פינוי עמונה

פינוי עמונה: 30 משפחות פונו מהמאחז; 24 שוטרים נפצעו, 13 נעצרו

3,000 אנשי ביטחון ממשיכים בפינוי 12 המשפחות שנותרו במאחז, כמו גם מאות המתבצרים. 30 משפחות פונו, כמחיצתן בהסכמה. 13 צעירים נעצרו בגין הפרת סדר ותקיפת שוטרים. בג"ץ דחה את מתווה עמונה. נתניהו הקים צוות לקידום הקמת יישוב חדש למפונים. עדכונים שוטפים

כתבי וואלה! NEWS
צילום: שלומי גבאי ורוני כנפו, עריכה: שניר דבוש

המבצע לפינוי עמונה: עדכונים אחרונים

- 24 שוטרים ושוטרות נפצעו באורח קל במהלך הפינוי.
- יותר ממחצית מהמבנים בהתנחלות פונו - 30 מתוך 52.
- כ-30 משפחות המתגוררות במאחז פונו, כמחציתן בהסכמה חלקית.
- 13 צעירים נעצרו בחשד להפרות סדר ותקיפות שוטרים.
- 400 צעירים שהתגודדו בעמונה הורחקו מהמאחז באוטובוסים.
- נערים יידו אבנים על השוטרים ומנסים לחסום אותם בגופם.

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה

20:15 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס לראשונה לפינוי עמונה אחרי יום מתוח ורווי אירועים. "ראש הממשלה בנימין נתניהו הקים הערב צוות שיקדם הקמת יישוב חדש, כפי שהבטיח למתיישבים לפני כחודש וחצי. הצוות יכלול את נציגי המתיישבים, עוזר שהבט להתיישבות וראש הסגל של ראש הממשלה. הצוות יחל לעבוד בטווח הזמן המידי, על מנת לאתר מיקום, ולהקים את היישוב", נכתב בהודעה מטעמו.

19:50 - המשטרה מעדכנת כי עד כה נפצעו 24 שוטרים ושוטרות באורח קל. חלקם פונו לבתי חולים, מרביתם שוחררו לביתם לאחר טיפול. כ-30 בתים פונו, כמו גם כ-30 משפחות - כמחציתן בהסכמה. 400 צעירים הורחקו מהמאחז באוטובוסים.

18:50 - המשטרה מעדכנת כי עד כה נפצעו 20 שוטרים ושוטרות באורח קל. חלקם פונו לבתי חולים, מרביתם שוחררו לביתם לאחר טיפול. 28 מבנים מתוך 52 פונו, כמו גם 22 משפחות מתוך 42 המתגוררות בעמונה - מחיצתן בהסכמה חלקית. 13 צעירים נעצרו בגין הפרות סדר, הפרעה לשוטרים במילוי תפקידם ותקיפת שוטרים.

שני ילדים נפגעו קל ופונו לבית החולים. פינוי עמונה (צילום: יותם רונן)

18:25 - שר החינוך נפתלי בנט מציע פתרון חלופי לאור פסילת מתווה עמונה בבג"ץ. "יש לאשר בממשלה הקמת יישוב חדש לתושבי עמונה. זאת תהיה תשובה ציונית הולמת, ועלינו לבצעה בהקדם".

18:20 - ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) תוקף את פסילת מתווה עמונה. "בג"ץ, שאת הרכבו הפוליטי קובעת היו"ר מרים נאור, מנע הסדרה שיכלה להקל על העוול. אל דאגה. אנחנו לא רק נתפלל 'השיבה שופטינו כבראשונה והסר ממנו יגון ואנחה', אלא גם נפעל בכל דרך לרסן את הדיקטטורה של בג"ץ, בית המשפט הגבוה לעוול, ולהשיב את הדמוקרטיה למדינת ישראל".

18:10 - בג"ץ דוחה את מתווה עמונה ומקבל את עתירת בעלי הקרקעות הפלסטיניים.

18:07 - הנשיא ראובן ריבלין כותב בעמוד הפייסבוק שלו: "זהו יום קשה והתמונות קשות. ביום הזה לבי עם המתיישבים החלוצים, שעלו בהר מתוך אהבת הארץ. עם המשפחות, שהקדישו את חייהן לבניין עמונה ועכשיו הן עומדות כואבות, בוכות ומוחות - מתוך כבוד למשפטה של הדמוקרטיה הישראלית גם כאשר עו?ל?ה? כבד וכואב. היום אני מבקש לחזק את השוטרים והחיילים האמונים על ביצוע משימתם ברגישות וללא דופי. כולם בנינו, כולם ילדינו".

17:40 - שלושה נפגעים באורח קל, ובהם שני ילדים, מפונים לבית החולים שערי צדק בירושלים.

במקביל לפינוי, מודיע בג"ץ על פסילת המתווה. פינוי עמונה (צילום: יותם רונן)
"יום קשה". פינוי עמונה (צילום: רויטרס)

17:15 - המשטרה חוזרת בה ומעדכנת כי בניגוד להערכת המצב הקודמת, פינוי עמונה יימשך אל תוך שעות הלילה.

16:40 - המשטרה מעדכנת כי מניין הפצועים עולה ל-16, מתוכם שוטרת במצב בינוני. עד כה הורחקו באוטובוסים כ-200 צעירים שהתגודדו ביישוב. 12 מבנים פונו, כמו גם 12 משפחות שעזבו מרצון. שבעה צעירים נעצרו עד כה בגין הפרת סדר.

16:30 - עשרות מפגינים נגד הפינוי ליד בית אל.

16:20 - המשטרה מעדכנת כי 15 שוטרים נפצעו קל מהשלכת חומרים בלתי מזוהים, יידוי אבנים ובקבוקים ועוד. 11 מתוכם פונו לבתי החולים הדסה הר הצופים והדסה עין כרם בירושלים. תשע משפחות התפנו עד כה ברצון.

16:15 - המשטרה מעדכנת כי היא מעריכה שהפינוי יימשך אל תוך הלילה. "אנחנו נחושים לבצע את המשימה לפי מה שהנחה אותנו הדרג המדיני ובית המשפט", אומרת דוברת הארגון מירב לפידות.

16:10 - שוטרות מפנות את הבנות שהתבצרו באולפנה.

"פינוי מיותר ואכזרי". עמונה (צילום: רויטרס)
שוטר מג"ב מפנה את אחד הצעירים בעמונה. פינוי עמונה (צילום: שלומי גבאי)
חלק מהמשפחות התפנו מרצון. מתבצרים בעמונה (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
הפינוי נמשך. עמונה (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
שוטרים נפצעו, מתבצרים נעצרו. פינוי עמונה (צילום: יותם רונן)

15:45 - הכוחות פינו שמונה מבנים בכוח עד כה.

15:40 - השר בנט קרא לראש הממשלה להפעיל את סמכותו בדחיפות מול שר הביטחון ולמנוע את הריסת השטחים החקלאיים בעמונה. לדבריו, "אין הכרח בהריסתם ומדובר בהקרבת שטחים שלא לצורך. הדבר לא מופיע בפסק הדין ואין כל עתירה בעניינם. ביום קשה בו משפחות נעקרות מביתן בגלל פסיקת בג"ץ יש לנהוג בזהירות יתרה ולא באכזריות, ולא להקריב את שטחי ארץ ישראל בהתנדבות".

14:45 - המשטרה פורצת לאחד המבנים ומוציאה בכוח את הפעילים שהתבצרו בו וקשרו את עצמם אחד לשני.

14:36 - השוטרים מנסים לשכנע את הצעירים שמתבצרים במבנים לצאת מהמקום מבלי שיופעל כוח.

14:27 - צעיר בן 28 נפצע קל ומפונה לבית החולים הדסה הר הצופים שבירושלים עם חבלות קלות.

מתבצרים בבית הכנסת בעמונה (צילום: רויטרס)
שוטרי מג"ב מפנים את אחד המתבצרים בבית בעמונה (צילום: יותם רונן)
השוטרים מתכוננים לפרוץ לבתים (צילום: תצפית TPS, יואב דודקביץ)
"בימים הקרובים יוקם יישוב חדש לתושבי עמונה המפונים". פינוי המאחז (צילום: תצפית TPS, יואב דודקביץ)

14:15 - 35 משפחות מתוך 42 נותרו מבוצרות בבתים, לאחר ששבע עזבו מרצונן. השוטרים ממשיכים לפעול לבידוד הבתים מהפעילים כדי להוציא את התושבים.

13:53 - השוטרים מרתקים לרצפה ולוקחים בכוח פעילים שמפרים את הסדר ומונעים את המשך הפינוי.

13:36 - דוברות המשטרה מוסרת כי 13 שוטרים נזקקו לטיפול רפואי לאחר שהפעילים השליכו עליהם אקונומיקה וגרמו לצריבות בעיניהם. "לא ניתן לאנרכיסטים הנמצאים בעמונה לנצל לרעה את האיפוק של השוטרים המפנים, וככל שתופעל כנגד השוטרים אלימות אנו נפעל בהתאם", נמסר.

13:34 - השוטרים מתחילים בפריצה לבתים במאחז.

13:32 - לפחות ארבעה צעירים נעצרו.

פינוי בכוח מאחד המבנים. מתבצרים בעמונה (צילום: יותם רונן)
הפעילים קשורים זה לזה באחד ממבני המאחז (צילום: שלומי גבאי)
הפעילים מתעמתים עם הכוחות הפורצים למאחז (צילום: רויטרס)

13:30 - ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בימים הקרובים יוקם יישוב חדש ביהודה ושומרון לתושבי עמונה החלוצים. כן. ישוב חדש נוסף בחבלי המולדת".

13:16 - עשרות תושבים מתבצרים בתוך בית הכנסת, קושרים את עצמם אליו ואוטמים את הכניסות.

13:12 - שוטר מג"ב נפגע מיידויי אבנים ומפונה מן המקום לקבלת טיפול רפואי.

פעילי מטה המאבק נצמדים זה לזה במטרה לחסום את הכוחות (צילום: נועם מושקוביץ)
הכוחות עלו למאחז בליווי דחפור (צילום: נועם מושקוביץ)
פעילים מתעמתים עם שוטרי מג"ב (צילום: נועם מושקוביץ)

13:06 - עשרות פעילים חוסמים בגופם ומתעמתים עם כוחות הביטחון שנכנסו לתחומי המאחז ומתקדמים לכיוון הבתים, שם מתבצרים תושבים ופעילים.

12:46 - הפעילים מנסים לחסום בגופם דחפור שהועלה אל ההר.

12:20 - יו"ר מטה מאבק התושבים, אביחי בוארון, אומר לוואלה! NEWS: "אנחנו שואפים לאפס אלימות ומקסימום מחאה אזרחית צודקת, עממית, דמוקרטית. נכון להשמיע את הזעקה, אנשים נעקרים מביתם, בתים נמחקים. עם ישראל צריך לכעוס על הדבר הזה. הכאב הוא אדיר, יש פה הרבה מאוד בני נוער, כ-1,500, שבאו לעמוד בצידנו וצועקים את הצעקה הזו. זה נוער אידאליסטי".

תושבים מוציאים את ילדיהם מהמאחז לפני שיחל המאבק (צילום: רויטרס)
הדחפור שהועלה אל ההר (צילום: תצפית TPS, מתי עמר)

12:05 - יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג קורא למתנחלים "לא לחרוג ממחאה לגיטימית ולא אלימה". "כוחות המשטרה עושים את המוטל עליהם מתוקף החוק ואל לאיש להרים עליהם את ידו", אמר. "אני קורא לכוחות הביטחון לנהוג באיפוק ובסובלנות כלפי המשפחות והמצטרפים אליהן בעמונה וקורא לכל הגורמים האמונים על הפינוי לעשות הכל על מנת שהפינוי יסתיים ללא נפגעים."

11:56 - בעוד כוחות גדולים של משטרה נכנסים למאחז, התושבים ממשיכים להתבצר בבתיהם ובבית הכנסת, שחסמו באמצעות קרשים ובריקדות. במקביל, הפעילים מיידים אבנים ומנסים לחסום את דרכם של הכוחות.

11:49 - בנט מביע במליאה את תמיכתו בתושבי עמונה ואת צערו על הפינוי שלא נמנע מבעוד מועד. "היום הוא יום קשה. הדקות האלה הן דקות קשות. ידענו שאנחנו יוצאים למערכה נגד כל הסיכויים. לא ויתרנו", אמר. "הפכנו עם תושבי עמונה כל אבן. ניסנו כל אפשרות. מיצנו כל מהלך על מנת להציל את עמונה. לצערנו, המאבק על עמונה לא צלח. הפסדנו בקרב, אך אנחנו מנצחים במערכה על ארץ ישראל. תושבי עמונה מביאים להצלת אלפי משפחות מפינוי וליישובם של אלפי משפחות חדשות בארצנו. מתוך היום הקשה הזה, תצמח תקווה. מהריסות הבתים של עמונה נבנה יישוב חדש. מהתבוסה המשפטית נכון משפט חוקי חדש ביהודה ושומרון שיסדיר את כלל התיישבות".

פעילים מיידים אבנים מהגגות המאחז לעבר השוטרים (צילום: נועם מושקוביץ)

12:00 - מפגן תמיכה במאחז בגבעת אסף הסמוכה לבית אל

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
כוחות לא חמושים, בכניסה למאחז (צילום: תצפית TPS, הלל מאיר)

11:43 - סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הבית היהודי) טוענת כי "פינוי עמונה הוא רגע קשה בגלל שהמושג שלטון החוק הופך היום למושג חלול. במקום ששלטון החוק יגלם ערכים כמו צדק, מוסר והגיון, הוא מגלם היום החלטה שלא תועיל לאף פלסטיני אבל תפגע באופן עמוק במשפחות של מתיישבים שעלו על הקרקע בהסכמת מדינת ישראל".

11:16 - השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אומר: "זהו יום קשה ועצוב לעם ישראל. יום שבו נדרשות רשויות החוק לבצע את החלטת בג"ץ, המורה על הריסת יישוב שהמדינה סייעה בהקמתו, ופינוי תושבים מבתים בהם הם גרים כבר כ-20 שנה. למרות הקושי והכאב הגדול, אני קורא לכל מי שעל ההר - תנו לשוטרים ולכוחות הביטחון לבצע את מלאכתם".

11:14 - מאות שוטרים לא חמושים עולים למאחז ומתמודדים עם עשרות פעילים שמיידים אבנים לעברם.

פעילים מנסים לחסום את נתיב המשטרה (צילום: נועם מושקוביץ)
פעילים חוסמים את הכניסה לבתים (צילום: תצפית TPS, מתי עמר)

10:56 - המשטרה הכריזה על תחילת מבצע "גן נעול 2" לפינוי המאחז.

10:50 - שר הביטחון אביגדור ליברמן נותן הצהרה באריאל בנוגע לפינוי עמונה ואומר: "לבי עם המתיישבים. אני חושב שגם חמלה והבנה למחאה השקטה שלהם היא הכי טבעית. במשינה דמוקרטית, זו זכות בסיסית. אני מקווה שהמחאה תישאר בגדר החוק".

10:49 - הרב הראשי דוד לאו קורא לתושבי עמונה ולפעילים שלא לנקוט אלימות נגד כוחות הביטחון. "פינוי היישוב והמשפחות המתגוררות בו מעורר צער וכאב גדול, אולם חובה לכבד את החוק ואין לנהוג באלימות כלפי אף אדם, ועל אחת כמה וכמה כלפי כוחות הביטחון והחיילים שעושים לילות כימים למען עם ישראל ולכן על כל אחד ואחת לנהוג אך ורק בהתאם להלכה ולחוק", אמר.

הכוחות עולים לעבר המאחז (צילום: נועם מושקוביץ)
נער באחד מבתי המאחז (צילום: רויטרס)
נערים מתפללים יחד (צילום: רויטרס)

10:44 - המשטרה מודיעה כי אחת המשפחות במאחז העבירה לידיה שקית מלאה אלמ"ח, רימוני הלם ופצצות תאורה שהוחבאו בביתה לקראת המאבק בפינוי. "המשטרה קוראת לגורמי ההנהגה להמשיך לגלות אחריות ומעורבות גבוהה על מנת שביצוע צו בית משפט יתקיים כסדרו ומשינת הפינוי לא תהפוך למחזה אלים בו יפגעו לשווא אזרחים ואנשי כוחות ביטחון", נמסר.

10:22 - כעשרה אוטובוסים של המשטרה עושים דרכם אל מאחז עמונה לקראת פינוי. במקביל, בכניסה למאחז טרקטורים של צה"ל מגיעים למחסומים שהציבו הפעילים.

9:00 - יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) פוטר ארבעה חברי כנסת מהבית היהודי מהצבעות בגלל נוכחותם במאחז עמונה. הבקשה הוגשה על ידי ח"כ שולי מועלם רפאלי, והאישור ניתן לה, לשר אורי אריאל, לסמוטריץ' ולח"כ יוגב.

8:58 - שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) כותבת בעמוד הפייסבוק שלה: "לצערי, על אף המאמצים הרבים שעשינו, למרות הימים והלילות שהושקעו במניעת החורבן המיותר הזה, לא הצלחנו למנוע את הפינוי המיותר והכואב והאכזר על היישוב עמונה. אנחנו עדיין מחכים לפסיקת בגצ ומקווים שניתן יהיה להעתיק את היישוב לחלקות סמוכות". לדבריה, "נכון, בקרב עמונה הפסדנו. בימים קשים כאלו קשה לראות את נקודות האור המנצנצות במרחק. המחיר שמשלמות משפחות עמונה הוא כבד מנשוא. אך עמונה היא אבן דרך משמעותית בדרך לניצחון במאבק על זכותנו על הארץ הזאת".

שמן שפעילים שפכו על שבילי הגישה למאחז (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
תפילות במאחז לקראת הפינוי (צילום: תצפית TPS, הלל מאיר)

8:45 - אחד התושבים מטיח בשר אורי אריאל (הבית היהודי) שהגיע לתמוך באנשי המאחז. "ביזיון, שר בממשלה, לפני 11 שנים והיום, עדיין יושב ומפנה יישוב. אתם לא יודעים להגיד טעינו? תצא מהממשלה. אתה עושה לעצמך בושות שאתה בא לפה", אמר. "התושבים ביקשו 'שרים, אל תבואו, הפקרתם אותנו'. יכול להיות שבוז'י אפילו יותר טוב ממנו. בגין היה ה ראשון שהכיר בעם הפלסטיני, הבית היהודי הראשונים שהכירו בבעלות פלסטינית על אדמה ועל ארץ ישראל. איפה הגאווה? תקחו אחריות, בשביל מה אתה שר? את הנגב אתה מביא לבדואים. תלך הבייתה".

8:40 - ח"כ יהודה גליק (הליכוד) אומר בריאיון באולפן וואלה! NEWS כי מדובר ב"רגע עצוב", אך "הגענו ליום שהוא מבחננו וחייבים לכבד את הכרעת בית המשפט". לדבריו, "לצערי אין ספק שהוא נוצל על ידי תנועה אנטי-התיישבותית, ואף על פי כן, מרגע שיש הכרעת בג"ץ היא מחייבת".

8:36 - אחת התושבות לא מצליחה להוציא את נכדיה מהמאחז מאחד שהפעילים חסמו את דרכי הגישה החוצה ממנו בשמן, מסמרים וצמיגים בוערים. "אני מבינה את הנוער, הוא עושה את התפקיד שלו, אבל זה שנקלענו לפה ולא יצאנו בזמן, זה גם קשה מאוד", היא אומרת לוואלה! NEWS. "את הילדים הגדולים השארנו, אבל הקטנים לא צריכים לראות את זה. עד שלא יבואו וינקו את הכביש לא אסע, לא אצא עם הילדים. כל עוד הם מחזיקים מעמד, אני אחזיק איתם מעמד".

8:26 - כמה מתושבי ההתנחלות הסמוכה עפרה חוסמים בגופם משאיות של צה"ל, שעליהן גדרות תיל שאמורות לבודד את מאחז עמונה. כוחות משטרה בדרך למקום כדי לסייע בחילוץ.

8:15 - ח"כ סמוטריץ' אומר בריאיון לוואלה! NEWS: "הפינוי לא יהיה אלים, הפינוי יהיה כואב. כשדבר נורא קורה, זה כואב. כשאונסים אישה זה כואב - ומה שעושים פה זה אונס ברוטלי והולכים לזרוק אנשים מהבית על לא עוול בכפם ושום דבר טוב לא יצא מזה. הרשות השופטת אונסת אותנו, את הממשלה ואת נבחרי הציבור".

8:10 - בני הנוער מחזקים זה את זה לקראת המאבק

(צילום: נועם מושקוביץ)
נערות מתפללות בביתן לקראת הפינוי (צילום: נועם מושקוביץ)

8:16 - נציגי המאחז מפנים ילדים ממנו לקראת המאבק המסתמן.

8:07 - ח"כ אורן חזן (הליכוד) מתעמת עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בטענה כי מפלגתו הפרה את הבטחותיה כלפי תושבי המאחז. חזן צועק על סמוטריץ' כי ראש מפלגתו בנט "צריך ללמוד מטראמפ איך מתנהגים".

8:00 - תמר ניזרי, תושבת עמונה ב-19 השנים האחרונות, אומרת לוואלה! NEWS: "אני לא אצא על הרגליים מהבית שלי, יצטרכו לקחת אותי". "אני מרגישה שזה לא הסוף. אנחנו עוד נחזור לפה, השטח לא נמסר לשום ערבי, זה רק זמני. נחזור לפה, נבנה פה בתים, והפעם בצורה חוקית ומסודרת", היא מוסיפה. "מרגישה מאוד עטופה עם כל הנוער המדהים שהגיע. הרגשה של עוצמה ושל כוח, לא מרגישה פחד. הולכים לקראת משהו גדול".

7:49 - ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אומרת בריאיון לאולפן וואלה! NEWS כי "המאחז מסכן את החלום הציוני ואת מדינת ישראל. מדינת ישראל עם עוד שלושה מיליון פלסטינים לא תהיה יותר יהודית ודמוקרטית, וזו המציאות שאנחנו מסתכלים עליה עכשיו". לדבריה, " לא ההתנחלויות שומרות על הביטחון שלנו, צה"ל שומר על הביטחון שלנו. לא מאחזים שמטפסים על הגבעות, שגורמים לחיילים ללכת להגן על עשר משפחות במקום לבצע פעילות".

פעילים מניחים צמיגים בוערים בכניסה למאחז (צילום: תצפית TPS, יואב דודקביץ)
ילדים עוזבים את המאחז (צילום: יותם רונן)

7:43 - יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אומר בריאיון לאולפן וואלה! NEWS: "אני עדיין מקווה שמישהו יתעשת ויעצור את הדבר הנורא הזה. אף אחד לא גר כאן לפני התושבים, והטענות האלו שמושמעות הן בין לא נכונות להזויות. אם זה לא יהיה מתנחלים – תחתית שרשרת המזון במערכת המשפט בישראל, כל הפינוי היה נמנע".

7:40 - השוטרים מפזרים כמה פעילים שמנסים ליידות אבנים לעברם.

7:35 - ח"כ אורן חזן (הליכוד) שהגיע לתמוך במאבק המפונים אומר לוואלה! NEWS: "באתי כדי להגיד לעולם שאנחנו לא מתפנים בקלות. זו החלטה הזויה". לדבריו, "אין לי בעיה עם בג"ץ. יש לי בעיה עם המנהיגות שלא קיבלה החלטה. אם היא הייתה מספחת, לא היה בג"ץ. לא צריך להאשים את בג"ץ בכל דבר. לא נראה לי הגיוני שנתניהו יקבל החלטה לפנות את המקום לפני שבג"ץ יחליט בנושא המתווה. אם בג"ץ יאשר את המתווה, יהיה פה פינוי מכובד".

7:00 - ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) שהגיעה לעמונה אומרת לוואלה! NEWS: "אני סומכת על תושבי עמונה שיתכוננו למאבק. אף אחד לא חושב שאנשים יצאו מפה בשירים וריקודים, אלא יביעו את המחאה שלהם על הפינוי". מועלם דמעה במהלך הריאיון והסבירה: "אלו דמעות של כאב גדול".

"סומכת על התושבים שיתכוננו למאבק" (צילום: רויטרס)

6:58 - הכרוז בעמונה קורא לתושבים להיכנס לבתים בשל עליית הכוחות בקרוב להר.

6:52 - כוחות הביטחון ממתינים לתושבים שיתפנו ללא התנגדות, אך נערכים לפינוי כפוי.

חסימת הכביש המוביל לעמונה, הבוקר (צילום: תצפית TPS, יואב דודקביץ)

יעקב איילון לקראת משדר בוואלה! NEWS

שריפת צמיגים בדרכי הגישה למאחז, הבוקר (צילום: תצפית TPS, יואב דודקביץ)

6:44 - כוחות גולני מגיעים לתגבר את הצירים המובילים למאחז.

6:30 - הפעילים שהגיעו לעמונה שופכים שמן על הציר המוביל למאחז.

6:27 - פעילי ימין שהגיעו לעמונה מתחילים בשריפת צמיגים כדי להקשות את הגישה למאחז.

6:25 - המועצה האזורית מטה בנימין מעדכנת את התושבים שהצבא פרס מחסומים על כביש 60, מסנג'יל ועד מעבר מכמש. התנועה תתאפשר להסעות תלמידים, תחבורה ציבורית, וכן לתושבי עפרה, בית אל ועמונה שיציגו תעודות זהות.

יידויי אבנים לעבר הכוחות (צילום: נועם מושקוביץ)

הנחיות לתושבי המאחז לקראת הפינוי

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

6:20 - פעילים ממטה המאבק נגד פינוי עמונה חוסמים את ציר הגישה למאחז, לאחר שכוחות ראשונים התפרסו בסמוך אליו.

6:18 - פעילים מתבצרים במקווה ומלחימים את החלונות ואת דלת הכניסה.

5:52 - כוחות ראשונים של חיילים ושוטרים נפרסים בקרבת מאחז עמונה לקראת פינויו.

דב גיל-הר עם תמונות מעמונה:

נערים נערכים לפינוי הצפוי, עמונה הבוקר (צילום: רויטרס)
עשן הצמיגים השרופים מיתמר בדרך לעמונה (צילום: רויטרס)
כוחות צבא מכינים את הכבישים לקראת חסימה, הלילה (צילום: ספק 500, דב גיל-הר)
שורפים צמיגים, היום בעמונה (צילום: נועם מושקוביץ)
כוחות הביטחון בכניסה לעפרה, הלילה (צילום: ניב אהרונסון)
חוסמים כבישי גישה, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ)
עמונה, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ)
סוחבים צמיגים על הציר המוביל לעמונה (צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully