וואלה! Talk

דרעי על ההכרעה הקרבה אם לפתוח עסקים בשבת: "שנתי נודדת, אל תקנאו בי"

"אני יכול לקבל מלפיד יותר ממה שאני מקבל מנתניהו", "שכחתי כבר שקיימת נגדי חקירה", "מתגעגע לגיבוי של הרב עובדיה". שר הפנים אריה דרעי מצא את עצמו בלב סערת השבת בת"א, והוא לא מרגיש שם בנוח: "הייתי מאוד רוצה לא להיות בסיטואציה הזאת". וואלה! TALK עם יעקב אילון

יעקב אילון
03/02/2017
מערכת וואלה!

הריאיון נערך ביום חול.

"הייתי מעדיף שלא יהיה את חוק ההסדרה, אבל אין מצב בעולם שאפשר להרוס הכל רק בגלל שארגונים פוליטיים, רק פוליטיים, מגרים את הפלסטינים להגיש תביעות"

אריה דרעי הוא הפוליטיקאי שעשה את הקאמבק המפתיע בהיסטוריה של ישראל, שהצליח לחזור ללשכת שר הפנים אחרי הרשעה בפלילים וישיבה בכלא – וכיום הוא המנהיג הבלתי מעורער של ש"ס והציבור הספרדי, ודאי לאחר פטירתו של הרב עובדיה יוסף. בשיחה עם יעקב אילון בתוכנית הראיונות וואלה! TALK הוא מדבר על הכל. החל מחוק ההסדרה ועתיד ההתיישבות, דרך פרשיות ראש הממשלה והאפשרות לשבת בממשלה עם יאיר לפיד ועד למאבק השבת בתל אביב והגעגועים לרב עובדיה.

הריאיון נערך על רקע פינוי היישוב עמונה, ושר הפנים לא חושש להצהיר שהוא מבין את הבעייתיות של "חוק ההסדרה" שנועד להכשיר מאחזים לא חוקיים – אבל הוא רואה בו מוצא אחרון כדי לשמור על מוסד ההתיישבות. "אני הייתי מעדיף שלא יהיה חוק כזה", מסביר דרעי, "אבל יש לנו מצב מאוד משונה. עזוב את עמונה ועפרה. יש עוד אלפי בתים של ישראלים שהלכו בשליחות של ממשלת ישראל וגידלו שם ילדים ונכדים. אין מצב בעולם שאפשר להרוס שם הכל רק בגלל שארגונים פוליטיים, רק פוליטיים, מגרים את הפלסטינים להגיש תביעות. בישראל יש מערך של פיצויים, ופה לצערי המערכת המשפטית לא יודעת לעשות פיתרון של פיצויים ולכן אחרי שמתחנו את כל החבל, עשינו את החוק בדיעבד".

"באים אליך מתיישבים ואומרים 'לא יכול להיות שממשלת ישראל תשב בשקט כשיש עתירות נגד אלפי יחידות דיור'. אני מקווה, שיימצא פיתרון על ידי היועמ"ש ולא נצטרך להפעיל את חוק ההסדרה הזה, אבל אין מצב שהממשלה תשאיר אלפי אנשים תלויים ועומדים באוויר בלי לתת להם איזושהי הסדרה".

"שכחתי כבר שקיימת נגדי חקירה. 11 חודשים מאז שנפתחה – ולא קראו לי". דרעי ואילון באולפן וואלה! NEWS(צילום: ראובן קסטרו)
"לא שוכח מה לפיד עשה בממשלה, הוא ניסה למחוק כל הישג שקשור לחינוך, או למסורת או לסטטוס קוו. אנחנו לא נהיה אלה שנביא לו את ה-61 מנדטים, אנחנו נמשיך להמליץ לנשיא על ביבי נתניהו"

בסוף מרץ 2016 החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה פלילית כנגד דרעי. עשרה חודשים עברו מאז, ונראה שהחקירה לא מטרידה יותר מדי את השר. "מאז פתיחת החקירה נגדי לא שמעתי על זה כלום. אני נותן למשטרה ולפרקליטות לעשות מה שהם מבינים. הם עושים את עבודתם ואני עושה את עבודתי. אני אשמח שהדבר הזה ייגמר כמובן, אבל אני כבר שכחתי מזה. עשרה חודשים לא דיברו איתי ואני באמת לא יודע מה יש שם. אם היה משהו לשאול, היו שואלים. אבל אני מחכה בסבלנות, זה לא בסדר היום שלי".

אם החקירה שהוא עומד במרכזה לא מדירה שינה מעיניו, דווקא שלל החקירות נגד ראש הממשלה מפריעות לדרעי. "יש פה מצב מאוד מאוד מאוד לא תקין. כשהיועמ"ש, המשטרה והפרקליטות רוצים לחקור – תנו להם לחקור. וזה לא מה שאני רואה בתקשורת בחודשים האחרונים. תבין, כבר לא מעניין אותם אם יהיה כתב אישום או לא – כבר יש דרישה לפטר את ראש הממשלה או שהוא יתפטר 'מבחינה ציבורית'. מה זה 'מבחינה ציבורית' תסביר לי? יש חוק, החוק הוא המסגרת. הרי יש דברים שאני עושה שלא מוצאים חן בעיניך, ויש דברים שאתה עושה שלא מוצאים חן בעיני. עם כל הכבוד, מבחינה ציבורית הולכים לקלפי פעם ב-4 שנים והציבור מחליט. מי מחליט מהו הציבור? מי זה 'הציבור הנאור'? מי זה 'הציבור שמחליט משהו אחר'? יש בחירות. מפילים ממשלה ומחליפים ממשלה בבחירות לא בחקירות ולא בכותרות עם כל הכבוד".

"אני מעריך שמהשיחות עם נוני מוזס לא ייצא כתב אישום. יושבים שני אנשים, עם אגו קצת גדול, ועם תחושה של יריבות ואפילו קצת מעבר ליריבות, והם מוכרים אחד לשני בלופים. ראש הממשלה מדבר כאילו לצמצם את ישראל היום ומפרק ממשלה בגלל ישראל היום, נוני מבטיח לו את כל הכתבות הכי יפות וכל יום שוחטים את ראש הממשלה שם. עזוב, אף אחד מהם לא התכוון. מזה לא מוציאים כתב אישום. זה טוב בשביל תוכניות טלוויזיה וכותרות, אבל על זה לא מגישים כתב אישום לא נגד נוני מוזס ולא נגד ראש הממשלה".

בפרשת המתנות שקיבל לכאורה ראש הממשלה מאנשי עסקים, מפריע לדרעי בעיקר הלחץ שמופעל לשיטתו על היועמ"ש. "העובדות פחות או יותר מוסכמות ועכשיו צריך לתת פרשנות משפטית. למה מפעילים כזה לחץ גדול על היועץ המשפטי? אני לא אוהב את זה. ולכן אני אומר שהקואליציה הזאת, להבדיל מהקואליציה הקודמת, תיתן גיבוי לראש הממשלה כל עוד החוק מאפשר לנו. יש לי הערכה שלא ייצא מזה כתב אישום. בפורום פוליטי של ש"ס אמרתי להם לעבוד כרגיל. אין בחירות, אין היערכות לבחירות וזה לא על סדר היום שלנו היום".

עוד בוואלה!

ספא פרטי בתוך הבית: כל הפרטים על הג'קוזי המתנפח הנמכר בעולם

בשיתוף בנדא מגנטיק
"מחליפים ממשלה בבחירות. לא בחקירות ולא בכותרות. אני מעריך שלא יהיו בחירות". רה"מ נתניהו עם דרעי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אדי ישראל)

השר דרעי לא מתעלם מהביקורת הציבורית על הנהנתנות של ראש הממשלה, שמשדרת פרשת "הסיגרים והשמפניה הוורודה" – אך מסרב לבקר אותו, ואף יוצא להגנתו. "זה לא מעניין אם זה מטריד אותי או לא. מטרידים אותי דברים אחרים. כיהודי דתי הייתי רוצה שראש הממשלה יניח תפילין כל יום, ואני כועס כשאני רואה אותו אוכל במסעדות לא כשרות. אז מה, הוא לא ראש הממשלה שלי? במערכת הפוליטית של היום אין טוב ממנו לביטחון ישראל ולאינטרסים של מדינת ישראל. ואני יכול להעיד שהוא מקבל החלטות אמיתיות לטובת עם ישראל".

למרות הסקרים שמחמיאים למפלגת "יש עתיד" ולעומד בראשה, לא נראה שש"ס עומדת להפוך את עורה בכל הנוגע ליחסה ליאיר לפיד. "אין בחירות ישירות לראשות הממשלה, יש מבנה קואליציוני וצריך להביא 61 מנדטים שימליצו עליך לנשיא. בכל הסקרים שהתפרסמו עד עכשיו, גם הקשים ביותר לליכוד, עדיין המחנה שלנו נשאר 64-65 מנדטים. אני מבטיח לך שאני יכול לקבל מיאיר לפיד יותר ממה שאני מקבל מנתניהו, יש לי הרבה בעיות עם הליכוד. אבל הליכוד מייצג את הציבור המסורתי. יש לי הרבה חיבורים עם הליכוד גם בנושאים מדיניים וגם בנושאיים מסורתיים וגם בנושאים אחרים. אני לא שוכח מה לפיד עשה בממשלה, הוא ניסה למחוק כל הישג שקשור לחינוך, או למסורת או לסטטוס קוו. אנחנו לא נהיה אלה שנביא לו את ה-61 מנדטים, אנחנו נמשיך להמליץ לנשיא על ביבי נתניהו".

"היה לי הכי קל להתעקש על השבת, אבל אני מבין מה זה תל אביב"

שנתיים וחצי לאחר שעיריית תל אביב אישרה את חוק העזר שמאשר פתיחת 164 בתי עסק בימי מנוחה, החוק עדיין מחכה לאישורו של דרעי, זאת לאחר ששלושת שרי הפנים הקודמים, גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום – סירבו לקחת אחריות על תפוח האדמה הלוהט הזה. "זו בעיה קשה מאוד", הוא מודה.

"השבת הוא יום מנוחה. לכל המדינות המתוקנות בעולם יש יום אחד בשבוע שהוא יום מנוחה טוטאלי ולמה זה? כי אנחנו לא עבדים. עם ישראל שהוא עם יהודי קבע שיום השבת הוא יום המנוחה שלו. יש כאן איזושהי כפייה כלפי עסקים, שאומרים להם 'אם אתם לא תפתחו בשבת, אתם לא תוכלו להתפרנס'. חוק העזר של עיריית תל אביב הוא בעצם 'חוק הסדרה'. היו שנים שהיו עסקים שעברו על החוק ופתחו בשבת, ובדיוק כמו בעמונה החליטו להסדיר ולעשות חוק עזר. זה נמצא על שולחני, וביקשתי מבית המשפט 60 יום. אני אזמין את הסוחרים ואת ראש עיריית תל אביב. אני הייתי מאוד רוצה לא להיות בסיטואציה הזאת. זה לא קל. לא ביקשתי את הסמכות ולא רדפתי אחרי זה. עשיתי הכל כדי שהממשלה תכריע".

"מתגעגע לגיבוי של הרב עובדיה בקבלת החלטות שאינן מטיבות עם הציבור שלי"(צילום: עומר מירון)

"עיריית תל אביב היא העירייה הכי טובה שיש לנו. היא מתנהלת בצורה טובה, עצמאית. זו עירייה גדולה, לא איזשהו מקום קטן. ולכן אם חוק העזר יעבור זה ישליך על כל הארץ. אל תקנא בי בעניין הזה. השינה נודדת מעיניי. הנושא הזה מאוד קשה. אני שומע את כל הלבטים. פוליטית, בשביל הציבור שלי, היה לי הכי קל להתעקש על השבת אבל אני מבין מה זה תל אביב, ואני מכיר את כל הרגישויות של זה. ובכל זאת בסוף, את האלוהים אני ירא".

"חסר לי את הרב עובדיה להתייעץ איתו ובשביל גיבוי אחר כך. מתגעגע אליו מאוד, אבל תקרא לזה איך שאתה רוצה, אני מרגיש שאני עדיין איתו ביחד".

אבל כן יש דבר אחד שהוא לא מתגעגע אליו. דווקא בתקופה בה סיגרים עושים כותרות – נראה שניחוחות הטבק והניקוטין לא חסרים לשר דרעי: "אני עישנתי מקטרות וברוך השם הפסקתי לפני קרוב ל-10 שנים, ואני מצטער שלא עשיתי את זה לפני 20 שנה".

מאלי ישי נמסר בתגובה: "מאז חזר דרעי להנהגה, הוא ואנשיו מעורבים מדי שבוע בפרשיה ציבורית שלילית אחרת - חקירת מאגר הנדל"ן של השר, פרשיית רכישת הח"כ, אישור לחילולי שבת במתחם התחנה, אישור יבוא שרימפסים, מחוות לרפורמים בכותל, עבודות הרכבת בשבת, ורק באחרונה פרסמה המשטרה דיווחים על פרשת סחיטה חדשה מבית היוצר של מקורביו. מוטב למר דרעי כי יסיק מסקנות ויחדל מלהחריב את מפעל חייו של מרן, שניבא מראש כי חזרתו לתנועה תגרע שלושים או ארבעים אחוז".

  • אריה דרעי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully