל כל מתמודד לומר דברי סיכום קצרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully