מיליארדים לצבא, קיצוץ חד במחלקת המדינה: התקציב של טראמפ נחשף

נשיא ארה"ב רוצה להעביר תקציבים אדירים למשרד ההגנה וביטחון המולדת, שיוקצו גם לבניית החומה עם מקסיקו. מנגד, משרד החוץ והמשרד להגנת הסביבה יספגו קיצוצים חדים. מדובר בהצעה ראשונה שעשויה להשתנות בשל לחצים מהקונגרס

16/03/2017
צילום: רויטרס, עריכה: ורד לידני

הבית הלבן יגיש היום (חמישי) לקונגרס את הצעת התקציב הראשונה של הנשיא דונלד טראמפ, שתכלול גידול ניכר בהוצאות הצבא, וקיצוצים חדים במחלקת המדינה ובסוכנות להגנת הסביבה. זאת הצעה ראשונית, שתצטרך לזכות לאישור הקונגרס, אתגר לא פשוט לנוכח הקיצוצים המסתמנים במחלקת המדינה, הנחשבת עבור רפובליקנים רבים כחוד החנית של האינטרסים האמריקניים ברחבי העולם.

לפי ההצעה שפורסמה בכלי תקשורת בארצות הברית, התקציב טומן בחובו תוספת משמעותית של 9% לתקציב הצבא האמריקני - שיגיע לכ-54 מיליארד דולר. במהלך קמפיין הבחירות שב טראמפ והתחייב כי אם ייבחר, "נבנה מחדש את הצבא". התוספת התקציבית אמורה להתמקד בשמירת הכשירות של חיל האוויר, וכן בתוספת לחיל הנחתים ולחיל הים. 2.6 מיליארד דולר יוקצו גם לבניית חומה בגבול עם מקסיקו.

משרדים נוספים שיזכו לתוספות הם המשרד להגנת המולדת - 7% - והמשרד האחראי על ותיקי הצבא, שיזכה לתוספת של 6%. חלק גדול מקמפיין הבחירות של טראמפ עסק במה שהוא כינה "השבת החוק והסדר". הנשיא אף הניף את דגל שיפור הטיפול הרפואי והנפשי המגיע ללוחמים משוחררים, שלא אחת נאלצו להתמודד עם בירוקרטיות מתישות וקשיים אחרים בדרך להשגת טיפול.

מקצץ בחדות גם במשרד החינוך. טראמפ, הלילה(צילום: רויטרס)

משרדים וסוכנויות פדרליות אחרות, לעומת זאת, צפויים לספוג קיצוץ משמעותי בתקציבן. מחלקת המדינה, אחד המשרדים החשובים והמשמעותיים בממשל, עלולה להיפרד מ-29% מתקציבה - זאת כחלק מהמחויבות של טראמפ מתקופת הקמפיין להפחית את המעורבות האמריקנית בעולם ולהתמקד במדיניות "אמריקה תחילה".

משרדי החקלאות והעבודה צפויים לעבור קיצוץ של יותא מ-20%, ואילו הסוכנות להגנת הסביבה תאבד יותר מ-30% מתקציבה הנוכחי. קיצוצים משמעותיים יורגשו גם במשרד החינוך - 14%, חלק משמעותי מן הקיצוץ יגיע מהתקציב להכשרת מורים, מפעילויות קיץ ומפעילויות של אחרי שעות הלימודים הרגילות- ובמשרד הבריאות - 18%. בנוסף לכך, הצעת התקציב כוללת גם ביטול מלגות בתחומי הרוח והאומנות, וביטול התמיכה הפדרלית בשידור הציבורי. מיליארד דולרים מתקציב משרד המשפטים, שהיו אמורים לממן בניית בתי כלא פדרליים, יקוצצו גם כן.

טוב לדעת (מקודם)

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

מוגש מטעם שחל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully