וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרוש שותף שיעשה אותי בריא

21.11.2000 / 22:45

מחקר אמריקאי חדש גילה כי שותפים לדירה הם בעלי משקל רב בעיצוב הבריאות הנפשית והגופנית; ראש צוות המחקר: "מספיקים מעט חברים טובים לבריאות טובה יותר"


מאת מוטי גל

שותפים לדירה לא חייבים להיות מעיקים, למעשה, הם יכולים אפילו להועיל. כך עולה ממחקר חדש שנערך בקרב סטודנטים בקולג' בארצות הברית. החוקרים גילו כי שותפים לדירה הם בעלי משקל רב בעיצוב בריאותו הנפשית והגופנית של הסטודנט. המחקר אשר נערך באוניברסיטת פלורידה מצא כי אלו אשר זכו לכבוד ולאהדה משותפיהם לחדר במעונות היו בעלי בריאות טובה יותר מחבריהם אשר חוו עימותים עם שותפיהם.

"מספיקים מעט חברים טובים לבריאות טובה יותר", הסביר ראש צוות החוקרים, ד"ר תומס ג'ואינר ,"אין זו כמות החברים כמו איכות הקשר החברתי. מערכת יחסים בודדת מספיקה לתפקוד תקין, אם הקשר בין הסובבים הוא חם, בעל נתינה הדדית וכבוד". לדברי ג'ואינר, איכות מערכת היחסים חשובה לבריאותו של האדם באופן דומה לפעילות גופנית, הגבלת שתיית האלכוהול ותזונה מאוזנת.

החוקרים ראיינו 143 תלמידים ושותפיהם לחדר בקולג'. הנבדקים נשאלו על תחושותיהם לגבי תוקפנות, כעס, דימוי עצמי ודיכאון, לעומת תחושותיהם כלפי השותף לחדר. המחקר מצא כי סטודנטים שלא היו מקובלים על שותפיהם לדירה הם תוקפנים וסובלים מביטחון עצמי נמוך. המחקר פורסם בגליון האחרון של הירחון לפסיכולוגיה קלינית וחברתית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully