וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המועצה לניסויים בבעלי חיים מודה: אין שימוש בחלופות לניסויים

תמר נהרי

5.11.2002 / 16:34

בתשובתה לעתירה מינהלית נגדה נחשף: טרם גובשו קריטריונים לאישור חלופות; המועצה: הניסויים – תנאי לאישור תרופות; העמותה למען מדע מוסרי: המועצה מסתירה מהציבור מידע

המועצה הציבורית לניסויים בבעלי חיים מודה לראשונה, כי אין ברשותה רשימה כלשהי של חלופות לניסויים, וכי לא גובשו קריטריונים כלשהם לאישור חלופות מסוג זה. עוד מסרה המועצה, כי עד היום אושרה במדינת ישראל חלופה אחת בלבד, שנתגלתה כבלתי מתאימה לגבי ניסויים מסוימים. תמונת המצב שהציגה המועצה עומדת בסתירה לחוק הניסויים, הקובע כי "לא ינתן היתר לעריכת ניסויים בבעלי חיים אם ניתן להשיג מטרת הניסוי בדרכים חלופיות סבירות".

הדברים נמסרו בתשובתה של המועצה, הנמצאת בפיקוחו של משרד הבריאות, לעתירה מנהלית שהוגשה כנגדה על ידי העמותה למדע מוסרי. העתירה הוגשה על פי חוק חופש המידע, וכוללת רשימה ארוכה של סעיפים, שלטענת העותרים לא הצליחו לקבל ממשרד הבריאות תשובות בעניינם. התשובה, הכוללת מידע רב שעד כה נמנעה המועצה מחשיפתו בציבור, תידון מחר בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב. את העמותה מייצג עו"ד שגיא אגמון.

בתשובתה לבית המשפט מפרטת המועצה, לראשונה, את שמותיהם של כל חברי הוועדות הפנימיות של המוסדות המורשים לערוך ניסויים בבעלי חיים. ועדות אלה מופקדות על אישורם בפועל של הניסויים ומתכונתם.

המועצה אישרה עוד, כי הנתונים שהיא נוהגת למסור לציבור לגבי מספר הניסויים הנערכים בארץ וסוגי בעלי החיים המשתתפים בהם – הם חלקיים בלבד. זאת, מאחר שאינם כוללים את נתוני מערכת הביטחון, שבמסגרתה נערך חלק גדול מהניסויים בארץ. כמו כן מאשרת המועצה כי הוועדה הארצית לניסויים בבעלי חיים אינה מתכנסת כבר למעלה משנה, וזאת בניגוד לחוק.

הוועדה הארצית לניסויים לא התכנסה למעלה משנה

בעתירה נטען, בין היתר, כי "המועצה פועלת עד עצם היום הזה מאחורי מסך כבד, וכמעט שאינה חושפת מידע על פעולתה... (עניין זה) מהווה, ראשית כל, הפרה ברורה של חובתה על פי חוק חופש המידע... אולם, מעבר לכך, הוא חוסם אפשרות לדיון ציבורי מושכל בנושא הניסויים בבעלי חיים".

בתשובתה טוענת המועצה, כי אי השימוש בחלופות ואי גיבוש הקריטריונים לכך נובע ממצב מקביל בעולם. "הקושי נובע מן העובדה כי הגופים המוסמכים בעולם לאישור תרופות ומוצרים אחרים...דורשים כתנאי לשימוש במוצר שלב בלתי נמנע של ניסויים בבעלי חיים", מפרטים המשיבים. המועצה מציינת עוד, כי "כל בקשה למתן היתר לניסוי נבדקת לגופה", וכי "נעשה מאמץ כביר בנסיון לגבש רשימת חלופות".

ארגוני בעלי החיים טוענים מנגד, כי בארה"ב ובאירופה נעשה שימוש נרחב בחלופות שאינן בשימוש בישראל. לדברי הארגונים, כל חלופה כזאת יכולה להוות תחליף לשימוש באלפי בעלי חיים בניסויים. לאחרונה הורתה ועדת החינוך של הכנסת לנציגי המועצה ומשרד הבריאות, לערוך לחבריה סיור במוסדות העורכים ניסויים, בהם יודגם השימוש בחלופות בארץ.

את אי כינוסה של הועדה הארצית לניסויים, תולה המועצה בהתפטרותו של היו"ר הקודם שלה, ד"ר רוני קלמן, במרץ 2001, ובאי מציאת מועמד ראוי לתפקיד מאז. מתשובתה עולה, כי בארץ קיימים רק ארבעה וטרינרים היכולים לשמש בתפקיד. עם זאת, נמסר כי "מועמד לתפקיד נמצא בבדיקה אצל שר הבריאות".

קלמן התפטר בעקבות איום בבג"ץ נגדו, בשל ניגוד אינטרסים לכאורה בין תפקידו כיו"ר הוועדה ובין תפקידו כדירקטור בחברת "הרלן", העורכת ניסויים ומוכרת בעלי חיים לניסויים, שעליה מופקדת הוועדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully