ההורים שוחררו - ויורחקו מבנם: כך נראה הבית שבו הוחזק בן ה-14

השכנים ואנשי העירייה שנחשפו לבית שבו הוחזק הנער הזדעזעו מהמראות והריחות. "הריח במקום היה ממש בלתי נסבל", העידו. הורי הנער, שנחקרו שעות, חשודים בהזנחה וביקרו את בנם בבית החולים הלל יפה תחת אבטחה כבדה

  • חדרה
  • הזנחה
שלומי גבאי
צילום: שלומי גבאי, עריכה: ניר חן

"הבית הכי מוזנח שאפשר לדמיין", "גטו באמצע חדרה", "זוהמה וטינופת בכל מקום": כל מי שנכנס אתמול (חמישי) לבית בשכונת אולגה ד', שבו הוחזק הנער בן ה-14 בידי הוריו, לא היה יכול שלא להזדעזע מהמראות בו. על פי עדויות השכנים ופקחי העירייה, הבית הועמס באשפה ובפסולת ולא היו כמעט רהיטים.

לאחר שעות במשטרה שוחררו הוריו של הנער שנעצרו לחקירה, בתנאים מגבילים ובהרחקה מגבילה מהקטין, במפגשים בליווי רווחה. ההורים חשודים בהזנחת מושגח. בשלב זה לא עולה חשד להתעללות מצד ההורים. הנער יישאר בימים הקרובים בהשגחת גורמי הרווחה עד להחלטה שתתקבל בעניינו.

אתמול בלילה הגיעו הוריו של הנער בליווי עובדות סוציאליות של עיריית חדרה למיטתו במחלקת הילדים בבית החולים הלל יפה. המפגש אובטח בידי מפקד משטרת חדרה, סנ"צ אמיר גולדשטיין, וסגניתו. ההחלטה להפגיש בין ההורים לבנם נבעה מכך שאנשי הרווחה סבורים כי הוריו ואחיותיו הם האנשים היחידים שהוא מכיר היטב ומתקשר איתם. ההנחה בשירותי הרווחה הייתה שאם לא יראה אותםף, ייגרם לו נזק.

לקריאה נוספת:
הנער שהוחזק בבידוד: הוציאו אותי לחצר אחת לשבועיים - לחצי שעה

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייכם באירוע לבבי או מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
המבנה הארעי שמחוץ לדירת המשפחה (צילום: שלומי גבאי)
החדר מבפנים (צילום: שלומי גבאי)

בכניסה לבית הקימו ההורים מעין מבנה ארעי שבו שהה הנער אחת לשבועיים. כמו כן, ההורים סגרו את כלל החלונות והדביקו על הקירות אסבסט ופסולת, כדי שאור השמש לא יחדור לבית. בפועל, הבית, ובו שלושה חדרים, כולו היה מוחשך. "מעולם לא ראיתי דבר כזה", סיפר הפקח איציק בוזגלו מהעירייה, שהיה מהצוות הראשון לפגוש במשפחה. "הריח שהיה במקום היה ממש בלתי נסבל. אי אפשר להאמין שהילד גדל בתנאים האלה".

הנער סיפר לעובדות הסוציאליות כי הוא והוריו היו לנים יחד במיטה זוגית בבית, ושגם הם מיעטו לצאת מהמבנה. השכנים סיפרו כי מפעם לפעם ראו את האב יוצא מהבית בשעות הערב לדקות ספורות וממהר לשוב פנימה. הם העידו גם כי ראו את ההורים מוציאים את הנער בשעות הלילה המאוחרות לפרק זמן של חצי שעה בלבד.

הנער, שנמצא בשעות הצהריים, הועבר לבית החולים הלל יפה בחדרה. הוא עבר סדרת בדיקות בבית החולים, אושפז במחלקת ילדים ומצבו טוב. בהתאם להמלצה הרפואית הפסיכיאטרית יוחלט על המשך הטיפול בו ,ואם יהיה צורך יוצא צו חירום לסידורו במסגרת אלטרנטיבית עם שחרורו מבית החולים.

מכוניות המשפחה, שבהם גם נמצאה פסולת רבה (צילום: שלומי גבאי)

לנער שתי אחיות בוגרות שלא נמצאות בקשר עם ההורים ולא מתגוררות בחדרה. אחת מהן, בת 24, שמעה על המקרה בכלי התקשורת והגיעה עצמאית לתחנת משטרת חדרה, שם תיגבה ממנה עדות, האחות השנייה טרם אותרה.

פקידת הסעד של עיריית חדרה פועלת לאפשר לבני משפחתו של הנער לבקרו בבית החולים כיוון שהוא אינו מכיר אדם מלבד בני משפחתו, וגורמי הרווחה חוששים כי אם ישהה לבד עלול להיגרם לו נזק. הוריו שנעצרו לחקירה לא חשודים בהתעללות, אלא בהזנחה משום שהנער לא היה במערכת חינוכית מעולם.

משרד הרווחה מסר כי המשפחה לא הייתה מוכרת לשירותי הרווחה, לא בחדרה ולא בנתניה, העיר שממנה עברה המשפחה ב-2009. הנער לא הופיע גם ברישומי משרדי החינוך.

עורכי הדין דן גלעד ואיגור גלידר, שייצגו את ההורים מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרו: "אנו מברכים את המשטרה על החקירה המהירה שהוכיחה כי היה מדובר בחשדות סרק וכי ההורים לא פגעו בבנם. אנו מקווים שרשויות הרווחה יסייעו להורים במצוקתם".

(עדכון ראשון: 20:03)

הבית שבו התגוררה המשפחה (צילום: שלומי גבאי)
(צילום: שלומי גבאי)
המבנה ומאחוריו הדירה של בני הזוג והנער (צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully