וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועצת הביטחון: שבוע אולטימטום לסדאם

רויטרס

9.11.2002 / 0:13

קיבלה ההצעה האמריקאית נגד עיראק; על סדאם להשיב לדרישות האו"ם ולאפשר לפקחי הנשק גישה חופשית; 15 חברות במועצה, בהן סוריה, הצביעו פה אחד; בוש: אם עיראק לא תלך עם האו"ם, נתקוף

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה אמש את הצעת ההחלטה האמריקאית החדשה שמעניקה לעיראק סיכוי אחרון להתפרק מנשקה או לעמוד מול איום של מלחמה. ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי 15 חברות מועצת הביטחון, ביניהן גם סוריה. שלשום הציגו ארה"ב ובריטניה למועצת הביטחון של האו"ם את נוסח ההחלטה החדשה. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, שיבח את המועצה, ואמר כי "אם עיראק לא תלך עם החלטת האו"ם - נתחיל במתקפה".

בנאום מיוחד שנשא בבית הלבן הזהיר בוש את עיראק מ"תוצאות חמורות" אם לא תשיב להחלטה שהתקבלה היום במועצת הביטחון של האו"ם. לדבריו, על סדאם לציית מיד להחלטות. בוש הוסיף כי "זהו המבחן האחרון עבור עיראק. אם לא תתפרק מנישקה מרצון, ארצות הברית ובעלות בריתה יעשו זאת".

עיראק הודיעה כי החלטת מועצת הביטחון כוללת דרישות שיקשה עליה לקבלן. שגרירה באו"ם, מוחמד א-דורי אמר שההחלטה משקפת את ההחלטה של ארה"ב לכפות את רצונה על הקהילה הבינלאומית. לדבריו, הוא פסימי משום שנוסח ההחלטה מכביד על עיראק להסכים לחידוש עבודת הפקחים.

דובר הליגה הערבית הודיע אמש, כי ההחלטה לא תיתקל בהתנגדות בישיבת הארגון מחר בקהיר. נשיא צרפת ז'ק שיראק אמר כי ההחלטה מעניקה לעיראק עוד הזדמנות להתפרק מנשקה ללא עימות. שיראק הזהיר גם הוא את סדאם חוסיין שלא יתעלם מאזהרות הקהילה הבינלאומית. שר החוץ של גרמניה, יושקה פישר, אמר כי סדאם חייב להבין שאם יתעלם מהחלטות המועצה ישא בתוצאות.

ראש צוות פקחי האו"ם, הנס בליקס הודיע כי משלחת ראשונה של פקחים תצא לעיראק בתוך עשרה ימים ותחל בהכנות מנהליות לקראת חידוש עבודות הפיקוח.

כתבי "הארץ" שלמה שמיר, נתן גוטמן ודניאל סובלמן מוסיפים:

ארה"ב וצרפת הגיעו שלשום להסכמה על נוסח ההחלטה. בעקבות שיחות שהתקיימו שלשום, מחקו פקידים אמריקאים מנוסח ההחלטה ביטוי שנוי במחלוקת בנוגע לשאלה בידי מי תהיה הסמכות להכריז, כי עיראק ביצעה "הפרה משמעותית נוספת" של דרישות האו"ם. לדברי דיפלומטים, בעקבות השינויים הסכימה צרפת לחתום על ההחלטה. ההסכם הושג אחרי ששיראק, שוחח עם עמיתו האמריקאי על הסוגיות השנויות במחלוקת.

הפקחים יגיעו בדצמבר

לוח הזמנים שנקבע בהחלטה הוא כלהלן:
15 בנובמבר - עיראק חייבת להודיע כי היא מקבלת את תנאי ההסכם
8 בדצמבר - עיראק חייבת להכריז על כל ההיבטים של תוכניות הנשק הביו-כימי והגרעיני שלה
23 בדצמבר - פקחי האו"ם יגיעו לעיראק ויבדקו את המתקנים
8 בפברואר 2003 - הפקחים יגישו דו"ח מפורט לאו"ם בעניין נשק להשמדה המונית בעיראק.

במקרה של הפרת אחד התנאים, אמורה מועצת הביטחון להתכנס שוב ולהחליט כיצד לטפל בבעיה. בשלב הזה יכולה ארה"ב כבר להפעיל כוח צבאי, מכיוון שמדובר בהפרה של החלטת מועצת הביטחון, ואולם סביר כי ארה"ב תמתין עוד כמה ימים להשלמת הדיון במועצת הביטחון.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר כי בכל מקרה ייערך דיון נוסף לפני כל החלטה על הפעלה של כוח צבאי. בלייר אמר עוד כי ההחלטה שהתקבלה היום היא "ההזדמנות האחרונה" של עיראק למלא אחר החלטות האו"ם שהתקבלו בעניינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully