וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרו: ראש הקונגרס הושבע לנשיא

23.11.2000 / 17:45

ולנטין פניאגואה מונה לנשיאה הזמני של המדינה במקום הנשיא המודח, פוג'ימורי, שהתפטר בעקבות פרשת השוחד בה היה מעורב; פניאגואה בתום השבעתו: "הדמוקרטיה חזרה לארמון הנשיאותי"; הבחירות לנשיאות במדינה יתקיימו באפריל


הקונגרס הפרואני השביע היום את ולנטין פניאגואה לנשיאה הזמני של פרו, במקומו של הנשיא המודח אלברטו פוג'ימורי. פניגואה, עורך דין בן 64, הנחשב לפוליטיקאי מתון, יכהן כנשיא בשמונת החודשים שנותרו עד לתום כהונתו המתוכננת של פוג'ימורי. הנשיא החדש ייבחר באפריל וייכנס לתפקיד ביולי.

לקול תרועות בית המחוקקים, שהיה מלא עד אפס מקום, הושבע פניאגואה ואמר כי החל עידן חדש בהיסטוריה של פרו. לאחר שבמהלך סוף השבוע הודיע פוג'ימורי על התפטרותו, פסק הקונגרס כי פוג'ימורי "אינו ראוי מוסרית" לכהן כנשיא, ואישר את התפטרותו של פוג'ימורי. הנשיא לשעבר נמצא עדיין ביפן ומסר משם כי הוא לא מתכוון לחזור לפרו בזמן הקרוב.

הצעד הראשון של פניאגואה כנשיא היה למנות את מזכ"ל האו"ם לשעבר, פרז דה קוויאר, לראשות הממשלה, אותה הגדיר פניאגואה כממשלה של אחדות ופיוס לאומי. "לאחר עשר שנים, חזרה הדמוקרטיה לארמון הנשיאותי", אמר פניאגואה ממרפסת משכנו הנשיאותי החדש אל מול אלפי תומכיו.

פניאגואה נחשב לדמוקרט בעל עבר פוליטי עשיר. הוא כיהן בעבר כשר המשפטים וכשר החינוך, ומשתייך למפלגת הפעולה העממית הפופולרית במדינה, שהתנגדה לשלטונו של פוג'ימורי. בראש סדר העדיפויות של תומכיו שני נושאים עיקריים: להבטיח שהבחירות, שתתקיימנה באפריל, תהיינה חופשיות והוגנות, וכן ברצונם להנהיג רפורמות בקרב כוחות הביטחון. פניאגואה הציב לעצמו כמטרה למצוא את ראש שירותי המודיעין לשעבר, ולדימירו מונטסינוס, שנמצא עדיין במקום מסתור.

פוג'ימורי נאחז בחודשים האחרונים בכיסאו, לאחר שכבר הבטיח להתפטר בחודש יולי, על רקע שערוריית שוחד בה היה מעורב אחד מבכירי ממשלתו. פרשת השחיתות התפוצצה לאחר שהטלוויזיה הפרואנית שידרה כתבה, בה נראה ראש המודיעין הפרואני, מונטסינוס, נותן שוחד בסך 15 אלף דולר לחבר אופוזיציה, במטרה שזה "יחצה את הקוים". ככל הידוע נמלט מונטסינוס לפנמה בעקבות הפרשה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully