וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקבינט הביטחוני מכונס בתל אביב

22.11.2000 / 23:07

יו"ר הליכוד דחה את הצעתו של ברק להקמת ממשלת אחדות; ראש הממשלה שוחח בטלפון עם ראשי סיעות המפד"ל ושינוי; ייפגש הלילה עם טומי לפיד; אלי ישי קרא לאריאל שרון "לא לחכות לעוד פיגוע"; הציע להקים קבינט חירום באופן מידי

הקבינט המדיני ביטחוני מכונס בשעה זו לדיון דחוף במצב, בעקבות פיגוע התופת בחדרה. ראש הממשלה שוחח הערב בטלפון עם ראשי הליכוד, המפד"ל ושינוי. יו"ר הליכוד אריאל שרון, דחה על הסף את הצעתו של ברק להקים ממשלת חרום.

ראש תנועת שינוי, יוסף לפיד, ייפגש עוד הלילה עם ראש הממשלה לדון איתו ברעיון הקמת ממשלת אחדות. יו"ר ש"ס אלי ישי ממשיך לקדם את הרעיון שלו להקמת קבינט חירום.

ראש הממשלה אמר מיד לאחר הפיגוע, כי "זהו צעד ברברי שכוון נגד אזרחים תמימים. האחריות על הפיגוע מוטלת על הרשות ששיחררה את המפגעים, אנשי חמאס והג'יהאד, והמעודדת את אנשיה לבצע פיגועים. מדינת ישראל תבוא חשבון עם המפגעים ועם שולחיהם".

ברק קרא להקמת ממשלת אחדות לאומית בעקבות המצב הביטחוני הקשה.

יושב ראש תנועת ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר הערב בגלי צה"ל כי
"אנו נמצאים במצב דומה למלחמה, ואני חודשים מדבר על קבינט חירום. אמרתי, בוא נקבע תאריך לבחירות בהסכמה, ונקים קבינט חירום. עם ישראל רואה שהחמאס הג'יהאד וערפאת מאוחדים נגדנו, ואנחנו לא".

ישי קרא לאריאל שרון לא לחכות לעוד פיגוע והציע להקים קבינט חירום באופן מידי, "על מנת שישראל תוכל להגיב ביד קשה. אי אפשר להגיב ביד קשה כשבממשלה יושבים רק שרי ישראל אחת".

ישי טען שבמצב הנוכחי גם רבני יש"ע תומכים בהקמת קבינט חירום. "העם רוצה הנהגה שמורכבת מכל חלקי העם".

יו"ר תנועת שינוי, ח"כ טומי לפיד קרא היום שוב להקמת ממשלת אחדות. בראיון לגלי צה"ל אמר לפיד, "לצערי הפוליטיקאים משחקים את המשחקים הקטנים והדוחים שלהם, והעיתונאים מצחקקים על מי רוצה או לא רוצה להיכנס לממשלה, ואנשים לא מבינים שהמדינה הזאת נמצאת בחצי מלחמה ובחצי מלחמה לא מנהלים מדינה עם שליש או עם רבע מהכנסת". לפיד אמר כי שוחח עם ראש הממשלה, אהוד ברק, שעידכן אותו על פרטי הפיגוע.

ח"כ דני נווה, ראש צוות התגובות של הליכוד, אמר לאחר הפיגוע כי מדובר באירוע מזעזע, שנעשה על ידי אנשים שפלים. נווה הטיל את האחריות למעשה על יאסר ערפאת ואנשיו.

נווה טען כי הממשלה "צריכה להעלות את רף התגובה, ולהבין כי ערפאת חזר להיות ראש כנופיית טרור. הממשלה צריכה לגרום לערפאת להיות זה שיתחנן בפנינו. אם רוצים למגר את הטרור, ערפאת צריך להבין שיש לו מה להפסיד. כרגע הוא עדיין חושב שיש לו מה להרוויח".

ראש צוות התגובות של הליכוד קרא לא לעשות פוליטיזציה של האירוע, והבטיח כי אם הממשלה תיאבק בטרור, הליכוד ייתן לה גיבוי.

בהתייחס לרעיון ממשלת החירום אמר נווה: "היה צריך מזמן להקים ממשלת חירום שתתעסק במצב החירום, ולא בשאלות האחרות.
אם זה מה שברק היה באמת רוצה, הוא היה יכול להקים אותה מזמן. צריך להקים קבינט חירום בתקופת החירום".

השר בנימין בן אליעזר אמר הערב בגלי צה"ל: "מי שאחראי על כל מה שקורה ערפאת. הוא היוזם והמתכנן". בן אליעזר קרא להקמה מיידית של ממשלת חירום. הוא הוסיף כי צה"ל יידע לענות ולהשיב בכל כוחו על סידרת הפיגועים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully