וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושרה הקמת תחנת כוח פחמית באשקלון

תמר נהרי

4.11.2002 / 21:06

הקבינט החברתי כלכלי אישר את ההקמה, על פי הצעת שר התשתיות; ארגוני הסביבה מתנגדים: יש להפעיל תחנה הגורמת זיהום סביבתי מופחת; השר הנגבי: יש להעדיף טכנולוגיות ידידותיות לסביבה

הקבינט החברתי כלכלי קיבל היום החלטה לפיה חברת החשמל מוסמכת לקדם תוכנית להקמת תחנת כוח פחמית חדשה באשקלון. ההחלטה, שהתקבלה על פי הצעתו של שר התשתיות, אפי איתם, מעוררת זעם רב בקרב גורמי סביבה והמשרד לאיכות הסביבה.

הגורמים המתנגדים להקמת התחנה דורשים להמירה בתחנה המופעלת בגז טבעי, הגורמת לפחות זיהום סביבתי. התחנה אמורה להתחיל לפעול ב-2008, ולייצר חשמל בהיקף של כ-1,100 מגה ואט בהשקעה של כ-1.3 מיליארד דולר.

ההחלטה נחשבת תמוהה על רקע הודעתו של שר התשתיות, לפיה תישקל מחדש הקמת התחנה. ההודעה נמסרה לבג"ץ במסגרת דיון שהתקיים לפני כשבועיים בעתירתה של אגודת "אדם, טבע ודין" נגד הקמת התחנה. על פי ההודעה, "יתקיים בירור משותף בין שר התשתיות והשר לאיכות הסביבה, באשר לשאלות השנויות במחלוקת, ובינתיים לא יינקטו על ידי משרד התשתיות צעדים בלתי הפיכים". התשובה אמורה להימסר לבג"ץ בתום 60 יום ממסירת ההודעה.

"מחטף שנעשה בחוסר תום לב"

ארגון אדם טבע ודין טוען כי ההחלטה היום היא "מחטף שנעשה בחוסר תום לב, תוך התעלמות מוחלטת מהפגיעה בשלום הציבור ובאיכות הסביבה. ההחלטה מהווה פגיעה קשה בסדרי מינהל ושלטון תקינים". השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, התנגד היום בדיון בקבינט להצעת ההחלטה. הנגבי הסביר כי החלטת השר איתם "מנוגדת למגמה הרווחת היום בכל המדינות המתוקנות, להימנע מייצור חשמל באמצעות תחנות כוח פחמיות ולהעדיף על פניהן תחנות כוח העושות שימוש בטכנולוגיות ידידותיות לסביבה".

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה לדברים, כי "בינתיים יקודמו ההליכים לבניית התחנה רק כל עוד הינם הפיכים. החלטת הקבינט מצביעה על הכיוון אליו מתכוון משרד התשתיות לפעול - כלומר הקמת כוח פחמית חדשה".

בתוך כך, פעילי ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" ערכו אתמול והיום משמרות מחאה נגד בניית התחנה באשקלון. אתמול נערכה הפגנה ליד ביתו של השר איתם, במושב נוב שבגולן. היום הפגינו קומץ פעילים מול משרד ראש הממשלה, בעת פגישת הקבינט. בהפגנה הוצג "חנק המוני" מזיהום האוויר הגדל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully