וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קנס של 110 אלף שקלים למפעל שהזרים חומר רעיל לים

23.11.2000 / 11:38

במסגרת החמרת המאבק של המשרד לאיכות הסביבה נגד חברות רשלניות המזהמות את הסביבה ננקטו הליכים משפטיים נגד בתי הזיקוק בחיפה והמועצה התעשיתית רמת חובב; השרה לאיכות הסביבה, דליה איציק בירכה על ההחמרה המסתמנת

מאת גלי סימן-טוב

המשרד לאיכות הסביבה, בראשותה של השרה דליה איציק, מנהל זה מכבר מאבק עיקש נגד תעשיות ומפעלים המזרימים פסולת תעשייתית ושפכים רעילים לים.

השבוע הרשיע שופט בית משפט השלום בעכו, איתן מגן, את חברת תעשיות "אלקטרוכימיות בע"מ" בהזרמת שפכים רעילים לים. בכתב האישום של המשרד לאיכות הסביבה נכתב כי במהלך פירוק חומר רעיל מסוג אי.די.סי (אתילן די כלוריד) במהלך אוגוסט 1998 הוזרמו לים 11 טון חומר רעיל כתוצאה מכשל בצינור שחיבר בין אניית הפריקה לחוף, כשל שנבע מאחזקה לקויה ורשלנית של החברה.

הזרמת הפסולת גרמה לתמותה נרחבת של בעלי-חיים ימיים ואלמוגים בחוף עכו ברדיוס של 100 מטרים ממוקד ההזרמה, והדייג באזור נאסר למשך מספר ימים.

בעסקת טיעון שהושגה בבית המשפט נקבע כי החברה תשלם קנס על סך 110 אלף שקלים, כמו כן הוטלה עליה התחייבות בסך 150 אלף שקלים למשך שלוש שנים להימנע מעבירות דומות בעתיד. זאת לאחר שרק לפני חודש ימים גזר בית המשפט בחיפה קנס של 350 אלף שקלים כנגד בתי הזיקוק במפרץ חיפה. הסכום הוא הקנס הגבוה ביותר שניתן למפעל מזהם, לאחר שאלה הזרימו שמן לחוף הים בחיפה.

צו אחר שהוציא אתמול מנכ"ל המשרד, יצחק גורן, נגד המועצה התעשייתית רמת חובב מורה למועצה לפנות באופן מיידי אלפי טון בוצה רעילה המכילה ריכוזים גבוהים של מזהמים רעילים ששפכה ללא היתר לברכות לא אטומות.

במשרד טוענים כי מזהמים רעילים כגון כספית, טיטניום, ברום, עופרת וחומצות שונות שנמצאו בבוצה עלולים לדלוף ולזהם את מי התהום באזור. "המועצה העבירה בסוף חודש ספטמבר את הבוצה הרעילה המוערכת ב- 4000 טון מבריכות איסוף שפכים ללא תיאום עם המשרד לבריכה שאינה אטומה, תוך לקיחת הסיכון כי החומרים עלולים לדלוף ולזהם את מי התהום", אמר אריק בר-שדה, מנהל מחוז דרום במשרד לאיכות הסביבה.

"אני רואה את העניין בחומרה רבה", אמרה השרה איציק, "בעיקר לאחר שהמועצה התחייבה למנוע מפגעים מסוג זה". יחד עם זאת בירכה השרה על המגמה המסתמנת בהחמרה ההדרגתית בענישת חברות רשלניות המזהמות את הסביבה.

למועצה ברמת חובב ניתנו שבועיים להתחיל בפינוי הבוצה ולסיים את העבודות לא יאוחר משבועיים נוספים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully