נושאים חמים

בצל הקריאות לפיטוריו: דובר הבית הלבן התנצל על ההשוואה בין היטלר לאסד

שון ספייסר התנצל בריאיון לרשת CNN על אמירתו כי "היטלר לא השתמש בגז על בני עמו". לדבריו, ערך "השוואה לא ראויה", שהייתה טעות שהוא אינו עומד מאחוריה. ארגונים יהודיים גינו את דבריו של ספייסר ודרשו להדיחו

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore
צילום: רויטרס, עריכה: יוסי אלטר

דובר הבית הלבן שון ספייסר התנצל הלילה (רביעי) על דבריו אמש בתדרוך לעיתונאים בהתייחס למתקפה הכימית, שאותה מייחסת וושינגטון למשטרו של בשאר אסד, לפיהם "היטלר לא צלל לתהומות האלה של נשק כימי". בריאיון לרשת CNN בהמשך הלילה אמר ספייסר כי דבריו היו "חסרי רגישות" וטען כי ניסה להעלות טיעון בנוגע לשימוש המזעזע לדבריו של אסד נגד עמו בגז.

"בטעות השתמשתי בהשוואה לא ראויה, לגבי השואה. אין מקום להשוואה. על כך אני מתנצל, אין מקום לעשות זאת", אמר. "זו הייתה טעות לעשות את זה. הייתי צריך להישאר ממוקד בנושא, אני לא עומד מאחורי ההערה". על פי דיווח באתר "פוליטיקו", ספייסר אף התקשר למשרדיו של איל ההימורים שלדון אדלסון, שהיה בין תורמיו של הנשיא טראמפ במסע הבחירות, וביקש להתנצל בפניו. על פי הדיווח אמר ספייסר כי הוא "עשה טעות נוראית, והתנצל אם דיבר בצורה פוגענית".

בריאיון הלילה לוולף בליצר ב-CNN אמר ספייסר כי "ניסה לייצר השוואה במקום שבו לא היה צריך לעשות זאת. הייתי צריך להישאר ממוקד במשטר של אסד ובסכנות שלהם, בלי להשוות. זו הייתה טעות. לא עשיתי זאת ולא אעשה זאת שוב", הוסיף. עוד אמר כי הבין שעשה טעות וכי "לא רצה להסיח את הדעת ממאמצי הנשיא לייצב את המצב בסוריה". לדבריו, הוא אינו חושב שיש לו בעיית אמינות. "כשאתה עושה טעות אתה אחראי לה. מה שאמרתי היום לא מייצג את הנשיא, זה היה חסר רגישות. כולנו עושים טעויות. אתה עושה טעויות, כלי תקשורת אחרים, וגם אני".

עוד בוואלה! NEWS:
"ה-FBI קיבל לפני כשנה אישור לעקוב אחר יועץ לשעבר במטה טראמפ"
טראמפ בריאיון לרשת "פוקס": לא נשלח חיילים לאדמת סוריה
מהומת טיסת "יונייטד": זעם בסין, ביקורת בבית הלבן וצניחת מניות

דובר הבית הלבן: "לנשיא טראמפ אין יחסים כלכליים אישיים עם רוסיה" (רויטרס)
"דברים חסרי רגישות". ספייסר (צילום: רויטרס)

ספייסר טען בתדרוך כי אסד גרוע יותר מהיטלר ואמר כי בשל "עובדה" זו - שכמובן אינה נכונה כי גרמניה הנאצית השמידה מיליוני בני אדם באמצעות גז בשואה - רוסיה צריכה לשאול את עצמה אם זה מישהו שהיא רוצה לעמוד לצדו. כשהתבקש על ידי אחת העיתונאיות להבהיר את דבריו, אמר ספייסר כי "בכל הנוגע לגז סארין, הוא (היטלר) לא השתמש בגז על בני עמו באותה צורה שבה אסד השתמש". בשלב זה הוא החל לגמגם וציין כי "הוא (היטלר) השתמש בהם (גז) ב'מרכזי השואה'". ספייסר הכיר בטעותו והמשיך: "אני מבין. הכוונה הייתה שאסד הפיל אותם (פצצות הגז) באמצע העיר. אני מעריך את ההבהרה זו לא הייתה הכוונה". בדבריו, גם טעה בשמו של השליט הסורי וכינה אותו "בסאר אל-אשד".

אמירותיו של ספייסר עוררו זעם ולעג ברשתות החברתיות.
סנאטור בן קרדין הדמוקרטי כתב בעמוד הטוויטר שלו: "שמישהו ישיג לדובר הבית הלבן קורס ריענון בהיסטוריה על היטלר". אחר כך הוא התייחס להגדרתו של ספייסר את מחנות ההשמדה, "מרכזי השואה". "באמת? המונח שאתה מחפש הוא מחנות השמדה", אמר. צ'לסי קלינטון, בתה של המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון, צייצה גם היא: "אני מקווה שספייסר יפנה זמן כדי ללכת למוזיאון לשואה. זה רק כמה בלוקים מהבית הלבן". שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ כתב בטוויטר כי "דובר הבית הלבן צדק כשהתנצל. יש לכך חשיבות בשביל האמת ההיסטורית וזכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה".

המרכז למורשת אנה פרנק קרא לנשיא דונלד טראמפ לפטר את ספייסר. מנהל המרכז סטיבן גולדשטיין אמר כי האמירות הן "העלבון הכי מרושע נגד קבוצה של אנשים" שנשמע אי פעם מדוברות הבית הלבן, ולכן עליו להיות מודח. קריאה דומה השמיעה ננסי פלוסי, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, שהוסיפה כי על טראמפ להתנער מדבריו של ספייסר. "בזמן שמשפחות יהודיות ברחבי אמריקה חוגגות את חג הפסח, הדובר הראשי של הבית הלבן מקטין את ממדי הזוועה של השואה", מסרה פלוסי בהודעה מטעמה.

הריאיון של ספייסר ל-CNN:

הוועד היהודי-אמריקני (AJC) הביע זעזוע מדבריו של ספייסר, דובר הבית הלבן והודיע כי "כל השוואה בין היטלר לרודנים אחרים או בין השואה לטרגדיות אחרות דוגמת סוריה היא בעייתית ומוטב להימנע ממנה". בהודעת הארגון מצוין בנוסף גינוי למתקפות הכימיות של משטר אסד כלפי אזרחי סוריה לצד ציון "ייחודיות" מפעל ההשמדה הנאצי.

זו אינה הפעם הראשונה שספייסר מועד בלשונו. לפני כחודש הוא כינה את ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו - ג'ו טרודו. בתדרוך לעיתונאים לפני שבוע הוא טען כי ארצות הברית מקדמת שלום בין "ישראל לפלסטין", במקום "לפלסטינים" כפי שבבית הלבן נוהגים לומר.