וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה לבג"ץ: להפסיק שימוש בכלבים בתרגולי החייאה בצה"ל

תמר נהרי

7.11.2002 / 16:12

בתרגולים מומתים מאות כלבים בשנה; "תנו לחיות לחיות": קיימת חלופה - בובת סימולציה שפותחה עבור התרגול ואושרה בארה"ב; צה"ל: הבובה לא מוכרת כתחליף הולם במרכזי טראומה חשובים

עמותת "תנו לחיות לחיות" עתרה שלשום לבג"ץ, בדרישה לחייב את צה"ל לחדול משימוש בכלבים לשם תרגולי החייאה בבה"ד 10, שבמהלכם מומתים הכלבים. העתירה מופנית נגד תא"ל גיורא מרטינוביץ', קצין רפואה ראשי בצה"ל, הוועדה לניסויים בבעלי חיים במערכת הביטחון ופרופ' אבי ריבקינד, מנהל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם. ריבקינד צורף בתוקף תפקידו כאחראי המקצועי על קורסי ההחייאה בישראל. השופט מישאל חשין חייב את המשיבים להגיב לעתירה בתוך 60 יום.

תרגולי ההחייאה בכלבים נערכים, תחת פיקוחו של צה"ל, גם במרבית בתי החולים האזרחיים וכל הרופאים מחויבים לעבור אותם לפחות פעם אחת במסגרת הכשרתם. במספר בתי חולים בארץ ניתנת לסטודנטים לרפואה האפשרות לערוך אותם על גבי גופות אדם במקום בכלבים חיים. במסגרת התרגולים בקורסי הטראומה בבה"ד 10 בלבד, הנערכים על פי רוב מדי חודש, מומתים יותר מ-200 כלבים בשנה.

לעתירה מצורפת עצומה של כ-200 רופאים

בעתירה נטען, כי לתרגול הטראומה בכלבים קיימת חלופה שאושרה לשימוש על ידי ארגון הכירורגים האמריקני (ACS), הנמצאת בשימוש רחב בקורסים המקבילים בארה"ב. הארגון האמריקני הוא שהגה לראשונה את השימוש בכלבים לשם ביצוע התרגול, והוא מהווה סמכות מקצועית עליונה בתחום בעולם. החלופה האמורה היא בובת סימולציה שפותחה במיוחד עבור התרגול, ומכונה "איש הטראומה". לטענת העותרים, אין כל סיבה שלא תוכנס לשימוש גם בישראל.

עוד נטען בעתירה, כי בובת הסימולציה לא רק שהיא מהווה חלופה ראויה לניסוי – אלא אף שהיא עדיפה, לדעת כירורגים רבים בארץ ובעולם, על פני השימוש בכלבים. כך, ציינו העותרים, כי "בארה"ב ובישראל גברה לאחרונה ההתנגדות לשימוש בכלבים...בנימוק כי כלבים שונים בתכלית במבנה האנטומי והפיזיולוגי מבני אדם". בנספח המצורף לעתירה מופיעה עדותו של רופא שעבר את הקורס, ולפיה "מסקנתי החד משמעית לאחר פעולת ההחייאה היא כי היא בוצעה בהצלחה לא בגין התרגול המוקדם - אלא על אף התרגול". בנוסף, מצורפת עצומה בחתימת כ-200 רופאים כירורגים הקוראת להפסקה מיידית של התרגול על כלבים, ביניהם מנהלי מחלקות טראומה בבתי חולים בארץ.

טיעון נוסף של העותרים נוגע לעצם חוקיותו של התרגול. לדעת העותרים, החוק הקיים במדינת ישראל מאפשר ניסויים בבעלי חיים – והתרגול אינו נופל בקטגוריה זו. בנוסף מדגישה העתירה את הסייג לאישורם של ניסויים, כפי שהוא קבוע בחוק ולפיו "לא ינתן היתר לעריכת ניסויים בבעלי חיים אם ניתן להשיג מטרת הניסוי בדרכים חלופיות".

את העמותה מייצגים בעתירה עוה"ד עמיר רוזנברג וגלית עופר.

"הכלבים היו מומתים בלאו הכי"

בתגובה לשאילתא שהופנתה לדובר צה"ל בנושא לפני מספר חודשים, נתקבלה התגובה הבאה: "תרגול ה-ATLS מתבצע בצה"ל על פי היתר שניתן כדין מן הוועדה לניסויים בבעלי חיים במערכת הביטחון, ומכוח חוק צער בעלי חיים, ומתבצעים על פי כל הכללים...הכלבים המשמשים לתרגול נרכשים על ידי משרד הביטחון מהטכניון, לאחר שנידונו להמתת חסד. כלומר, הכלבים היו מומתים בלאו הכי ואינם מקפחים חייהם על 'מזבח' הכשרת הרופאים. באופן זה, הם משמשים למטרה נעלה – הכשרת רופאים להצלת חיי אדם. מטרת התרגול היא למנוע מצב בו יבצע הרופא לראשונה פרוצדורה כירורגית מצילת חיים בפצוע, מבלי שהתנסה בעבר על גופת חיה".

באשר לשימוש בבובת הסימולציה טען הדובר, כי "בובה זו נמצאת בהליכי בחינה במקומות מסוימים, ואינה מוכרת עדיין כתחליף הולם במרכזי טראומה חשובים. כמו כן, נשיא החברה המייצרת אותה מסר כי המוצר עדיין אינו משווק מחוץ לארה"ב. הסימולטר אינו מחליף את השימוש בכלבים ואינו מתאים ללימוד הפרוצדרות הכירורגיות מצילות החיים, אלא נועד לאמן הרופאים בקבלת החלטות במצבי לחץ, וחיל הרפואה עושה בו שימוש לשם כך. מובן, כי אם וכאשר ימצא אמצעי חלופי הולם לבעלי החיים, יעשה חיל הרפואה כל שביכולתו לאמץ מודל זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully